Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cegła pod styropianem. Modernizacja szpitala w Malborku

red

Ceglany budynek zyskał kolorową elewację

Zmodernizowany szpital w Malborku
Zmodernizowany szpital w Malborku
fot. artgeo

Malbork słynie ze swoich ceglanych budynków. Do dziś turyści odwiedzają tam zespół zamkowy, pochodzący z XIV wieku Ratusz, kościół św. Jana czy Bramę Mariacką. Do niedawna cegła zdobiła także miejski szpital. Niestety w 2012 r. rozpoczęła się termomodernizacja obiektu i stare cegły postanowiono przykryć styropianem. O sprawie zaalarmował nas anonimowo czytelnik:

Piękna elewacja z cegły została poddana tzw. termomodernizacji, wynikiem czego jest szkaradny stwór z cokołem z klinkieru oraz pozostawionym fragmentem starej odnowionej cegły.

Nie kwestionujemy wprawdzie potrzeby modernizacji obiektu, jednak czy musiała się ona wiązać z tak pstrokatym efektem?

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Budynek szpitala przed i po termomodernizacjifot. Google Street View

Prace termomodernizacyjne trwały od 2012 r. i zakończyły się w maju 2013 r. Ich koszt wyniósł 3,85 mln zł. Prócz ocieplenia ścian i nowej elewacji zmodernizowano także wentylację w budynku głównym szpitala, część pomieszczeń zyskała pełną klimatyzację, zamontowano 50 kolektorów solarnych o powierzchni 100 m kw. do podgrzewania wody oraz zmodernizowano oświetlenie wewnętrzne we wszystkich budynkach szpitala.

Budowę szpitala rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Jego rozbudowa nastąpiła w latach 1927-28, kolejna w latach 50. minionego wieku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Cegła pod styropianem. Modernizacja szpitala w Malborku