Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dla Galerii PLATO

Mat. prasowe

Zaprojektowana przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego Galeria PLATO w Ostrawie zdobyła kolejną nagrodę. Tym razem realizacja została doceniona za innowacyjne podejście do konserwacji zabytków, otrzymując Oscara Konserwatorskiego Republiki Czeskiej.

Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dlaGalerii PLATO w Ostrawie.
Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dlaGalerii PLATO w Ostrawie.
Fot. Z lewej: mat. KWK Promes; Z prawej u góry: Magistrat Mesta Ostrava; z prawej na dole: Juliusz Sokołowski / kolaż bryla.pl

Otwarta w maju 2022 roku Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w czeskiej Ostrawie kolejny raz została doceniona. Tym razem budynek, zaprojektowany przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego, zdobył Oscara Konserwatorskiego Republiki Czeskiej.  Zwyciężył w kategorii Konwersja Zabytku oraz otrzymał Główną Nagrodę Nadzwyczajną Dyrektor Generalnej Narodowego Instytutu Ochrony Zabytków (NPÚ)!

Patrimonium pro futuro: o konkursie

Patrimonium pro futuro to najważniejszy w Republice Czeskiej konkurs w dziedzinie konserwacji. Każdego roku nagradzane są wyjątkowe realizacje i inicjatywy w dziedzinie szeroko pojmowanej ochrony zabytków. Jury eksperckie przyznaje wyróżnienia w m.in. kategoriach takich jak Odkrycie, Ocalenie zabytku, Konwersja zabytku, Prezentacja i popularyzacja zabytków oraz główną Nagrodę Nadzwyczajną Dyrektor Generalnej NPÚ. Konkurs Patrimonium pro futuro organizowany jest przez Narodowy Instytut Ochrony Zabytków w Czechach, we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej.

W tegorocznej, dziesiątej edycji, nagrodzono między innymi renowację systemu fortyfikacyjnego twierdzy Josefov czy nowe ekspozycje w odnowionym budynku Muzeum Armii Žižkov, ale na szczególną uwagę zasługuje fakt, że główną nagrodę otrzymał budynek, do którego konserwacji architekci podeszli w bardzo nowy, nietypowy sposób. To wyróżnienie świadczy o otwartości grona konserwatorskiego, które nagradzając Galerię Plato, pokazało, że innowacje w dziedzinie ochrony zabytków mogą przynieść dobre rezultaty, wnosząc znaczący wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego.

Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dlaGalerii PLATO w Ostrawie.
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes
Fot. Juliusz Sokołowski

Jest to dla nas nagroda niezwykle ważna, zważywszy na fakt, że nasza pracownia KWK Promes coraz częściej decyduje się na ratowanie starej tkanki zamiast budowy nowych budynków, co wydaje się racjonalne w czasach katastrofy klimatycznej. Często są to obiekty objęte ochroną konserwatora. Oczywistym jest, że samo odrestaurowywanie budynków to czasem za mało, bo trzeba tym strukturom nadawać nowe funkcje, a to wiąże się z koniecznością wprowadzania zmian. Konserwatorzy coraz częściej będą stykali się z takimi wyzwaniami. To wyróżnienie pokazuje, że takie podejście może zakończyć się sukcesem.

mówi Robert Konieczny.
Galeria Sztuki PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes
Galeria Sztuki PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes
Fot. Jakub Certowicz

Galeria PLATO w Ostrawie: nowoczesność w starej rzeźni

Realizacja jest wynikiem międzynarodowego konkursu na zmianę popadającej w ruinę starej rzeźni w czeskiej Ostrawie w Galerię Sztuki Współczesnej PLATO. Mury rzeźni były zniszczone i w wielu miejscach pokaleczone olbrzymimi otworami. Poczerniała od sadzy cegła świadczyła o przemysłowej historii miasta. Architekci potraktowali te mankamenty jako wartość i dopisali kolejną warstwę do historii budynku, objętego ochroną konserwatorską. Po długich dyskusjach pozwolono im zachować charakter przybrudzonej cegły i okien, a otwory w murach wypełnić współczesnym materiałem — mikrobetonem, z zachowaniem dawnego ornamentu ceglanych ścian. Oryginalny, dominujący materiał obiektu to cegła, z której został zbudowany. Nowe przeszklenia posiadają ceramiczny sitodruk, dzięki czemu wydają się ciemne i matowe, tłumiąc światło w galeriach. Wnętrza rzeźni bielono wapnem w celach higienicznych, dlatego sale wystawowe są wykończone białym tynkiem wapiennym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dla Galerii PLATO