Ekologiczny ośrodek wypoczynkowy w Kowarach
W urokliwej górskiej okolicy w Karkonoszach powstaje ośrodek wypoczynkowy o charakterze ekologicznym. Całość obiektu będzie wykonana w innowacyjnej technologii drewnianej CLT. Ten zielony kompleks składać się będzie z budynków apartamentowych, restauracji oraz części rekreacyjnej, która obejmować będzie SPA i sauny.
Inwestycja znajduje się na malowniczej działce z widokiem na Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz miasto Kowary. Projekt czerpie inspiracje z tradycyjnej karkonoskiej zabudowy, która charakteryzuje się rozproszonymi, niewielkimi budynkami na stoku, oraz korzysta z bogatego dziedzictwa architektury sudeckiej, obecnej w regionie Kowar zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Istotnym aspektem projektu jest harmonijne wprowadzenie budynków w krajobraz oraz ograniczenie wpływu na otaczającą przyrodę, dzięki czemu architektura staje się integralną częścią otoczenia. Poprzez różne odniesienia i zabiegi architektoniczne projekt wpisuje się w wyjątkowe połączenie architektury i natury Sudetów.
Resort ekologiczny zlokalizowany w Kowarach wykorzystuje innowacyjne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. W głównej mierze do budowy budynków wykorzystuje się drewno pochodzące z lasów o zrównoważonej produkcji. Projekt został oparty na prefabrykowanej technologii CLT, co gwarantuje wysokie parametry wytrzymałościowe, termiczne, przeciwpożarowe i prozdrowotne. W projekcie wykorzystano połączenie nowoczesnych i tradycyjnych technologii konstrukcyjnych, łącząc prefabrykowane rozwiązania z konstrukcją słupowo-ryglową.
Inwestycja obejmuje kilkanaście budynków o prostych kształtach, połączonych górską ścieżką. Budynki harmonijnie wpisują się w naturalne nachylenie terenu, charakteryzując się zróżnicowaną architekturą oraz stonowanymi barwami - beżu, brązu i czerni. Z każdego obiektu roztaczają się unikalne widoki, a przeszklona restauracja, zaprojektowana w stylu nowoczesnego schroniska górskiego, umożliwia podziwianie całej panoramy górskiej. Ruch samochodowy na całym terenie został zminimalizowany, aby zachęcić do spacerów i poprawić jakość pobytu na świeżym powietrzu.
Przestrzega się tutaj zasad zrównoważonej turystyki poprzez zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrody regionu. Na terenie kompleksu wprowadzono rodzime gatunki roślinności, charakterystyczne dla pasma górskiego, aby propagować wiedzę o wyjątkowej szacie roślinnej występującej w Karkonoszach.
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?