Tak będzie wyglądać Filharmonia Wełtawska w Pradze. To projekt BIG
Architekci z duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group) zaprezentowali ostateczny projekt Filharmonii Wełtawskiej w Pradze wraz ze studium jego otoczenia.
W międzynarodowym konkursie ogłoszonym w 2021 roku na projekt nowej sali koncertowej w Pradze startowało 115 zespołów z 25 krajów. Wygrała pracownia BIG. Budynek powstanie w praskiej dzielnicy Holešovice, na północ od Starego Miasta, po przeciwnej stronie Wełtawy. Będzie siedzibą dwóch zespołów - Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK i Filharmonii Czeskiej.
Filharmonia Wełtawska: trzy sale i centrum kreatywne
Autor zwycięskiej pracy Bjarke Ingels inspirował się dziełem swojego rodaka, Jørna Utzona - Operą w Sydney. Praska filharmonia będzie przywodzić na myśl rzekę Wełtawę, od której pochodzi nazwa budowli. Projekt zakłada stworzenie trzech sal - największej „Wełtawskiej"; oraz bardziej kameralnych: „Holešovice"; oraz „Praga". W budynku znajdzie się również centrum kreatywne z oddziałem biblioteki miejskiej.
Filharmonia Wełtawska: ścieżką na taras
Gmach stanie w narożniku działki. Cztery elewacje filharmonii umożliwią dostęp do budynku i komunikację z okolicznym dzielnicami. Każdej ze stron zostanie nadany inny charakter. Płynna geometria czerpie inspirację z sąsiadującej rzeki. Szklana fasada pełni jednocześnie funkcję powłoki zewnętrznej i elementu akustycznego. Na szczyt bryły prowadzi ścieżka biegnąca przez poszczególne tarasy, wyłożone elementami kamiennymi i zielonymi, które zniwelują różnice wysokości budynku. Poza tym granit będzie nawiązywać do tradycyjnego praskiego bruku.
Filharmonia Wełtawska: drewno i zieleń
Do wykończenia wnętrz będzie użyte drewno, które ma dać poczucie ciepła i intymności oraz znakomitą akustykę (nad pracuje japońska firma Nagata Acoustucs). Drewnem wykończone będą także tarasy, co sprawi wrażenie przenikania wnętrza budynku przez elewację i stworzy kameralne przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz. Drewno ma pochodzić z Szumawy – miejscowości u ujścia Wełtawy. Całość uzupełni zieleń. W połączeniu z kluczowymi roślinami miejskimi spotykanymi w Pradze, wybrane gatunki będą naśladowały biotopy leśne, dostosowując odmiany do potrzeb warunków miejskich. Nasadzenia połączą się z istniejącymi sieciami zieleni, co poprawi różnorodność biologiczną miasta i uzupełni zielone korytarze. Nowe drzewa stworzą zacieniony baldachim, który da wytchnienie spacerowiczom w słoneczne dni.
Filharmonia Wełtawska: zmiany w otoczeniu
Plac przed filharmonią będzie połączony łukami z tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji i bulwarami nad rzeką. Zostaną one wsparte na cienkich kolumnach, co nada im lekkości, a całą bryłę uczyni niezwykle dynamiczną. Projekt zakłada również szczegółowe studium jego przyszłego otoczenia, które przechodzi dynamiczne przeobrażenia. Od północy działka sąsiaduje z terenami kolejowymi, na których planowana jest nowa stacja Praha - Bubny oraz dzielnica mieszkaniowo-biurowa Zátory, w której ma zamieszkać 25 tys. osób. Na wschód od budynku powstanie nowy park miejski, a od południa otwarty zostanie dostęp do rzeki, na zachodzie powstanie skwer, a na północy rozpościerać się będzie widok na dzielnicę.
Początek budowy zaplanowano na 2027 rok., a pierwszy koncert - na 2032 rok.
- Więcej o:
Studio BIG zaprojektowało meble dla BoConcept. Zobaczcie kolekcję Nawabari
Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji tureckiego miasta Antakya, zniszczonego przez trzęsienie ziemi
The Spiral w Nowym Jorku. Wieżowiec z tarasami od BIG
Masaryčka w Pradze od Zaha Hadid Architects. Będzie nową wizytówką miasta?
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy