Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Porta Mare na Wyspie Spichrzów w Elblągu. To będzie pierwszy w mieście kompleks biurowy klasy A

Mat. prasowe / red. WG

W Elblągu, na Wyspie Spichrzów trwa budowa Porta Mare. Inwestycja będzie pierwszym kompleksem biurowym klasy A w mieście. Powstaje według koncepcji pracowni Pas Projekt z Nadarzyna. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku. Obecnie osiągnęła etap trzeciej kondygnacji (finalnie budynek wzniesie się na sześć pięter).

Porta Mare w Elblągu. Proj. Pas Projekt
Porta Mare w Elblągu. Proj. Pas Projekt
Wiz. mat. prasowe

Porta Mare w Elblągu: kontekst historyczny

Projekt architektoniczny Porta Mare, przygotowany przez pracownię Pas Projekt, ma na celu identyfikację budynku z dawną spichlerzową zabudową tej okolicy. Biurowiec, kluczowy element programu rewitalizacji Wyspy Spichrzów, ma
przyczynić się do jej ożywienia.

W nowoczesnym budynku o powierzchni ponad 10 tys. mkw. znajdą się nie tylko przestrzenie biurowe (choć one zajmą najwięcej miejsca, bo aż 6 tys. mkw), ale również handlowe i usługowe. Lokale na parterze dostępne będą niezależnie od strony ulicy Warszawskiej oraz nadbrzeża rzeki Elbląg. Na najwyższym piętrze budynku przewidziano hotel.

Porta Mare w Elblągu: w klasie A

Nowy budynek spełni wymagania budynków klasy A. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi architekci zaproponowali elewacje wykończone różnymi materiałami, przy czym część porastać mają pnącza. Na dachach zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. W obiekcie będzie ponad sto miejsc postojowych w garażu podziemnym i blisko 10 naziemnych oraz stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także ogród wertykalny z żywych roślin filtrujący powietrze.

Biurowiec Porta Mare w Elblągu ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2024 roku.

Porta Mare w Elblągu: remont nabrzeża

W ramach inwestycji zagospodarowane zostanie również nabrzeże. Powstaną przy nim m.in. miejsca do cumowania lodzi, przestrzenie dla ogródków gastronomicznych i niewielkie klomby. Przewidziano też wybudowanie zbiornika na wodę deszczową służącą do podlewania.

Porta Mare w Elblągu: w programie Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu

Porta Mare powstaje w ramach rządowego programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu. Program został zainicjowany w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średniej wielkości poprzez budowę wysokiej klasy powierzchni biurowych.

Do tej pory do programu przystąpiły: Radom, Włocławek, Stalowa Wola, Mielec i właśnie Elbląg. W budowie oprócz biurowca Porta Mare są jeszcze budynki Urbi Ferro w rejonie ul. Okulickiego i Floriańskiej w Stalowej Woli (proj. URBA Architects) i Tertio Ponte u zbiegu Kruszyńskiej i Broniewskiego we Włocławku (proj. Pas Projekt).

    Więcej o:

Skomentuj:

Porta Mare na Wyspie Spichrzów w Elblągu. To będzie pierwszy w mieście kompleks biurowy klasy A