Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie żyje Gaetano Pesce. Szukał piękna w niedoskonałości

Wiktoria Głodowska

Nie żyje Gaetano Pesce, włoski architekt i pionier projektowania XX wieku, jeden z głównych innowatorów w architekturze i wzornictwie. Jego oryginalne prace zrewolucjonizowały świat sztuki.

Gaetano Pesce
Gaetano Pesce
Fot. kardr z filmu "Studio Visit: Gaetano Pesce" na kanale Surface Magazine - platforma YouTube

Gaetano Pesce urodził się w 1939 roku w La Spezia we Włoszech. Studiował architekturę na Uniwersytecie w Wenecji, w latach 1958-1963 uczestniczył w Gruppo N, w której sztuka wzorowała się na Bauhausie. Od lat 80. mieszkał i tworzył w Nowym Jorku.

Jego prace zaskakiwały. Na pytanie: co oznacza dla Ciebie słowo piękno, odpowiadał: „Mój pomysł na piękno to niedoskonałość. Ponieważ niedoskonałość jest ludzka. Ponieważ niedoskonałość jest otwarta na osobistą interpretację i można ją doskonalić według własnego uznania, przynajmniej według własnej fantazji.” (magazyn Designbest).

Organic building - Osaka
Organic building - Osaka
Fot. Hiromitsu Morimoto, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons / kolaż bryla.pl

Gaetano Pesce: budynek organiczny w Osace

Pesce łamał wszelkie granice między sztuką, architekturą i przedmiotem codziennego użytku. Jego najbardziej znaną pracą architektoniczną jest tzw. budynek organiczny w Osace w Japonii, którego fasada z pomarańczowego włókna szklanego jest pokryta doniczkami z 80. rodzajami roślin.

Gaetano Pesce: UP5

Ale Gaetano Pesce zasłynął przede wszystkim z mebli o organicznych formach. Najbardziej znana jest seria UP (zaprojektowana dla B&B Italia), a w niej antropomorficzny fotel UP5, jeden z siedmiu elementów kolekcji siedzisk serii. Mebel odwzorowuje kształty prehistorycznej bogini płodności, a przywiązany do niego kulisty puf (UP6) symbolizuje kajdany, które nie pozwalają kobietom wyzwolić się z ograniczeń. Fotel jest nazwany także La Mamma, Wielka Mama lub Donna, bo bywa interpretowany jako matka z dzieckiem. Fotel był jedną z głównych instalacji Milan Design Week 2019, a w 1971 roku pojawił się w filmie „Diamenty są wieczne” (siódmy film o przygodach agenta Jamesa Bonda).

Fotel UP5 i puf UP6. Proj. Gaetano Pesce dla B&B Italia
Fotel UP5 i puf UP6. Proj. Gaetano Pesce dla B&B Italia
Fot. By Pava - Own work, CC BY-SA 3.0 it, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28850988

Poliuretany i żywice

Był jednym z pierwszych designerów, którzy zaczęli eksperymentować z poliuretanami i żywicami, wymyślał nowe techniki. Pionierska konstrukcja UP5 wykonana jest z pianki poliuretanowej, którą można tak ścisnąć, że osiągnie tylko 10 procent ostatecznego rozmiaru. Innym przykładem jest stół Golgota, którego blat wspiera się na ustawionych na sobie szklanych cegłach. Jego ostatnia pracą był zestaw 400 wykonanych na zamówienie krzeseł pokrytych żywicą epoksydową na pokaz mody Bottega Veneta Wiosna/Lato 2023.

Prace Gaetano Pesce mają stałe ekspozycje w: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej San Francisco, Muzeum Victoria and Albert w Londynie, Musée des art décoratifs i Centrum Geoges Pompidou w Paryżu oraz Musée Des Arts Décoratifs i Centrum Canadien D’architecture w Montrealu.

Artysta zmarł 4 kwietnia 2024 roku w Nowym Jorku w wieku 85 lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nie żyje Gaetano Pesce. Szukał piękna w niedoskonałości