Gigantyczny mural oczyszczający powietrze na ścianie Centrum Południe we Wrocławiu
Na elewacji wrocławskiego biurowca należącego do kompleksu Centrum Południe pojawił się mural o powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych. Do jego powstania użyto farb oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń.
Gigantyczny mural, wysoki niemal na 22 metry i szeroki na 33 metry, zaprojektowała lokalna artystka Zuzanna Wollny. Obraz ozdobił jedną z elewacji biurowca należącego do wrocławskiego kompleksu Centrum Południe, usytuowanego wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca Sky Tower. Zespół Centrum Południe to projekt warszawskiego biura APA Wojciechowski.
Bajecznie kolorowy mural Zuzanny Wollny, zwraca uwagę na bioróżnorodność Wrocławia - zieleń oraz zwierzęta żyjące w mieście. Przy realizacji malunku Skanska współpracowała z pracownią Kolektyf.
Ten projekt jest o marzeniu: żeby nasze miasta wspierały bioróżnorodność, żeby auta nie rozjeżdżały jeży, dziki nie musiały buszować w śmietniku, a ptaki nie traciły siedlisk i nie rozbijały się o szyby, rzeka nie była zatruta, a architektura wpisywała się w krajobraz. To wszystko wyzwania, na które musimy odpowiedzieć natychmiast, dla własnego dobra. Czas zmierzyć się z faktem, że ludzie nie są odrębnym, samowystarczalnym gatunkiem, ale częścią większej całości
Mural wykonano farbami fotokatalitycznymi. Dochodzi tu do tzw. reakcji fotokatalitycznej - dzięki promieniom słonecznym oraz obecności tlenu i wilgoci, zanieczyszczenia, spaliny samochodowe, dwutlenek siarki czy opary rozpuszczalników znajdujące się w miejskim powietrzu przekształcane są w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i woda.
Tego typu farby są też nieocenionymi sojusznikami w walce z drobnoustrojami – bakteriami, wirusami i grzybami. W przeciwieństwie do silnych środków biobójczych, które same w sobie bywają szkodliwe, farba ta nie zostawia na powierzchni martwych komórek bakteryjnych, z których jeszcze przez jakiś czas uwalniają się toksyny, lecz natychmiast rozkłada zarówno same bakterie, jak wytwarzane przez nie toksyczne substancje.
Chcemy, żeby nasze inwestycje miały miastotwórczy charakter i wnosiły wartość dodaną dla lokalnej społeczności. Centrum Południe jest jednym z najlepszych przykładów takiego podejścia. Zrealizowaliśmy tu ogólnostępną przestrzeń dla relaksu i boisko do koszykówki. Zrewitalizowaliśmy również teren obok kompleksu, tworząc m.in ogrody deszczowe, uzupełnione roślinnością i małą architekturą. Teraz do tej listy dopisujemy mural, który nie tylko upiększy okolicę i nada jej większego kolorytu, ale pomoże również walczyć z zanieczyszczeniami – dodaje Agnieszka Zawada-Biszczad.
To nie pierwsza realizacja w ramach Centrum Południe, która wykorzystuje motywy artystyczne. Wcześniej, w budynku I fazy zawisły niecodzienne lustra, których autorem jest światowej sławy artysta i architekt, Oskar Zięta. Ze względu na swoją lekką konstrukcję i nierówną płaszczyznę, bawią się zmysłem wzroku, ukazując rzeczywistość z zupełnie innej strony. Z kolei na elewacji budynku – również przy udziale Zuzanny Wollny – powstały grafiki przybliżające historię biegnącej niegdyś w tym miejscu prestiżowej, tętniącej życiem ulicy Lwowskiej.
- Więcej o:
Dworzec Metropolitarny w Lublinie już prawie gotowy. To jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce
Warsaw UNIT uznany najlepszym ekologicznym budynkiem w Polsce
Ekologiczny ośrodek wypoczynkowy w Kowarach
Swobodna SPOT we Wrocławiu - nowe biurowce projektu Kuryłowicz & Associates
Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.
Więcej niż 110 000 zł. Patroni Konkursu Wnętrze Roku SAW mnożą nagrody, a dotychczasowi Laureaci zdradzają, co jeszcze daje zwycięstwo
Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej
Warszawa światową stolicą wizualizacji podczas World Viz Fest