Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa

WG

13 czerwca 2025 roku została podpisana umowa na realizację pierwszego etapu budowy TR Warszawa na Placu Defilad, w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie.

Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad
Wiz. mat. pracowni

Budynek TR Warszawa: mariaż architektury z programem teatru

Budynek TR Warszawa zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski sp. z o.o. oraz Buro Happold sp. z o.o. Projekt został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu.  Architektura teatru odzwierciedla zróżnicowaną działalność TR Warszawa, dziś pracującego przy ul. Marszałkowskiej 8, łączącą sztukę eksperymentalną i przedstawienia dla szerokiej publiczności. Charakterystyczny czarny gmach teatru będzie komplementarny wobec białej bryły MSN, wpisując się w założenia urbanistyczne placu Defilad.

Przeczytaj także: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]>>

Budynek TR Warszawa: rozsuwane bramy

Budowla ma ciemną, stalową fasadę. Łączy się z Placem Defilad i Parkiem Świętokrzyskim poprzez dwie wysokie na 14 metrów bramy, otwierane na całej wysokości. TR pomieści dwie przestrzenie, w których odbywać się mogą zarówno spektakle, jak i wydarzenia filmowe, muzyczne czy widowiska interdyscyplinarne. Przestrzeń sceny głównej na parterze (BIG BOX), wysokiej na 17 metrów to 700 miejsc siedzących, a znajdującą się na pierwszym piętrze mała scena (BLACK BOX) ma 150 miejsc siedzących. Dzięki przeszklonym ścianom oraz zrównaniu podłogi sceny głównej z poziomem Placu Defilad, osoby przechodzące przez Plac Defilad będą mogły obserwować próby i przygotowania do rozpoczęcia spektakli oraz innych wydarzeń kulturalnych. W tej przestrzeni będzie możliwość dowolnej konfiguracji sceny i widowni, w zależności od formatu i charakteru widowisk. Co więcej, możliwość otwarcia dużej sceny na Plac Centralny i park Świętokrzyski (dzięki rozsuwanym wrotom), pozwoli na organizację widowisk na otwartej przestrzeni. 

Nowa siedziba TR Warszawa
Nowa siedziba TR Warszawa
Wiz. mat. pracowni
Budynek MSN (z lewej) i TR Warszawa (z prawej)
Budynek MSN (z lewej) i TR Warszawa (z prawej)
Wiz. mat. pracowni

Budynek TR Warszawa: foyer dla wszystkich

W foyer teatru znajdzie się przestrzeń spotkań i miejsce odbywania się wydarzeń około programowych, a także restauracja, bistro, kasa biletowa i szatnia. Będzie ona otwarta i dostępna dla wszystkich. Górne piętra to ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych i działań edukacyjnych, a także studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych. W środkowej części budynku oraz w jego podziemnych kondygnacjach będą pomieszczenia techniczne i zaplecze teatru. W podziemiach znajdować się będą również dojazdy do magazynów Muzeum Sztuki Nowoczesnej, magazyny i pracownie teatralne oraz garaż podziemny przeznaczony dla pracowników teatr i muzeum.

Nowa siedziba TR Warszawa.
Nowa siedziba TR Warszawa.
Wiz. mat. pracowni
Budynek MSN (z lewej) i TR Warszawa (z prawej)
Budynek MSN (z lewej) i TR Warszawa (z prawej)
Wiz. mat. pracowni

Startuje budowa TR Warszawa

13 czerwca 2025 roku podpisana została umowa na realizację pierwszego etapu budowy TR Warszawa - wykonanie części podziemnej budynku oraz doków rozładunkowych. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma WARBUD. 

"Cieszę się, że po wielu latach klątwa placu Defilad została skutecznie i trwale złamana. Dziś w samym centrum miasta mamy wspaniały budynek MSN, wspaniały plac Centralny, teraz czas na równie wspaniały TR Warszawa. Po wielu miesiącach przygotowań możemy finalizować pierwszy etap inwestycji. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, dzięki którym dziś już nie mamy wątpliwości, że teatr będzie miał swoją siedzibę. Przestronną, nowoczesną, wyjątkową. Przy tej okazji muszę wspomnieć o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które wywołuje ogólnonarodową dyskusję o architekturze. TR też będzie wzbudzał kontrowersje, ale to chyba dobrze. Może będzie to przyczynek do edukacji o estetyce i edukacji związanej z przestrzenią publiczną"– mówiła podczas uroczystego podpisania umowy Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. 

Inwestycja finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa