Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrocław: Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić. Nadzór budowlany wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku

WG

27 listopada 2023 roku wrocławski Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta skończyła debatę o wyburzeniu tego oryginalnego "wiszącego" budynku z 1967 roku, jednak konstrukcja wymaga pilnego wzmocnienia. Decyzją nadzoru budowlanego mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić.

Wrocławski Trzonolonowiec wpisany do rejestru zabytków
Wrocławski Trzonolinowiec wpisany do rejestru zabytków
Fot. shutterstock / Emeryk III

Kilka dni temu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia wydał decyzję o zakazie użytkowania Trzonolinowca. Mieszkańcy budynku przy ul. Kościuszki 72-74 muszą się wyprowadzić. Łącznie w Trzonolinowcu zameldowanych jest w 80 osób, spośród 44 lokali 11 należy do miasta. Budynek powinien zostać opuszczony do połowy 2024 roku. Konstrukcja ma zostać wzmocniona w ciągu 18 miesięcy.

Będzie to wymagało ingerencji w strukturę budynku, za którą pójdzie potrzeba wykwaterowania lokatorów. Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić. Jest to jednak obiekt jak najbardziej możliwy do uratowania

– mówił prof. Krzysztof Schabowicz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Trzonolinowiec: nie będzie wyburzony

Wrocławski Trzonolinowiec to jeden z nielicznych budynków tego typu w Europie. W Polsce był pierwszym i zarazem ostatnim przedstawicielem „wiszących domów”. Po ekspertyzie z lipca 2023 roku groziła mu rozbiórka. Budynek uratowali sami mieszkańcy.

Na zebraniu wspólnoty mieszkańcy podjęli uchwałę, która zobowiązała administrację do podjęcia starań o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Wniosek został złożony w sierpniu, a 27 listopada 2023 roku. wieżowiec znalazł się na tejże liście. Tym samym kończy się się debata o możliwościach jego wyburzenia. Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zakomunikował na FB:

„Budynek objęty został ścisłą ochroną konserwatorską, tym samym nie ma prawnej możliwości jego rozbiórki (aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze skreślenie z rejestru zabytków przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (...) Otwiera się możliwość przeprowadzenia fachowego remontu, z poszanowaniem zachowanej oryginalnej substancji i formy, oraz możliwość docelowej rewaloryzacji zabytku (…)”.

Przeczytaj także: Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny>>

konstrukcja, modernizm, polska architektura, wieżowiec, blok, wrocław
Trzonolinowiec w 1969 roku
Ulice i place Wrocławia Zygmunt Antkowiak Zakład Narodowy im.Ossolińskich Wrocław-Warszawa-Kraków 1970

Trzonolinowiec: jedyny taki w Polsce

Modernistyczny budynek przy ulicy Tadeusza Kościuszki 72-74 powstał w latach 1961-67. Autorami projektu byli młodzi wrocławianie - konstruktor Andrzej Skorupa i architekt Jacek Burzyński. Wieżowiec ma 41 metrów wysokości i 40 mieszkań na 12 piętrach. Konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą 12 stalowych lin (najniższe piętro jest zawieszone nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu). W 1974 roku liny obudowano betonem, ponieważ przy silnych podmuchach wiatru budynek kołysał się, a w mieszkaniach powstawały rysy. Wymienione zostały również ściany osłonowe i wewnętrzne. Niewiele to jednak pomogło.

Pod koniec lipca 2023 roku zarządca przedstawił ekspertyzę stanu technicznego budynku. Wynikało z niej, że najlepszym rozwiązaniem rozbiórka obiektu, z czym nie chcieli się zgodzić mieszkańcy. I wygrali!

Wpis do rejestru zabytków to szansa na pozyskiwanie środków na remont. Obecnie przygotowywana jest alternatywna ekspertyza o stanie technicznym wieżowca.

Trzonolinowiec we Wrocławiu w 2021 roku
Trzonolinowiec we Wrocławiu w 2021 roku
Fot. shutterstock / Wierzchu

Trzonolinowiec: mieszkańcy muszą się wyprowadzić

Pod koniec lutego 2024 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku. Mieszkańcy muszą się wyprowadzić. Miasto szuka dla lokatorów mieszkań zastępczych. Uruchomiono również specjalną infolinię dla mieszkańców.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wrocław: Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić. Nadzór budowlany wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku