Tak będzie wyglądać Filharmonia Wełtawska w Pradze. To projekt BIG
Architekci z duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group) zaprezentowali ostateczny projekt Filharmonii Wełtawskiej w Pradze wraz ze studium jego otoczenia.

W międzynarodowym konkursie ogłoszonym w 2021 roku na projekt nowej sali koncertowej w Pradze startowało 115 zespołów z 25 krajów. Wygrała pracownia BIG. Budynek powstanie w praskiej dzielnicy Holešovice, na północ od Starego Miasta, po przeciwnej stronie Wełtawy. Będzie siedzibą dwóch zespołów - Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK i Filharmonii Czeskiej.
Filharmonia Wełtawska: trzy sale i centrum kreatywne
Autor zwycięskiej pracy Bjarke Ingels inspirował się dziełem swojego rodaka, Jørna Utzona - Operą w Sydney. Praska filharmonia będzie przywodzić na myśl rzekę Wełtawę, od której pochodzi nazwa budowli. Projekt zakłada stworzenie trzech sal - największej „Wełtawskiej"; oraz bardziej kameralnych: „Holešovice"; oraz „Praga". W budynku znajdzie się również centrum kreatywne z oddziałem biblioteki miejskiej.



Filharmonia Wełtawska: ścieżką na taras
Gmach stanie w narożniku działki. Cztery elewacje filharmonii umożliwią dostęp do budynku i komunikację z okolicznym dzielnicami. Każdej ze stron zostanie nadany inny charakter. Płynna geometria czerpie inspirację z sąsiadującej rzeki. Szklana fasada pełni jednocześnie funkcję powłoki zewnętrznej i elementu akustycznego. Na szczyt bryły prowadzi ścieżka biegnąca przez poszczególne tarasy, wyłożone elementami kamiennymi i zielonymi, które zniwelują różnice wysokości budynku. Poza tym granit będzie nawiązywać do tradycyjnego praskiego bruku.


Filharmonia Wełtawska: drewno i zieleń
Do wykończenia wnętrz będzie użyte drewno, które ma dać poczucie ciepła i intymności oraz znakomitą akustykę (nad pracuje japońska firma Nagata Acoustucs). Drewnem wykończone będą także tarasy, co sprawi wrażenie przenikania wnętrza budynku przez elewację i stworzy kameralne przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz. Drewno ma pochodzić z Szumawy – miejscowości u ujścia Wełtawy. Całość uzupełni zieleń. W połączeniu z kluczowymi roślinami miejskimi spotykanymi w Pradze, wybrane gatunki będą naśladowały biotopy leśne, dostosowując odmiany do potrzeb warunków miejskich. Nasadzenia połączą się z istniejącymi sieciami zieleni, co poprawi różnorodność biologiczną miasta i uzupełni zielone korytarze. Nowe drzewa stworzą zacieniony baldachim, który da wytchnienie spacerowiczom w słoneczne dni.


Filharmonia Wełtawska: zmiany w otoczeniu
Plac przed filharmonią będzie połączony łukami z tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji i bulwarami nad rzeką. Zostaną one wsparte na cienkich kolumnach, co nada im lekkości, a całą bryłę uczyni niezwykle dynamiczną. Projekt zakłada również szczegółowe studium jego przyszłego otoczenia, które przechodzi dynamiczne przeobrażenia. Od północy działka sąsiaduje z terenami kolejowymi, na których planowana jest nowa stacja Praha - Bubny oraz dzielnica mieszkaniowo-biurowa Zátory, w której ma zamieszkać 25 tys. osób. Na wschód od budynku powstanie nowy park miejski, a od południa otwarty zostanie dostęp do rzeki, na zachodzie powstanie skwer, a na północy rozpościerać się będzie widok na dzielnicę.
Początek budowy zaplanowano na 2027 rok., a pierwszy koncert - na 2032 rok.
- Więcej o:
Studio BIG zaprojektowało meble dla BoConcept. Zobaczcie kolekcję Nawabari
Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji tureckiego miasta Antakya, zniszczonego przez trzęsienie ziemi
The Spiral w Nowym Jorku. Wieżowiec z tarasami od BIG
Masaryčka w Pradze od Zaha Hadid Architects. Będzie nową wizytówką miasta?
Zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty