Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konieczny. Na styk - architektoniczna książka przygodowa, czyli jazda po bandzie

WG

Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej, autorzy książki "'Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze", rozmawiali z klientami, pracownikami i kolegami "po fachu" Roberta Koniecznego. Powstało 17 reportaży o ludziach, budynkach, emocjach. Nie zawsze jest kolorowo, ale zawsze prawdziwie.

Konieczny. Na styk - okładka książki
Konieczny. Na styk - okładka książki
Mat. prasowe

Robert Konieczny jest bez wątpienia najbardziej uznanym współczesnym polskim architektem - zaprojektował Najlepszy Dom Świata, Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy, otrzymał główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Jest członkiem Francuskiej Akademii Architektury. Realizacje założonego przez niego biura KWK Promes publikowane są w najbardziej cenionych magazynach architektonicznych,  nominowane są do prestiżowych nagród (np. w tegorocznej edycji konkursu im. Miesa van der Rohe znalazły się jego 2 realizacje - Szyb w Miedziance i galeria sztuki w Ostrawie).

Nawet osoby nie mające z architekturą nic wspólnego, kojarzą Koniecznego lub jego dom w Brennej - Arkę. Na wykładach zawsze gromadzi tłumy - on nie tylko robi dobrą architekturę, ale też (co nie częste!) potrafi o niej świetnie opowiadać. W swoim środowisku budzi jednak skrajne emocje.

O projektach Koniecznego czytaliśmy dużo. Wiemy, jak przebiegały prace nad Domem Otwartym, Bezpiecznym czy Aatrialnym. Teraz przyszedł czas na konfrontację i spojrzenie na architekta z drugiej strony - oczami inwestorów czy pracowników. Odważnie? Być może, ale odwagi i pewnej dozy szaleństwa nie można Koniecznemu odmówić.

 

Książka "Konieczny. Na styk"
Książka "Konieczny. Na styk"
Fot. mat. prasowe

Konieczny. Na styk - śmiesznie, boleśnie, prawdziwie

Niebawem, nakładem wydawnictwa Wysoki Zamek ukaże się książka "Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze". Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej wykonali gigantyczną pracę, przygotowując zbiór reportaży o ludziach, relacjach, miejscach i budynkach. Odwiedzili m.in. Śląsk, Szczecin i Ostrawę. Spotkali się z klientami Koniecznego, z ludźmi, którzy żyją lub pracują w zaprojektowanych przez niego budynkach. Z jego pracownikami i z urzędnikami, dla których jego wizjonerskie pomysły  były nie lada wyzwaniem. Niektóre z opisanych historii są śmieszne. Niektóre bolesne. Wszystkie są prawdziwe.

Książka powstawała 5 lat. Były różne przerwy, przestoje, zawahania. Może i dobrze. Była pandemia, nasze myślenie się też troszeczkę zmieniło. To widać.

mówi Konieczny.
Arka Roberta Koniecznego otrzymała prestiżową nagrodę Wallpaper Design Awards 2017 - najlepszy dom na świecie.
Arka Roberta Koniecznego otrzymała prestiżową nagrodę Wallpaper Design Awards 2017 - najlepszy dom na świecie.
materiały pracowni KWK PROMES

Nad tytułem myśleli wszyscy - autorzy, wydawnictwo, architekci z KWK Promes. I w końcu tytuł wymyślił Robert. Były wątpliwości, czy określenie "na styk" nie ma pejoratywnego wydźwięku. Według encyklopedii  "na styk" to  perfekcyjne zestawienie brył, materiałów budowlanych. W tym potocznym znaczeniu to "coś zrobione na ostatni moment". Każdy, kto chociaż trochę zna Koniecznego, wie że obie te definicje pasują do niego jak ulał.

Szyb Miedzianka. Proj. KWK Promes
Szyb Miedzianka. Proj. KWK Promes
Fot. Wiktoria Głodowska

Wiemm że pokazane inwestorom, wyrwane z kontekstu fragmenty książki mogą być pewnym problemem (czytaj: Konieczny równa się recepta na kłopoty). Z drugiej strony stwierdziłem, że warto powiedzieć ludziom, ile potrzeba potu, krwi i łez żeby zrobić coś w moim przekonaniu super. To jazda bez trzymanki. Czasem wychodzę z domu i nie ma mnie tydzień, miesiąc.  To właśnie z ekstremalnego dążenia do perfekcji wychodzą opisane w książce sytuacje

dodaje architekt.

Tak naprawdę to książka przygodowa. Redaktorka Magda Broniatowska nazwała ją "łotrzykowską opowieścią". Coś w tym jest. Takiego reportażu o architekcie jeszcze w Polsce nie było.

Książka "Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze"ukaże się w twardej oprawie z obwolutą, miękkiej oprawie i w formie e-booka. W księgarniach będzie dostępna 3 listopada 2023 roku. Już teraz można ją kupić w przedsprzedaży (TUTAJ).

 

Książka "Konieczny. Na styk"
Książka "Konieczny. Na styk"
Fot. mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Konieczny. Na styk - architektoniczna książka przygodowa, czyli jazda po bandzie