Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty

Mat. prasowe / red. WG

We Wrocławiu będzie można oglądać kolejną rzeźbę miejską Oskara Zięty. Stalowa, minimalistyczna iglica, nawiązująca do historii i architektury tej części miasta, stanie na terenach Apartamentów przy Parku Szczytnickim.

Apartamenty przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu
Apartamenty przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu
Proj. mat. prasowe

Apartamenty przy Parku Szczytnickim to flagowa inwestycja RealCo Property Investment and Development. W okolicy Parku Szczytnickiego - najstarszego i największego kompleksu parkowego we Wrocławiu, powstanie 10 budynków mieszkalnych o niskiej zabudowie. W ofercie znajdą się 133 mieszkania o powierzchni od 41do 126 m2.

Inwestycja powstaje na terenie dawnego budynku biurowo-magazynowego Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów (IKSAIP) przy Różyckiego 1C. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Group-Arch Sp. z o.o.

RealCo i Oskar Zięta

Deweloper - RealCo, nawiązał współpracę w Oskarem Ziętą - znanym architektem i artystą. Rzeźba w Apartamentach przy Parku Szczytnickim będzie drugą po Nawie (na Wyspie Daliowej) rzeźbą miejską Zięty we Wrocławiu.

Praca dla Apartamentów przy Parku Szczytnickim została zainspirowana jednym z historycznych symboli miasta, który znajduje się w dalszej części parku w sąsiedztwie Hali Stulecia, tj. stalową Iglicą projektu prof. inż. Stanisława Hempla z 1948 roku.

Iglica zaprojektowana przez Stanisława Hempla jest moją ulubioną rzeźbą we Wrocławiu. Stalowa, minimalistyczna, genialna technicznie. Iglica ukazana na tle innego arcydzieła, Hali Stulecia zaprojektowanej przez Maxa Berga, widniała na wielu widokówkach i przez lata była symbolem miasta, zanim zawładnęły nim krasnale

mówi Oskar Zięta

Stalowa iglica na nowo

Rzeźba stanie w samym sercu inwestycji i będzie miała 7,5 m wysokości. Zostanie wykonana w autorskiej technologii Oskara Zięty – FiDU, polegającej na odkształcaniu blachy pod wysokim ciśnieniem w celu uzyskania lekkich “nadmuchanych” form. Dzieło nie ma
jeszcze nazwy. Będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców.

Planowane odsłonięcie rzeźby nastąpi w trzecim kwartale 2024 roku

 

Nawa na Wyspie Daliowej we Wrocławiu. Proj. Oskar Zięta
Nawa na Wyspie Daliowej we Wrocławiu. Proj. Oskar Zięta
Fot. mat. Zięta Studio
Kraken w Dworze Artusa w Gdańsku. Proj. Oskar Zięta
Kraken w Dworze Artusa w Gdańsku. Proj. Oskar Zięta
Fot. Zięta Studio
    Więcej o:

Skomentuj:

Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty