Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrocławski Trzonolinowiec uratowany! Wpisano go do rejestu zabytków

WG

27 listopada wrocławski Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta kończy więc debatę o wyburzeniu tego oryginalnego "wiszącego" budynku z 1967 roku.

Wrocławski Trzonolonowiec wpisany do rejestru zabytków
Wrocławski Trzonolinowiec wpisany do rejestru zabytków
Fot. shutterstock / Emeryk III

Wrocławski trzonolinowiec to jeden z nielicznych budynków tego typu w Europie. W Polsce był pierwszym i zarazem ostatnim przedstawicielem „wiszących domów”. Po ekspertyzie z lipca br. groziła mu rozbiórka. Budynek uratowali sami mieszkańcy.

Trzonolinowiec: nie będzie wyburzony

Na zebraniu wspólnoty mieszkańcy podjęli uchwałę, która zobowiązała administrację do podjęcia starań o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Wniosek został złożony w sierpniu, a 27 listopada br. wieżowiec znalazł się na tejże liście. Tym samym kończy się się debata o możliwościach jego wyburzenia. Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zakomunikował na FB:

„Budynek objęty został ścisłą ochroną konserwatorską, tym samym nie ma prawnej możliwości jego rozbiórki (aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze skreślenie z rejestru zabytków przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (...) Otwiera się możliwość przeprowadzenia fachowego remontu, z poszanowaniem zachowanej oryginalnej substancji i formy, oraz możliwość docelowej rewaloryzacji zabytku (…)”.

Przeczytaj także: Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny>>

konstrukcja, modernizm, polska architektura, wieżowiec, blok, wrocław
Trzonolinowiec w 1969 roku
Ulice i place Wrocławia Zygmunt Antkowiak Zakład Narodowy im.Ossolińskich Wrocław-Warszawa-Kraków 1970

Trzonolinowiec: jedyny taki w Polsce

Modernistyczny budynek przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72-74 powstał w latach 1961-67. Autorami projektu byli młodzi wrocławianie - konstruktor Andrzej Skorupa i architekt Jacek Burzyński. Wieżowiec ma 41 metrów wysokości i 40 mieszkań na 12 piętrach. Konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą 12 stalowych lin (najniższe piętro jest zawieszone nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu). W 1974 roku liny obudowano betonem, ponieważ przy silnych podmuchach wiatru budynek kołysał się, a w mieszkaniach powstawały rysy. Wymienione zostały również ściany osłonowe i wewnętrzne. Niewiele to jednak pomogło.

Pod koniec lipca 2023 roku zarządca przedstawił ekspertyzę stanu technicznego budynku. Wynikało z niej, że najlepszym rozwiązaniem rozbiórka obiektu, z czym nie chcieli się zgodzić mieszkańcy. I wygrali!

Wpis do rejestru zabytków to szansa na pozyskiwanie środków na remont. Obecnie przygotowywana jest alternatywna ekspertyza o stanie technicznym wieżowca.

Trzonolinowiec we Wrocławiu w 2021 roku
Trzonolinowiec we Wrocławiu w 2021 roku
Fot. shutterstock / Wierzchu
    Więcej o:

Skomentuj:

Wrocławski Trzonolinowiec uratowany! Wpisano go do rejestu zabytków