Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Dąbrowskiego w Łodzi przejdzie metamorfozę. Będzie więcej zieleni

WG

Plac Dąbrowskiego w Łodzi zostanie przebudowany według koncepcji konsorcjum mamArchitekci i A2P2. Projekt wybrali mieszkańcy Łodzi, a zakłada on powrót do stylu z lat 60. XX wieku.

Plac Dąbrowskiego w Łodzi po metamorfozie
Plac Dąbrowskiego w Łodzi po metamorfozie
Wiz. mamArchitekci Sp. z o.o.

Betonowy plac Dąbrowskiego przejdzie metamorfozę. Jeden z najważniejszych punktów na mapie miasta stanie się nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem. Pojawi się na nim więcej zieleni i aranżacja w stylu lat 60. XX wieku

Plac Dąbrowskiego w Łodzi: historia

Plac Dąbrowskiego w Łodzi jest ograniczony ulicami Sterlinga, Jaracza i Narutowicza. Powstał w XIX wieku i początkowo nazywał się Cegielniany (od pobliskiej cegielni). Zaczął się zmieniać się w XX wieku. W latach 1927-1930 stanął przy nim Sąd Okręgowy – obecnie Sąd Apelacyjny (projekt J. Kaban-Korski), a w latach 1949-1966 wybudowano Teatr Wielki. Wtedy to plac się zazielenił, pojawiła się fontanna i dużo miejsc do odpoczynku. Ostatnia przebudowa tego obszaru miała miejsce w 2009 roku – przestrzeń pozbawiono roślinności i plac wybetonowano. Teraz mamArchitekci i A2P2 proponują powrót do Dąbrowskiego zielonego.

Plac Dąbrowskiego w Łodzi: więcej zieleni!

Po obu stronach placu (od strony sądu i Collegium Anatomicum) mają pojawić się szpalery dużych drzew, dosadzonych zostanie ponad 200 drzew, a obok pojawi się niższa roślinność. Spora przestrzeń zieleni będzie także od strony ul. Narutowicza. Centralna część placu pozostanie wolna, tak aby nie przerwać osi widokowej od dworca Łódź Fabryczna do Teatru Wielkiego. Zamiast fontanny powstanie nowy zbiornik wodny, podzielony na dwie części z przejściem pośrodku.

Plac Dąbrowskiego w Łodzi: przyjazny mieszkańcom

Na zmodernizowanym terenie pojawią się food trucki i pawilon z sezonowym ogródkiem kawiarnianym. Przygotowane zostaną urządzenia, które urozmaicą jazdę na deskorolce i rolkach, ale będą tak wkomponowane w przestrzeń, że nie utrudnią komunikacji po terenie. Na placu znajdą się też ogólnodostępne toalety.

Prace mają się rozpocząć w 2025 roku.

Plac Dąbrowskiego w Łodzi w 1930 roku
Plac Dąbrowskiego w Łodzi w 1930 roku
Fot. Włodzimierz Pfeiffer - Archiwum Państwowe w Łodzi, CC0 - domena publiczna
Plac Dąbrowskiego w Łodzi przed 2009 rokiem
Plac Dąbrowskiego w Łodzi przed 2009 rokiem
Fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
    Więcej o:

Skomentuj:

Plac Dąbrowskiego w Łodzi przejdzie metamorfozę. Będzie więcej zieleni