Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time

WG

Każdego roku amerykański magazyn społeczno-polityczny Time publikuje listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata (TIME 100 Most Influential People). Na tegorocznej liście znalazły się dwie architektki - Lesley Lokko i Marina Tabassum.

Marina Tabassum (z lewej) i Lesley Lokko (z prawej).
Marina Tabassum (z lewej) i Lesley Lokko (z prawej).
Fot. z lewej: By Kaethe17 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128533245; Z prawej: By Lesley Lokko - Submitted to ticket, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9875700

Lista 100 najbardziej wpływowych ludzi świata publikowana jest w opiniotwórczym, amerykańskim tygodniku Time od 25 lat. Podzielona jest ona na 6 kategorii (artyści, ikony, tytani, liderzy, innowatorzy i pionierzy). Znajdują się na niej osobistości ze świata, polityki, biznesu, mediów, kultury, nauki czy sportu, które najmocniej zaznaczyły swą obecność w świecie w minionym roku. Na niedawno opublikowanej liście znalazły się dwie architektki - Lesley Lokko i Marina Tabassum.

Lesley Lokko uznano za "pionierkę". Ta ghańsko-szkocka architektka jest również wykładowcą akademickim i autorką wielu poczytnych powieści. Założyła Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu. W 2003 roku była główną kuratorką Biennale Architektury w Wenecji (była pierwszą osobą z Afryki, która kuratorowała to wydarzenie). W styczniu 2024 roku otrzymała Złoty Medal Royal Institute of British Architects (RIBA). Dostrzeżono jej zaangażowanie w promocje afrykańskiej architektury i nowe spojrzenie na projektowanie.

Pochodząca z Bangladeszu Marina Tabassum, znalazła się na liście magazynu Time w kategorii "innowatorka". Jest laureatką Soan Medal, nagrody za całokształt twórczości w Lizbonie Triennale Millennium i zdobywczynią prestiżowej Aga Khan Award. W swojej praktyce architektonicznej na pierwszym miejscu stawia dobro planety i społeczności lokalnych. Jej podejście jest widoczne w projektach takich jak meczet Bait Ur Rouf w Dhace w Bangladeszu.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time