Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle domów na wyspie w pobliżu Pasymia. Nowy projekt pracowni Exterio

Mat. prasowe

Architekci z warszawskiej pracowni Exterio zaprojektowali kameralne osiedle domów jednorodzinnych na wyspie na jeziorze Kalwa w pobliżu Pasymia. Budynki architekturą nawiązywać mają do tradycyjnej zabudowy Warmii.

Osiedle na wyspie pod Pasymiem. Proj. Exterio
Osiedle na wyspie pod Pasymiem. Proj. Exterio
Wiz. mat. Exterio

Wyspa, na której powstanie osiedle domów zaprojektowane przez pracownię Exterio, znajduje się na malowniczym jeziorze Kalwa w pobliżu Pasymia, niemal w pół drogi pomiędzy Olsztynem a Szczytnem. Z lądem połączona jest jedynie wąską groblą i znajdującą się na niej jezdnią.

Już kreśląc pierwsze linie architekci wiedzieli, że projekt należy podporządkować wyjątkowym walorom lokalizacji. - Miejsce to od razu nas urzekło. Nie często zdarza się nam projektować osiedle na działce, która w całości jest wyspą, w dodatku położoną na tak atrakcyjnym przyrodniczo obszarze, jak Pojezierze Mazurskie- mówi architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.

O tym, że jest to również doskonałe miejsce do wypoczynku nad wodą, świadczy wcześniejsze wykorzystanie terenu, na którym znajdowały się kiedyś domki letniskowe. Także na nowym osiedlu powstać ma ogólnodostępna plaża, pomost, przystań dla łodzi oraz wypożyczania sprzętu wodnego. A warunki do uprawiania wodnej turystyki będą tu wyjątkowo sprzyjające. Rozległe jezioro w kształcie podkowy ma powierzchnię aż 560 ha.

Większość działek na osiedlu posiadać będzie własne zejście do wody. Te położone w centralnej części wyspy, które nie będą miały bezpośredniego dostępu do linii brzegowej, zyskają rozległy, daleki widok na jezioro, dzięki naturalnemu wzniesieniu terenu.

W skład kompleksu wejdzie 20 domów o powierzchni od 200 do 250 m kw. Zaprojektowano je na planie prostokąta. Widziane z lotu ptaka promieniście rozchodzą się od środka wyspy do jej brzegów. Połączy je wewnętrzna, obwodowa droga jednokierunkowa, zapewniająca łatwy i bezpieczny dojazd do każdej parceli.

Budynki architekturą nawiązywać mają do tradycyjnej zabudowy Warmii, stąd charakterystyczne dla tego regionu dwuspadowe dachy pokryte ceramiczną dachówką oraz czerwona cegła i drewniane elementy na elewacjach.

Domy wyróżniać mają liczne przeszklenia, m.in. nowoczesne lukarny w dachach i ogromne okna w ścianach szczytowych. Poszczególne funkcje w budynkach rozmieszczono w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy widok na jezioro, nawet z głębi domów. Stąd zaprojektowanie dwukondygnacyjnych przestrzeni wspólnych z antresolami za całkowicie przeszklonymi ścianami, które otwierają wnętrza na rozległą taflę wody.

Projekt przewiduje zachowanie na wyspie naturalnego drzewostanu, który otaczając domy tworzyć ma niepowtarzalny klimat dla jego mieszkańców.

    Więcej o:

Skomentuj:

Osiedle domów na wyspie w pobliżu Pasymia. Nowy projekt pracowni Exterio