News
Targi Rzeczy Ładnych w Gdańsku - 20-21.04.2024 r., AMBEREXPO
Targi Rzeczy Ładnych już w najbliższy weekend w Gdańsku! Wydarzenie od dekady skupia najciekawsze nowe marki - twórców plakatu, ceramiki czy tekstyliów. Każdą edycję targów odwiedzają tłumy, a impreza słynie z doskonałego klimatu i najlepszej selekcji wystawców. Na drugiej edycji TRŁ TRÓJMIASTO! zobaczymy aż 350 marek - to rekord w historii TRŁ, a organizatorzy byli zmuszeni na tę okoliczność wynająć drugą halę w AMBEREXPO!
„Miejsca i wspomnienia" - autobiograficzna książka Józefa Rykwerta
Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki to opowieść Józefa Rykwerta „Miejsca i wspomnienia”. Ten wybitny krytyk i historyk architektury opowiada o swoich korzeniach, wędrówkach z miejsca na miejsce oraz o spotkaniach, które go ukształtowały.
Nowy Europejski Bauhaus - osiągnięcia, fakty, liczby. Raport Komisji Europejskiej
Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.
Nie żyje Gaetano Pesce. Szukał piękna w niedoskonałości
Nie żyje Gaetano Pesce, włoski architekt i pionier projektowania XX wieku, jeden z głównych innowatorów w architekturze i wzornictwie. Jego oryginalne prace zrewolucjonizowały świat sztuki.
Dworzec Warszawa Zachodnia: tunel pod peronami przebity
W grudniu tego roku pasażerowie dworca Warszawa Zachodnia zyskają dogodne dojście do pociągów, a mieszkańcy nowe połączenie pomiędzy Wolą a Ochotą. Wykonawca przebił właśnie ścianę w tunelu i tym samym połączył się z wybudowaną częścią obiektu.
Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy
17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej: gabinet „Świadectwa z getta warszawskiego”. Ulokowany na poziomie piwnic, dopełni historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
Centrum Szkoleniowe Thermia w Gdyni - strefa wspierania rozwoju wiedzy branżowej
Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających w oparciu o pompy ciepła. Urządzenia szwedzkiej marki cieszą się renomą wśród polskich użytkowników. Jednym z prezentowanych będzie gruntową pompę ATLAS, której współczynnik SCOP przekracza wartość 6, co jest najlepszym wynikiem na rynku.
Wbiegnij na Varso Tower - najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Ruszają zapisy
Sportowi amatorzy i profesjonalni zawodnicy już trzeci raz zmierzą się ze schodami najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Biegacz już mogą rejestrować swój udział w zawodach Wbiegnij na Varso Tower, które w tym roku odbędą się w sobotę 25 maja. Do pokonania jest prawie 1 400 schodów prowadzących na 53. piętro wieżowca w centrum Warszawy.
Polski design na Targach Rzeczy Ładnych: TRŁ WIOSNA! w Warszawie 23-24.03.2024 r.
Już w ten weekend, 23-24 marca, odbędą się najważniejsze targi polskiego designu w Warszawie! Targi Rzeczy Ładnych oficjalnie inaugurują sezon 2024 w stolicy. Po wyjątkowych edycjach w Poznaniu i Krakowie, które przyciągnęły w sumie prawie 30 tysięcy osób, nadszedł czas na TRŁ WIOSNA! w EXPO XXI. To będzie największe wiosenne wydarzenie w historii TRŁ - aż 310 wystawców, w tym ponad 100 debiutantów, zaprezentuje swoje stoiska w Warszawie!
Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli
Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Festiwal, opierający się na trzech filarach: spotkaniach, targach i świętowaniu (eng. Forum, Fair and Fest), zabierze uczestników w 5-dniową podróż po interaktywnych sesjach, warsztatach, pokazach i występach artystycznych, goszcząc międzynarodowych prelegentów i gości wysokiego szczebla. Dodatkowo, podczas Festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, a dokładnie ich czwartej edycji, w której nominowany jest polski projekt "Nowe domy przysłupowe w Turowie". Dwudziestu tegorocznych zwycięzców otrzyma nagrody o łącznej wartości 390 000 euro. Oprócz wydarzenia w Brukseli, na uczestników Festiwalu czeka również wiele wydarzeń towarzyszących na terenie całej Europy.
Japoński architekt Riken Yamamoto z nagrodą Pritzkera. "Wspólnota to dzielenie się przestrzenią"
Japoński architekt Riken Yamamoto otrzymał tegoroczną nagrodę Pritzkera. Jest 53. laureatem tej nagrody i dziewiątym architektem z Japonii, który otrzymał to wyróżnienie.
Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości" - współczesna architektura nośnikiem pamięci
Blisko sto obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych znalazło się na mapie „Mozaika lokalnych tożsamości”, stworzonej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU).
Wrocław: Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić. Nadzór budowlany wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku
27 listopada 2023 roku wrocławski Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta skończyła debatę o wyburzeniu tego oryginalnego "wiszącego" budynku z 1967 roku, jednak konstrukcja wymaga pilnego wzmocnienia. Decyzją nadzoru budowlanego mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić.
Wystawa POL/SZTYMA/WOLNA! na Targach Rzeczy Ładnych w Poznaniu 2-3 marca 2024 r.
Nadchodzący weekend 2-3 marca to doskonała okazja, aby odwiedzić Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pawilon 3 będzie w tych dniach po raz pierwszy gościł Targi Rzeczy Ładnych - oraz 320 wyjątkowych wystawców oferujących nietuzinkowy polski design. Równolegle odbędzie się wyjątkowa wystawa "Hometown" przygotowana przez artystyczny kolektyw Pol/Sztyma/Wolna!
Zapraszamy na Targi Rzeczy Ładnych: pierwsza edycja TRŁ POZNAŃ! już 2-3 marca
Największe w Polsce wydarzenie promujące współczesny design i unikalne produkty po raz pierwszy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To na Targach Rzeczy Ładnych od 10 lat pokazują się najciekawsze nowe marki, najlepsi twórcy plakatu, ceramiki czy tekstyliów. Na pierwszej edycji TRŁ POZNAŃ! będzie aż 300 wystawców, zobaczymy wystawę zdjęć 50 IKON TRŁ oraz najnowszy projekt artystycznego kolektywu Pol/Sztyma/Wolna.
Studio BIG zaprojektowało meble dla BoConcept. Zobaczcie kolekcję Nawabari
BoConcept, we współpracy z duńskim studiem architektonicznym BIG, wprowadza na rynek kolekcję Nawabari. Zainspirowana została ona japońską formą sztuki wiązania linami.
Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. 8. edycja 4 Design Days
Przed nami kolejna edycja 4 Design Days, podczas której w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach spotkają się najlepsi architekci i projektanci z Polski i zagranicy, najwięksi inwestorzy, deweloperzy, znani producenci, władze miast oraz cenieni eksperci.
EU Mies van der Rohe Award 2024: poznaliśmy shortlistę! Polskie targowisko wśród 40 najlepszych obiektów. W finale znalazła się tez realizacja polskiego zespołu w Czechach
Konkurs EU Mies van der Rohe Award 2024 wchodzi w kolejną fazę. Poznaliśmy właśnie tzw. krótką listę, na której znalazło się już tylko 40 najciekawszych realizacji z Unii Europejskiej, wśród nich 1 obiekt z Polski - targowisko w Błoniu, projektu Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej. W finale znalazła się również Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, zaprojektowana przez KWK Promes Roberta Koniecznego.
Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia - nowa wystawa w Muzeum Architektury
Od 18 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5 będzie prezentowana niezwykła wystawa projektów wybitnych wrocławskich architektów początków XX wieku, które pozostały tylko na papierze.
Mistrzowie Architektury: Ananya Singhal - Studio Saar. Zapraszamy na wykład!
25 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, odbędzie się kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem gościem będzie Ananya Singhal z Indii, założyciel pracowni Studio Saar.
Dworzec kolejowy Hel otwarty dla pasażerów. Odzyskał dawny blask
20 grudnia 2023 roku pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z wyremontowanego dworca kolejowego w miejscowości Hel. Niewielki dworzec z lat 20. XX wieku odzyskał historyczny blask i stał się przestrzenią przyjazną dla wszystkich podróżnych.
Wystawa „Building Soulfulness” Heatherwick Studio trafia do Szanghaju
Po sukcesie w Japonii i Korei Południowej wystawa „Building Soulfulness” Heatherwick Studio trafia do Chin. Od 17 stycznia 2024 roku w Szanghaju będzie można obejrzeć najciekawsze projekty pracowni Thomasa Heatherwicka.
Co się stanie z choinką w Rockefeller Center na Manhattanie? Powstaną z niej domy
Bez wątpienia jedną z najsłynniejszych choinek na świecie jest ta ustawiana w w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Co się z nią stanie po świętach?
Dekton Ukiyo, pierwsza kolekcja ryflowanych okładzin projektu Claudii Afshar
Cosentino, globalny producent zrównoważonych powierzchni dla architektury i wzornictwa, wprowadza Dekton Ukiyo, nową teksturowaną kolekcję, która charakteryzuje się liniowym ryflowaniem. Ukiyo łączy w sobie najlepszy design, luksus oraz trwałość gwarantowaną przez markę Dekton. Kolekcja stworzona we współpracy z uznaną na całym świecie projektantką wnętrz Claudią Afshar, dostępna jest w postaci gotowych do montażu płyt ryflowanych, co stanowi jedną z pierwszych tego rodzaju ofert w branży. Jej tekstury nadają charakterystyczną głębię i wymiar każdej przestrzeni, zarówno mieszkalnej, jak i komercyjnej.
Cyfrowe zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu są już dostępne
Zakończył się II etap projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Udało się udostępnić w sieci ok. 3,5 tys. obiektów gromadzonych w Muzeum od roku 1965 roku.
Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy - wystawa w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Maciej i Stanisława Nowiccy to postaci, które na stałe zapisały się na kartach historii architektury. On - wybitny architekt współpracujący z największymi. Ona - pierwsza kobieta w USA z tytułem profesora architektury. Ich niezwykły dorobek przypomni wystawa "Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy", którą od połowy stycznia będzie można oglądać w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Historyczne centrum Warszawy stanie się parkiem kulturowym. Koniec z chaosem przestrzennym
W stolicy powstanie park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy. Tak zdecydowała Rada Warszawy na posiedzeniu 7 grudnia 2023 roku. Zapisy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku.
„Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” - przewodnik po dworcach kolejowych
W księgarniach pojawił się pierwszy przewodnik po dworcach kolejowych. Prezentuje architekturę XIX- i XX wiecznych oraz współczesnych dworców kolejowych.
Budynek Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zostanie zabytkiem? Jest już postępowanie w tej sprawie
Jeśli niszczejący budynek Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zostanie zabytkiem, będzie uratowany! Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie.
Fasada Roku 2023 - oto zwycięzcy konkursu
W czwartek, 7 grudnia wyłoniono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023. Blisko 300 budynków z całej Polski "walczyło" o zwycięstwo w jednej z pięciu kategorii. Zobaczcie zwycięskie realizacje.