Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Józef Sigalin (1909-1983). Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy

bar

Józef Sigalin jako Naczelny Architekt i kierownik prestiżowych warszawskich realizacji, przez trzy dekady współdecydował o kształcie stolicy. W przededniu 30-tej rocznicy jego śmierci w Muzeum Politechniki Warszawskiej rusza wystawa poświęcona życiu i działalności współtwórcy Biura Odbudowy Stolicy

Postać Józefa Sigalina od lat wzbudza ogromne kontrowersje. W gorących dyskusjach poruszana jest przede wszystkim jego zażyłość z Bolesławem Bierutem i oddanie komunistycznej władzy. Inni natomiast przypominają jego niezłomną postawę przy niezwykle skomplikowanym i trudnym procesie, jakim bez wątpienia była odbudowa stolicy. Sigalin, będący absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej od 1945 roku współtworzył Biuro Odbudowy Stolicy (BOS), a inwestycje powstałe pod jego kierownictwem - jak chociażby Trasa WZ czy Trasa Łazienkowska - do dziś znacząco wpływają na funkcjonowanie organizmu miasta. Również budowany pod jego kierownictwem Pałac Kultury jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie Warszawy, a dla wielu mieszkańców i przyjezdnych, wręcz jej symbolem. Pomimo odmiennych głosów, pewne jest, że działalność Józefa Sigalina była niezwykle znacząca dla powojennych dziejów Warszawy. Jednak jego nazwisko nadal nie doczekało się należytego uhonorowania i upamiętnienia, choć archiwum BOS zostało wpisane przez UNESCO na listę najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości.

W ramach ekspozycji, która przywróci pamięć o warszawskim architekcie, zaprezentowane zostaną niepublikowane dotąd dokumenty, udostępnione przez Archiwum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy oraz rodzinę. Będą to m. in fotografie z budowy Trasy W-Z, MDM-u, Pałacu Kultury i Nauki, Trasy Łazienkowskiej oraz pamiątki osobiste.

Autorem scenariusza wystawy jest Andrzej Skalimowski z Instytutu Historii PAN, który obecnie pracuje nad biografią Józefa Sigalina.

Otwarcie wystawy odbędzie się 20 grudnia 2012 (czwartek) o godz. 11.00 w Muzeum Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 24.

Ekspozycja potrwa do końca stycznia 2013. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 15.50. Wstęp wolny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Józef Sigalin (1909-1983). Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy