Rezydencja Horyzontalna pod Warszawą - dom, w którym przegląda się las. Budowa trwa
Powstający pod Warszawą luksusowy dom jednorodzinny odzwierciedlać ma indywidualne cechy jego właścicieli, ich styl życia i pragnienia. Za jego projekt odpowiada pracownia Exterio.

Właścicieli tego domu urzekła działka malowniczo położona na skraju lasu niedaleko Warszawy. Ich intencją było postawienie w tym miejscu domu, który pozwoliłby im obcować z przyrodą i cieszyć się wyjątkowym krajobrazem. Opracowanie jego koncepcji powierzyli pracowni Exterio, specjalizującej się w projektowaniu luksusowych wilii i przestronnych rezydencji.
Założenie przewidywało powstanie domu o powierzchni użytkowej 800 m kw. - Zaprojektowaliśmy budynek, który będzie panoramicznie rozciągał się wzdłuż ściany drzew i otwierał na nią dużymi przeszkleniami. Stąd jego nazwa: „Rezydencja Horyzontalna" - mówi architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel Exterio.
Forma inspirowana jazdą
Tytułowa horyzontalność - jak dodaje architekt - związana jest również z koniecznością pomieszczenia w budynku dużej powierzchni różnych funkcji, których oczekiwał inwestor. Ma też w swej formie nawiązywać do poziomych linii krajobrazu, jakie wizualnie powstają za szybą szybko jadącego samochodu. Właściciele domu są bowiem pasjonatami motoryzacji, co znalazło również odzwierciedlenie w projekcie wnętrz rezydencji m.in. wielostanowiskowego garażu czy osobnego, przeszklonego pomieszczenia, gdzie znajdzie się obrotowa platforma umożliwiająca eksponowanie luksusowych aut.
Układ brył, gzymsów i zadaszeń budynku ukształtowano na planie w kształcie litery „L”. W jej wewnętrznych ramionach zaplanowano strefę relaksu z wyjściem na ogród. W wysuniętym skrzydle powstanie zadaszony taras, będący rodzajem pawilonu ogrodowego połączonego z domem. Z tej uniwersalnej przestrzeni wypoczynku, zamykanej mobilnymi ściankami, można będzie korzystać zarówno latem, jak i późną jesienią. Znajdzie się tu jacuzzi, letnia kuchnia, jadalnia i zewnętrzne palenisko.
Taras łączyć się będzie z salonem, którego znakiem rozpoznawczym będą wysokie na sześć metrów przeszklenia. Usytuowane od tej strony domu również panoramiczne okna kadrować mają wyjątkowe widoki na ogród i linię lasu.
Drzewa odbite na ścianach
Główne skrzydło budynku pokryją elewacje z perforowanej w motywy roślinne blachy o jasnym kolorze, a jedną z bocznych ścian panele z blachy polerowanej. Dzięki zastosowanym materiałom budynek zyska lekkość, a refleksy drzew i nieba odbijające się w lustrzanej fasadzie będą spajać go z otoczeniem.
Wejście do rezydencji zaplanowano pod podcieniem stworzonym przez daleko wysunięty wspornik zadaszenia, który podkreśli horyzontalne linie budynku i nada całemu obiektowi dynamicznego charakteru. Od frontu masywna, niemal pełnia bryła domu, zaakcentowana zostanie jedynie przeszkleniem holu wejściowego, by po drugiej stronie już szeroko otwierać się dużymi przeszkleniami na ścianę zieleni.
Powstającą rezydencję można już zobaczyć na zdjęciach z budowy. Uwagę zwraca gładka, jasna fasada oraz wertykalne przeszklenia holu głównego z widokiem na przestrzał przez budynek. Powstał również dach pawilonu ogrodowego z charakterystycznymi okrągłymi świetlikami.


Otwarte i prywatne wnętrza
Architektura budynku w bezpośredni sposób odzwierciedlać ma strefy funkcjonalne w jego wnętrzach. Po wejściu do domu trafiamy do wysokiego holu, gdzie znajdują się schody prowadzące na piętro. Przeszklona przestrzeń przedzielona jest antresolą, z której dostępne są pokoje na piętrze. Usytuowano tu m.in. sypialnię z salonem kąpielowym i przestronną garderobą, tworząc prywatną strefę dla gospodarzy.
Przestrzeń dzienna znajduje się na parterze. Główną jego część stanowi dwukondygnacyjny salon połączony z jadalnią. Obok znajduje się kuchnia, którą podzielono na część reprezentacyjną oraz techniczną, posiadającą osobne wejście z zewnątrz i pełne wyposażenie do przygotowywania posiłków. Otwartą część reprezentacyjną zaprojektowano z możliwością zasłonięcia wszystkich urządzeń i blatów roboczych. Za szczegółowe rozwiązania aranżacji oraz wystroju wszystkich wnętrz odpowiada pracownia Hola Design, która stworzyła wnętrza szyte na miarę oczekiwań przyszłych mieszkańców.
- Projektując dom, podjęliśmy próbę spełnienia bardzo wysokich wymagań inwestora pod względem zarówno architektury i aranżacji wnętrz, jak i przestrzeni, komfortu i wpisania budynku kontekst miejsca - podkreśla arch. Marcin Klukowski.
Rezydencja wyposażona będzie w windę oraz wysokiej klasy samosterujące instalacje wentylacji, klimatyzacji i automatyki, które zapewniać mają wygodne, a zarazem energooszczędne funkcjonowanie budynku.
- Więcej o:
Ekskluzywne rezydencje bez tajemnic. Wywiad z Marcinem Klukowskim, głównym architektem pracowni Exterio
Rezydencja Jasna pod Warszawą. Najnowszy projekt Exterio
Rezydencja z Atrium projektu Exterio. Ruszyła budowa imponującej inwestycji
Osiedle domów na wyspie w pobliżu Pasymia. Nowy projekt pracowni Exterio
Rezydencja Horyzontalna pod Warszawą - dom, w którym przegląda się las. Budowa trwa
Najstarszy wiszący most żelazny w Europie jest w Ozimku. Był wzorem dla mostu Golden Gate w San Francisco
Elektrownia wiatrowa Józefa Antosa, czyli "gigantyczny wentylator" na środku pola. Budował ją 25 lat
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu