Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Miejsca i wspomnienia" - autobiograficzna książka Józefa Rykwerta

WG

Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki to opowieść Józefa Rykwerta „Miejsca i wspomnienia”. Ten wybitny krytyk i historyk architektury opowiada o swoich korzeniach, wędrówkach z miejsca na miejsce oraz o spotkaniach, które go ukształtowały.

Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013
Józef Rykwert w Międzynarodowym Centrum Kultury, 2013
Fot. Autorstwa Paweł Mazur - Międzynarodowe Centrum Kultury, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28349058

Józef Rykwert urodził się w Warszawie w 1926 roku. Po wybuchu II wojny światowej, w 1939 roku wraz z rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wykształcenie, a następnie rozpoczął pracę naukową. Większość życia zawodowego spędził między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, gdzie wykładał na prestiżowych uczelniach. Jego studentami byli m.in. Daniel Libeskind, Eric Parry i Alberto Pérez-Gómez. W 2013 roku został uhonorowany The Royal Gold Medal, który przyznaje Royal Institute of British Architects (RIBA) po akceptacji brytyjskiej królowej.The Royal Gold Medal RIBA, jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń architektonicznych na świecie, jest przyznawane od 1848 roku architektowi lub grupie architektów, których działalność ma istotny wpływ na tę dziedzinę w skali międzynarodowej.

Przeczytaj: Prof. Joseph Rykwert: "Wieżowce pożerają miasto. Trzeba budować dla ludzi" [WYWIAD]>>

Okładka książki Józefa Rykwerta "Miejsca i wspomnienia"
Okładka książki Józefa Rykwerta "Miejsca i wspomnienia"
Fot. mat. NIAIU

W autobiograficznej książce „Miejsca i wspomnienia”, wydanej właśnie przez Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki, Józef Rykwert po raz pierwszy powraca do żydowskich korzeni, wspomina miejsca związane z Polską, a także to, w jaki sposób doświadczenia życiowe wpłynęły na jego drogę zawodową.

„Moją własną historię wyznacza […] osobiste zainteresowanie zmysłowym, intymnym doświadczeniem ścian i podłóg, które są namacalnością zamieszkiwania. W jaki sposób takie środowisko dorastania przekształciło się w pełne pasji, fizyczne – nawet erotyczne – zainteresowanie wszystkim, co dotyczy otoczenia, które człowiek sam sam sobie konstruuje”

/Józef Rykwert, fragment książki/.

Autorką przekładu „Miejsc i wspomnień” jest Ewa Klekot.

    Więcej o:

Skomentuj:

„Miejsca i wspomnienia" - autobiograficzna książka Józefa Rykwerta