Nowa siedziba Google w Nowym Jorku. Zrewitalizowano i nadbudowano dworzec kolejowy z lat 30.
Zabytkowy dworzec St. John's Terminal w Nowym Jorku zmienił się nie do poznania: został zrewitalizowany i nadbudowany o dziewięć kondygnacji. Stał się siedzibą firmy Google. Za adaptację odpowiada studio architektoniczne CookFox Architects we współpracy z pracownią Gensler.
Dworzec St. John's Terminal, znany również jako 550 Washington Street, znajduje się przy Washington Street w Hudson Square na Manhattanie. Zaprojektowany przez Edwarda A. Doughtery'ego, został zbudowany w 1934 roku przez New York Central Railroad. Był końcową stacją High Line, która służyła pociągom towarowym. Terminal mógł pomieścić 227 wagonów. Trzy piętra, każde o powierzchni 19 tys. mkw. były w momencie ich budowy największymi halami w Nowym Jorku. W 1960 roku linia towarowa została zamknięta a budynek został przekształcony w magazynowo-biurowy.
Na dawnej estakadzie kolejowej High Line, przebiegającej przez 22 przecznice Nowego Jorku wzdłuż zachodniego Manhattanu powstał wyjątkowy park. O tej realizacji przeczytacie tu>>
Kilkakrotnie zmieniali się właściciele dawnego dworca, a każdy miał plany stworzenia z tego miejsca wielofunkcyjnej inwestycji, obejmującej rezydencje, sklepy i biura, jednak pracy nikt nie zaczął. W 2021 roku budynek został kupiony przez firmę Google, która zdecydowała o jego rewitalizacji i nadbudowie.
Siedziba Google w Nowym Jorku: nowe życie starego dworca
Architekci ze studia CookFox Architects usunęli część zabytkowej konstrukcji, likwidując ciemny tunel i przywracając połączenie dla pieszych między dzielnicą Hudson Square a zachodnim nabrzeżem. W ten sposób odsłoniły się tory kolejowe, przypominające o historii tego miejsca. Z części zdjętych szyn utworzono zwis nad wejściem głównym. Nad odrestaurowanych oryginalnych trzech piętrach architekci ustawili dziewięciopiętrową bryłę - w sumie 12. piętrowy biurowiec ma 70 metrów wysokości i 944 tys. m kw. powierzchni.
Siedziba Google w Nowym Jorku: wnętrza dopasowane do potrzeb pracowników
Aranżując wnętrza, CookFox Architects współpracowało ze studiem architektonicznymi Gensler. Powstały elastyczne przestrzenie dla zespołów liczących około 20-50 pracowników (w sumie w biurze ma pracować ok. 3 tys. osób). Na każdym piętrze zaplanowano kawiarnie, tarasy, mikrokuchnie i przestrzenie imprezowe. Tarasy na trzech piętrach, bramy garażowe i teren wokół budynku zostały obsadzone roślinnością typowa dla Nowego Jorku.
Budynek posiada certyfikat LEED v4 Platinum. Jego adaptacja pozwoliła zaoszczędzić około 78 400 ton emisji dwutlenku węgla. Biuro jest wyposażone w panele słoneczne i system zatrzymywania wody deszczowej.
- Więcej o:
Dworzec Metropolitarny w Lublinie oficjalnie otwarty
Dworzec w Kołobrzegu po przebudowie. Dawny wygląd odzyskała wieża zegarowa. Powrócono też do oryginalnej kolorystyki
Bauhaus w kolekcji Google Arts & Culture. Wirtualne spacery, wystawy online i ogromna dawka wiedzy
Nowe warszawskie biuro Heimstaden. Domowy klimat od AKA Studio
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy