Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Orientarium: ZOO w Łodzi

C.

Ogrody zoologiczne należą do miejsc bardzo licznie odwiedzanych przez osoby w różnym wieku. Wizyta w zoo to dla wielu z nich jedyna okazja do zobaczenia egzotycznych gatunków zwierząt. W Polsce działa wiele ogrodów zoologicznych, jeden z nich znajduje się w Łodzi. Jedną z jego największych atrakcji jest Orientarium. W tym hodowlano-wystawienniczym pawilonie można podziwiać faunę zamieszkującą obszar Azji południowo-wschodniej.

Orientarium: ZOO w Łodzi
Orientarium: ZOO w Łodzi
Grand Warszawski/Shutterstock

Jaka jest historia łódzkiego Orientarium?

Łódzki ogród zoologiczny został założony jeszcze przed drugą wojną światową – jego historia rozpoczęła się w 1938 roku. Orientarium w Łodzi można zwiedzać od 2020 roku. Pawilon wystawienniczo-hodowlany zajmuje powierzchnię trzydziestu trzech tysięcy metrów kwadratowych. Składa się z trzech kondygnacji – dwóch nadziemnych i jednej podziemnej. Część wystawiennicza Orientarium zoo Łódź składa się z czterech części.

Dla zwiedzających udostępniono Celebes. W tej strefie prezentowana jest fauna, która zamieszkuje indonezyjską wyspę o tej samej nazwie. Wyspy Sundajskie – to grupa wysp położona na Oceanie Spokojnym i obejmująca Wielkie Wyspy Sundajskie (między innymi Borneo) oraz Małe Wyspy Sundajskie, do których należy między innymi Timor.

Akwarium. Obiekt składa się siedmiu zbiorników, wszystkie mieszczą około trzy miliony litrów wody.

Słoniarnia.Wybiegi, woliery i pawilon wystawienniczy zajmują powierzchnię równą dziesięciu boiskom do piłki nożnej. Zwiedzający mogą podziwiać zwierzęta z góry, perspektywy lądowej bądź morskiej. Orientarium stało się domem dla trzydziestu pięciu gatunków zwierząt lądowych oraz dla stu osiemdziesięciu gatunków ryb.

Orientarium: ZOO w Łodzi
Orientarium: ZOO w Łodzi
Grand Warszawski/Shutterstock

Jak dostać się do łódzkiego Orientarium?

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, którego częścią jest Orientarium znajduje się przy ulicy Konstantynowskiej 8/10. Do Orientarium mieszkańcy Łodzi mogą dojechać komunikacją miejską. Na gości zmotoryzowanych czeka pięć parkingów. Orientarium w Łodzi jest obiektem całorocznym (jest zamknięte tylko pierwszego listopada), a gości zapraszamy codziennie w godz. od 9.00 do 19.00. Ostatnie wejście do Orientarium  możliwe jest o godzinie 18.30. Pozostała część ogrodu zoologicznego zamykana jest o godzinie 18.45.

Godziny pracy kas pokrywają się w zasadzie z godzinami otwarcia zoo, oznacza to godziny pracy kas 9 – 18.  Bilety możesz kupić na miejscu w kasach albo online. Pamiętaj, że kupując  bilety zobaczysz Orientarium oraz całość łódzkiego zoo. Dzieciom do lat trzech nie musisz kupować biletu. W pierwszej kolejności wejdziesz do ogrodu zoologicznego, a dopiero później do Orientarium. Zwiedzanie łódzkiego ogrodu zoologicznego zajmuje około trzech godzin. Mapa Orientarium zoo Łódź dostępna jest na stronie internetowej placówki.

Orientarium: ZOO w Łodzi
Orientarium: ZOO w Łodzi
Grand Warszawski/Shutterstock

Co mogę zobaczyć w ogrodzie zoologicznym w Łodzi?

Łódzkie zoo jest miejscem, w którym przebywa 3350 osobników/554 gatunki. Ogród zoologiczny w Łodzi to jedyna placówka w naszym kraju, w której możesz zobaczyć:

  • Orangutany sumatrzańskie. Ten endemiczny gatunek orangutana zamieszkuje północno-zachodnią Sumatrę. Jest uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.
  • Psy leśne – te drapieżne ssaki należące do rodziny psowatych zamieszkują lasy i sawanny w środkowej i południowej Ameryce. Gatunek jest zagrożony wyginięciem.
  • Ariranie amazońskie należące do podrodziny wydr. Ssaki te zamieszkują rzeki na terytorium od Wenezueli i Gujany aż po Urugwaj, spotkasz je także nad Amazonką.
  • Krokodyle gawialowe występujące w Indonezji i Malezji oraz być może także w Wietnamie. Charakterystyczny dla krokod
  • Binturongi - posiadają chwytny ogon pomocny przy wspinaniu. Orientarium ZOO Łódź jest pierwszym ogrodem zoologicznym, który sprowadził do Polski ten gatunek, posiadający niezwykle długie ogony wykorzystywane przy poruszaniu się po drzewach.

Odwiedzając łódzki ogród zoologiczny, zobaczysz w nim także między innymi antylopy, żyrafy, żółwie wodne, serwale. Spośród ptaków Twoją uwagę z pewnością przykuje wyspiarek zbroczony  - ptak, który częściej spaceruje niż lata.

Orientarium: ZOO w Łodzi
Orientarium: ZOO w Łodzi
Grand Warszawski/Shutterstock

Poznaj wybranych mieszkańców Orientarium

Jedną z części Orientarium jest słoniarnia. Zobaczysz w niej słonia indyjskiego o imieniu Aleksander. Jest to największy ze wszystkich indyjskich słoni posiadanych przez  europejskie ogrody zoologiczne. Słoniarnia zamieszkiwana jest także przez Taro. Karmienie i codzienne kąpiel słoni o godzinie 11.00 są jedną z największych atrakcji. Możesz je oglądać przez szybę podwodnego tunelu bądź ze znajdującego się słoniarni tarasu. 

W czasie pobytu w słoniarni nad Twoją głowa mogą przelatywać czapelki złotawe – ptaki z rodziny czaplowatych. Celebes, kolejna ze stref, została podzielona na dwa wybiegi. W jednym z nich mieszka rodzina makaków licząca cztery osobniki. Są to: Jaya, Punjub, Naomi, Calineczka.

Drugi z wybiegów zamieszkuje Marlenka i Vincent – urocza para wyderek orientalnych. Mieszkają w nim także anoa nizinne, palawańskie jeżozwierze i kur bankiwa. Strefę wysp Sundajskich zamieszkują wspomniane już krokodyle gawialowe. Cechą charakterystyczną tych krokodyli jest długi i wąski pysk. Orientarium zamieszkuje też niedźwiedź malajski – najmniejszy spośród wszystkich gatunków niedźwiedzi. Ciekawy jest też orleń plamisty, których bardzo długie ogony są wykorzystywane przez lokalną ludność do produkcji ozdób.

Orientarium: ZOO w Łodzi
Orientarium: ZOO w Łodzi
Grand Warszawski/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Orientarium: ZOO w Łodzi