Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]

Redakcja Pressland/WG/mat. wydawnictwa

Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorza Piątka to opowieść o entuzjazmie i optymizmie. O planach stworzenia „najlepszego miasta świata” na gruzach zniszczonej stolicy. O architektach z Biura Odbudowy Stolicy, budowniczych i niezwykłym "pospolitym ruszeniu".

Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"
Fot. WG

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę odbudowy warszawy i powołania Biura Odbudowy Stolicy. Wydana pod koniec lutego książka Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" jest publikacją, na którą czekaliśmy wiele lat. To kompendium wiedzy o odbudowie miasta. Opowieść o planach, wizjach i marzeniach zderzonych z brutalną rzeczywistością.

"Plan inwentaryzacji zniszczeń Warszawy BOS z lat 1945-1946" jest dostępny online

Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię.

Gdyby z gruzów zniszczonej Warszawy usypać wieżowiec, przytłoczyłby skalą wszystkie dzisiejsze drapacze chmur. To wyobrażenie najlepiej oddaje stan miasta po drugiej wojnie światowej. Ci, którzy w Biurze Odbudowy Stolicy widzą bandę niszczycielskich doktrynerów spod znaku Le Corbusiera i spisek światowej lewicy, będą niepocieszeni. Historia pierwszych lat odbudowy w ujęciu Grzegorza Piątka jawi się jako pospolite ruszenie ponad podziałami. Owładnięci odważnym, z ducha pozytywistycznym pragnieniem budowy „najlepszego miasta na świecie”, marzyciele i rzemieślnicy tworzą nową jakość mimo różnic poglądów i na przekór zagładzie, dopóki stalinizm nie sprowadzi ich brutalnie na ziemię.

Beata Chomątowska

Nad książką "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piąte pracował kilka ostatnich lat. Powstała publikacja oparta na materiałach źródłowych, dokumentach i wspomnieniach, okraszona fotografiami z pierwszych powojennych lat. Piątek pięknym językiem snuje opowieść o niesamowitym "pospolitym ruszeniu".
----
Tytuł: Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949
Autor: Grzegorz Piątek
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]