Polski Hak według projektu pracowni Medusa Group
Projekt zagospodarował działkę na półwyspie otoczonym wodami Motławy i Martwej Wisły, w ważnym historycznie regionie Gdańska. Architekci z Medusa Group skonfrontowali nowe potrzeby mieszkańców miasta z genem przemysłowym okolicy i zaproponowali współczesną architekturę mieszkaniową, kreśląc obiekt wielorodzinny o wysokim standardzie z dodatkową przestrzenią usługową.

Intencją inwestora było stworzenie luksusowej, wygodnej i pięknej przestrzeni do mieszkania. Wysunięty cypel, otoczony wyraźnie przemysłowym klimatem, mocno zainspirował architektów.
Bryłę budynku uformowali wzór stosu portowych kontenerów, których masywne sylwety definiują charakterystyczne krajobrazy współczesnych nabrzeży portowych. Modułowe, powtarzalne gabaryty projektanci przełożyli na język architektury. W "stosie kontenerów" z łatwością wycięli loggie i tarasy, częściowo osłonięte od surowych nadmorskich wiatrów, ukształtowali kameralny dziedziniec oraz większe powierzchnie przestrzeni wspólnych.
Powtarzalne moduły tarasów tworzących elewację dały możliwość zastosowania elementów prefabrykowanych, co pozwala na większą kontrolę jakości i przyspiesza realizację przedsięwzięcia.
Ażurowe, czasem przeszklone tarasy wypełnić się miały zielenią i ludźmi, a widok z tych przestrzeni miał potwierdzać wyjątkowość tej lokalizacji. Pomimo industrialnej inspiracji, całość miała się wyrażać wysoką jakością, dobrym detalem, a przesunięte względem siebie tarasy dawać dużo intymności ich użytkownikom. W apartamentach i częściach wspólnych umieszczono panoramiczne przeszklenia, drewniane deki tarasów oraz chroniące od kapryśnych warunków atmosferycznych przesłony i zadaszenia.
Niezwykle ważną rolę architekci z Medusa Group przypisali zieleni, która pojawiła się na dachach, tarasach oraz dwupoziomowym patio. Inspiracją stał się charakterystyczny krajobraz bałtyckiego wybrzeża - wydmy porośnięte trawami, plaża ze złotym piaskiem i wyrzuconymi na brzeg konarami drzew oraz sosnowy las, który najlepiej radzi sobie z surowym nadmorskim klimatem.
***
Projekt pracowni Medusa Group został zgłoszony do konkursu na zagospodarowanie opisanego terenu, nie wygrał go jednak, więc nie będzie realizowany.








- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL