Osiedle Kwadraty w Częstochowie. Motyw kwadratu spina założenie
W Częstochowie powstało kameralne Osiedle Kwadraty. Projekt sześciu budynków w zabudowie bliźniaczej o wysokim standardzie wyszedł z pracowni Grupa Verso.
Osiedle Kwadraty jest zlokalizowane przy Alei Brzozowej w dzielnicy Parkitka w Częstochowie. Zaprojektowana przez Grupę Verso inwestycja to zespół sześciu budynków w zabudowie bliźniaczej z niezależnymi lokalami na dwóch kondygnacjach. Charakterystycznym elementem osiedla jest kwadrat, który we wszystkich skalach i rozmiarach powtarza się w całym założeniu.
Osiedle Kwadrat w Częstochowie: dominujący kształt
Kwadrat pojawia się np. przy wcięciach brył z fragmentów kubatur, by stworzyć miejsce na rosnące w nich drzewa, we wnękach okiennych czy nadwieszonych ażurowych tarasach. Jest wyraźnie zarysowany barwą drewna na tle rozbielanych elewacji. Kwadraty wychodzą nawet poza budynki – na siatkę ogrodzeniową robioną na specjalne zamówienie.
Osiedle Kwadrat w Częstochowie: zieleń dokoła
Istotnym elementem osiedla jest zieleń. Lokale na parterze mają ogródki o powierzchni ok. 100 mkw., a na piętrze są przestronne balkony częściowi przysłonięte aluminiowymi lamelami o strukturze drewna. Balkony podparte zostały słupami, które rozgałęziają się na kształt konarów drzewa. Słup oraz aluminiowe lamele staną się nośnikiem roślin pnących. Z naturalnym krajobrazem kontrastuje elewacja – biała cegła została specjalnie zaprojektowana i wykonana dla tego osiedla. Nadaje ona prostoty i nowoczesności.
- Podczas projektowania, bardzo istotnym elementem była dla nas zieleń i to, w jaki sposób przeplata się ona z projektowaną zabudową, stając się jej nieodłączną częścią - mówi Jakub Cieślik z pracowni Grupa Verso.
Osiedle Kwadrat w Częstochowie: kameralność
Każdy budynek ma niezależne mieszkania na dwóch kondygnacjach. Kameralność zapewnia rozmieszczenie brył - widoki z okien sąsiednich domów się nie krzyżują, a przy granicy między budynkami usytuowano klatki schodowe. Dzięki zminimalizowaniu ilości elementów konstrukcyjnych wewnątrz budynków ograniczając je do ścian zewnętrznych i jednego słupa, każde mieszkanie można było zaaranżować w czterech różnych układach.
- Więcej o:
Dom z widokiem po horyzont - projekt Grupy Verso
Dworzec Częstochowa Główna - jak będzie wyglądać? Powstanie odważna, wyrazista bryła. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny
Przebudowa domu jednorodzinnego z lat 70. w Częstochowie. Udana modernizacja modernizmu
Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu