Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieża widokowa na Śnieżniku. Plany odbudowy w nowej formie

red

Ma mieć 30 metrów wysokości, dolną część wykonaną z kamienia, górną z metalu i szkła. Związek Gmin Śnieżnickich planuje na szczycie Śnieżnika wybudować nową wieżę widokową. Czy jednak wybrana koncepcja zamiast uatrakcyjnić krajobraz jedynie go nie oszpeci?

Projekt Wieży Trzech Kultur - bo tak oficjalnie ma nazywać się budowla jest już gotowy, a lokalne władze przygotowują się do budowy. Wybrana w konkursie koncepcja pracowni „Januszów-ka” z Bielska Białej budzi jednak duże kontrowersję pod względem estetyki projektu.

Forma nawiązuje do stojącej tutaj kamiennej wieży z końca XIX wieku zaprojektowanej przez Felixa Henryego. Po wojnie wieża narażona na trudne warunki atmosferyczne i pozbawiona opieki powoli niszczała. W 1973 podjęto decyzję o wysadzeniu wieży w powietrze. Oficjalnym powodem zniszczenia wieży był jej stan techniczny, nieoficjalnie mówi się, że nie bez znaczenia był fakt, iż patronem wieży był współtwórca II Rzeszy Niemieckiej cesarz Wilhelm I.

Dziś na miejscu wieży znajdują się jedynie gruzy po istniejącej tu niegdyś budowli.

Koszt budowy nowej wieży szacuje się na 8 mln złotych. Pytanie jednak czy projekt nowej konstrukcji będzie godnym reprezentantem historycznej budowli?

Lokalne władze chciały także uzyskać pozwolenie na budowę zaplecza gastronomicznego i noclegowego w pobliżu wieży, na razie jednak nie dostały stosownej zgody, nie mniej zapowiadają dalsze starania w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę planowanych obiektów.

Nie oznacza to, że zrezygnujemy z odbudowy zaplecza turystycznego. Jednak to potrwa, bo musimy mieć m.in. pozwolenie na budowę kanalizacji - mówi Lech Sadowski, Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim.

Zagłosujcie w naszej sondzie i wypowiedzcie się na temat planowanej budowli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieża widokowa na Śnieżniku. Plany odbudowy w nowej formie