Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najbezpieczniejszy wieżowiec Ameryki

ucho

Wieżowiec ulokowany przy nowojorskiej 33 Thomas Street, mimo swoich niemal 170 metrów wysokości nie posiada prawie żadnych okien. Zaprojektowany by wytrzymać ponad 2 tygodnie opadów radioaktywnych budynek, może zostać określony mianem twierdzy nowoczesnego świata.

33 Thomas Street
33 Thomas Street

 

Zacznijmy jednak od wątpliwości wypływających z powyższego stwierdzenia. W jaki sposób wieżowiec może być utożsamiany z twierdzą? Powszechnie wiadomo przecież, że wysokie budowle są doskonałym celem rozmaitych ataków, przywołując choćby tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku. Jednak wśród drapaczy chmur ten jeden zasługuje na miano prawdziwie solidnego.

 

33 Thomas Street

Fot. AllWaysNY

 

Konstrukcja zlokalizowanego na Manhattanie wieżowca różni się znacznie od innych nowojorskich wysokościowców. Piętra o wysokości ponad 5,5 metra, wzmocnione stropy i ściany wyłożone prefabrykowanym betonem (i granitem), podkreślają powagę oraz ogrom jego sylwetki. Fasady wieżowca 33 Thomas Street uważane są za najwyższe ślepe ściany na świecie, a małe okna i wielkie otwory wentylacyjne znajdują się jedynie na 10 oraz 29 kondygnacji.

 

33 Thomas Street

Fot. Wallyg

 

Czas wyjawić wreszcie tajemnicę przeznaczenia opisywanego budynku. Wieżowiec o oficjalnej nazwie AT&T Long Lines Building nie jest bunkrem przeciwatomowym prezydenta USA. Nie jest również wyrzutnią rakiet, ani innym wojskowym wynalazkiem. Kiedy został wybudowany znajdowały się w nim bowiem jedne z najważniejszych central telefonicznych w USA, wykorzystywanych do połączeń na duże odległości, oraz niezliczona ilość przełączników telekomunikacyjnych zapewniających połączenia telefoniczne całemu miastu.

 

33 Thomas Street

Fot. Luca Zappa

 

Mimo posiadania własnego systemu zasilania i rozbudowanych zabezpieczeń, w historii budynku nie udało się uniknąć wielkich wpadek. 17 września 1991 roku wskutek błędu systemu zasilania, który zbiegł się w czasie z karygodnym zaniedbaniem odpowiedzialnych za niego ludzi, doszło do przerwania pracy głównej centrali. Połączenia 5 milionów użytkowników zostały zablokowane. Przerwana została również komunikacja między niemal 400 lotniskami obsługującymi ruch lotniczy w całej południowo-wschodniej części kraju.

 

33 Thomas Street

Fot. Wallyg

 

W 1999 roku AT&T zakończyła przenoszenie większości swoich urządzeń do nowej centrali znajdującej w budynku nieopodal. W wieżowcu 33 Thomas Street, będącym jednym z symboli brutalizmu, znajduje się jeszcze część urządzeń telekomunikacyjnych. Pozostała przestrzeń przeznaczona została dla nowoczesnych, maksymalnie bezpiecznych centrów danych.

 

33 Thomas Street

Fot. AKinloch

 

ucho

Artykuł dostępny również na stronie wiezowce.blox.pl 

Skomentuj:

Najbezpieczniejszy wieżowiec Ameryki