Fuzja w Łodzi: w budynku dawnej drukarni Scheiblera powstaną lofty. To projekt Medusa Group
Drukarnia dawnego kompleksu zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi, zamieni się w oryginalną przestrzeń mieszkalną. Pofabryczne wnętrza zostaną zaadaptowane na 170 loftów, których sprzedaż właśnie wystartowała.
Rewitalizacja historycznych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera to jedna z największych inwestycji trwających obecnie w Łodzi. Realizowana jest przez spółkę Archicom z Grupy Echo Investment. Na ogromnym terenie przy ul. Tymienieckiego powstaje Fuzja - wielofunkcyjny, miastotwórzy kompleks, łączący funkcję biurową, mieszkaniową oraz handlowo-usługową. Nie zabraknie miejskiego placu (Ogrody Anny) i otwartych, zielonych terenów wspólnych. Łącznie na 8 ha zlokalizowane będą 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne.
W ramach pierwszego etapu inwestycji, blisko rok temu, rozpoczęła się budowa zupełnie nowego sześciokondygnacyjnego budynku zaprojektowanego w obrysie odrestaurowanych historycznych murów dawnej hali fabrycznej pełniącej funkcję wykańczalni. Powstaje w nim 160 mieszkań loftowych, a sam budynek połączony zostanie z historyczną ścianą tarasami i balkonami. Koniec prac zaplanowany jest na I kwartał 2025 roku. Więcej o tej inwestycji przeczytacie tu>>
Fuzja: lofty w starej drukarni
Właśnie wystartował drugi etap inwestycji, zakładający rewitalizację historycznego obiektu dawnej drukarni i przystosowanie go do funkcji mieszkaniowej. Projekt przygotowali architekci z pracowni Medusa Group.
Budynek o kształcie odwróconej litery L posiada historycznie dwie kondygnacje w części zachodnio – południowej i trzy kondygnacje w części północno – wschodniej. Obiekt zostanie nadbudowany tak, aby docelowo osiągnąć cztery kondygnacje i 18 metrów wysokości. W ramach rewitalizacji powstanie tu 170 loftów, w tym 60 lokali zaprojektowanych zostało w nowej nadbudowanej części. Na parterze budynku znajdzie się 16 przestrzeni o funkcji gastronomicznej i usługowej. Całkowita powierzchnia budynku z loftami to 12.352 mkw. Zakończenie rewitalizacji tego etapu inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku. Renowacja murów zostanie wykonana - podobnie jak w innych historycznych obiektach Fuzji – metodą konserwacji zachowawczej, która umożliwia pozostawienie jak najbardziej naturalnego stanu czerwonej cegły. Z kolei wykonana nadbudowa pokryta zostanie barwionym tynkiem mineralnym w kolorze miedzi zbliżonym do oryginalnego koloru cegły.
Fuzja: jak będą wyglądały lofty?
Budynek z loftami podzielony będzie na trzy odrębne klatki, w których znajdą się odpowiednio 42, 66 oraz 62 mieszkania o metrażu od 28 mkw. do 111 mkw. Okazałe lofty w części historycznej ulokowane na parterze i pierwszym piętrze wyposażone zostaną w antresole oraz przestrzeń dzienną wysoką na ponad 6 metrów. Światło w niej zapewnią wysokie okna ze szprosami, z charakterystycznymi dla zabytkowej architektury półokrągłymi górnymi krawędziami. Dodatkowo niektóre lofty zostały zaprojektowane tak, by można było je ze sobą połączyć w ramach jednego większego lokalu. Budynek zostanie wyposażony w ogródki, balkony oraz tarasy, które będzie można zagospodarować zielenią. Przyszli mieszkańcy loftów będą mieć do dyspozycji także komórki lokatorskie, rowerownie oraz wielopoziomowy parking samochodowy zlokalizowany w pobliskim budynku. We wspólnocie funkcjonować będzie ponadto Klub Mieszkańca.
Lofty w Fuzji: przestrzenie wspólne
Każda z klatek budynku z loftami będzie wyróżniała się innym designem nawiązującym do włókienniczej i fabrycznej tradycji Łodzi. Przestrzenie wspólne zagospodarowane zostaną elementami z motywem szpulki i nici nawiązującymi do włókienniczej tradycji miasta oraz oryginalnymi historycznymi artefaktami znalezionymi podczas rewitalizacji kompleksu. Na ścianach części korytarzy oraz na sufitach znajdą się unikalne instalacje nawiązujące do nici tkackich. Projekt zakłada również wykorzystanie oryginalnej cegły, autentycznych, przemysłowych szczotek tkackich, które udekorują przestrzeń wokół skrzynek na listy, zabytkowych balustrad, skrzynek elektrycznych czy stalowych drzwi. Wnętrza holów windowych rozbłysną światłem neonów oraz przemysłowych świetlówek w oryginalnych stalowych oprawach. Jedną z klatek wyróżni wyjątkowa czerwona balustrada schodów. Budynek w częściach wspólnych zagospodarowany zostanie zielenią, a wokół niego zasadzone zostaną trawniki oraz krzewy. Dodatkowo od strony ulicy Tymienieckiego znajduje się pierwotna zachowana tu zieleń – szpaler drzew oddzielających lofty od ruchu ulicznego.
Fuzja: Nowa droga połączy ulice w centrum miasta
Równolegle z loftami powstanie droga łącząca ulicę Tymienieckiego z Milionową, na odcinku pomiędzy Piotrkowską a Kilińskiego. Ulica będzie składać się z dwóch pasów ruchu z szerokimi chodnikami po obu jej stronach, co da łącznie 14 metrów szerokości całego pasa drogowego. Takie rozwiązanie wpłynie korzystnie na organizację ruchu drogowego i odciąży ten rejon miasta z natężenia komunikacyjnego. Droga zostanie oddana do użytkowania pod koniec 2025 roku.
- Więcej o:
Osiedla mieszkaniowe zaprojektowane przez Medusa Group
Polski Hak według projektu pracowni Medusa Group
Gdański biurowiec Wave projektu Medusa Group
Kraków: Mieszkaj w Mieście. 15-minutowe miasto projektu Medusa Group
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata