Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie [BRYŁA CZYTA]

Redakcja Pressland/WG

W kolejnej odsłonie naszego nowego cyklu BRYŁA CZYTA, polecamy Wam książkę "Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe" autorstwa Mikaelea Colville-Andersena. Jeśli nie jesteście zagorzałymi miłośnikami jazdy na rowerze, lektura tej książki może to zmienić!

Książka 'Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe'.
Książka 'Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe'.
Fot. Wiktoria Głodowska

Chociaż głównym bohaterem książki "Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe" jest rower, tak naprawdę jest to opowieść o urbanizmie. Mikael Colville-Andersen, szuka m.in. odpowiedzi na pytania: jak projektować wygodne, dobrze skomunikowane miasta? Dlaczego w zimnej Kopenhadze rowery są tak popularne? Jaką rolę skromny jednoślad odgrywa w miejskiej przestrzeni i społecznej tkance? Ta książka powinna być obowiązkową lekturą każdego miejskiego planisty!

"Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe" to ładnie wydana książka (zwróćcie uwagę na motywy liści na okładce), pełna zdjęć, planów i wykresów. Publikacja podzielona jest na 3 główne rozdziały - Wstęp, Krzywa uczenia się i Narzędzia. We wstępie autor pisze o roli rowerów w miejskim życiu i miastach przyjaznych rowerom. W rozdziale Krzywa uczenia się, Colville-Andersen bada fenomen Kopenhagi, rozprawia się z przesądami i kliamatofobią. W kolejny rozdziale prezentowane są najlepsze praktyki w projektowaniu i infrastrukturze.

Mikael Colville-Andersen nie jest akademickim teoretykiem.To da się wyczuć - książka napisana jest w jasny i przystępny sposób (tutaj ogromne brawa dla Weroniki Mincer odpowiedzialnej za polski przekład). Jest za to uznanym ekspertem urbanistycznym, a także szefem założonej w 2009 r. firmy Copenhagenize Design Co. oraz twórcą ruchu Cycle Chic. Współpracuje z miastami i rządami na całym świecie, projektuje dla nich infrastrukturę rowerową, rozwiązania komunikacyjne oraz prowadzi szkolenia z rozwiązań prorowerowych. Można go spotkać na światowych konferencjach i wydarzeniach poświęconych designowi i architekturze. Prowadzi też program telewizyjny „Life-Sized City” dotyczący urbanistyki oraz blog „Copenhagenize”. Dotąd wydał m.in. książki „Cycle Chic” (2012) i „Cargo Bike Nation” (2013). Książka o której dziś piszemy (oryginalny tytuł "Copenhagenize – the definitive guide to global bicycle urbanism"), ukazała się w 2018 roku.

Książka "Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe" to przyjemna i mądra lektura. Polecamy!

-----

Tytuł: Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe
Autor: Mikael Colville-Andersen (pol. przekład Weronika Mincer)
Wydawnictwo: Wysoki Zamek
Premiera: 25 maja 2019
Cena: 49,90 zł

Spotkanie z Mikaelem Colville-Andersenem podczas polskiej premiery książki 'Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe'.
Spotkanie z Mikaelem Colville-Andersenem podczas polskiej premiery książki 'Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe'.
Fot. bryla.pl

,

    Więcej o:

Skomentuj:

Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie [BRYŁA CZYTA]