Wystawa pokonkursowa Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024 w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Już od 20 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pokonkursową najnowszej edycji Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024. Wrocławskie muzeum będzie jedynym miejscem w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najlepsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w ostatnim czasie w Europie.

Wystawa prezentuje najważniejsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w Europie na przestrzeni 2022 i 2023 roku. Czterdzieści pokazanych na niej obiektów to obiekty nagrodzone i wyróżnione w najnowszej edycji prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Award (Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe) – laureaci nagrody głównej, nagrody specjalnej dla młodych architektów oraz realizacje wpisane na tak zwaną „krótką listę”, kwalifikującą do finału.

Zwycięzcą Mies van der Rohe Award 2024 został pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku – projekt pracowni prowadzonej przez architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke. Usytuowany tuż przy rzece, lekki i przeszklony z każdej strony budynek, stanął na głównej osi kampusu. Wnętrze pawilonu to innowacyjna i otwarta przestrzeń edukacyjna, płynnie łącząca strefy komunikacyjne i użytkowe, którą łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb studentów. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz, a zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować. Modułowa, stalowo-drewniana struktura budynku może być w pełni zdemontowana i jest zgodna z zasadą re-use.

Biblioteka Garcíi Márqueza w Barcelonie – obiekt wyróżniony nagrodą specjalną dla młodych talentów (Emerging Architecture Winner), zaprojektowany przez hiszpańskie biuro SUMA Arquitectura – to budynek usytuowany w zróżnicowanej społecznie i przez wiele lat zaniedbanej dzielnicy miasta. Pracy nad projektem architektonicznym towarzyszył projekt badawczy, mający na celu przedefiniowanie współczesnego modelu biblioteki. Drewniana bryła 6-piętrowego gmachu przypomina stos książek i znajduje się na podwyższonym, dostępnym dla wszystkich i otoczonym drzewami placu, będącym przedłużeniem pieszej osi dzielnicy.

W gronie pięciu finalistów Mies van der Rohe Award 2024 znalazły się ponadto: Galeria Sztuki Współczesnej Plato w czeskiej Ostrawie (projekt pracowni KWK Promes), Szkoła Reggio w Madrycie (projekt pracowni Andres Jaque/Office for Political Innovation), rozbudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (projekt biura Amelia Tavella Architectes), plac i biuro informacji turystycznej w portugalskim mieście Piódão (projekt architekta Branco del Rio) oraz przestrzeń publiczna Häge w szwedzkim Lund, którego twórcami są projektanci z Brendeland & Kristoffersen architects.
O Mies van der Rohe Award
Mies van der Rohe Award to najważniejsze wyróżnienie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawane od 1988 roku przez Fundację im. Ludwiga Miesa van der Rohe w Barcelonie. W tym konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji – wszystkie dotychczasowe edycje konkursu uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych.
Do 18. edycji konkursu, obejmującej realizacje z lat 2022-2023, nominowano 362 projekty z 38 krajów. Spośród nich członkowie i członkinie jury wybrali 40 obiektów, które ich zdaniem najlepiej promują mądrą, zaangażowaną społecznie i zrównoważoną architekturę. Wszystkie te realizacje, przedstawione w formie modeli oraz wielkoformatowych zdjęć, szkiców i planów, zobaczymy w Polsce tylko raz – na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
-----
Europejska Nagroda Architektoniczna – Mies van der Rohe Award 2024
20.03 – 25.05.2025
Wernisaż: 20 marca 2025 r., godzina 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7
- Więcej o:
Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dla Galerii PLATO
Znamy wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Oto zwycięzcy!
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane. Zobaczcie zrównoważone, inkluzywne i piękne projekty z całej Europy
Targi Rzeczy Ładnych już 12-13 kwietnia w gdańskim AMBEREXPO
Konkurs Wnętrze Roku SAW 2025 rozstrzygnięty. Oto najpiękniejsze wnętrza prywatne i publiczne
Polacy zaprojektowali pierwsze na świecie meble z tarcicy lnianej. Zostaną pokazane na Milan Design Week
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego