Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Audiomural w Elblągu "przemówił"

red

Projekt artystyczny Adrianny Ronżewskiej-Kotyńskiej nie powstałby bez zaangażowania mieszkańców Elbląga. Mural tworzą wykresy widma dźwięku - wycinki nagranych rozmów o mieście

"Dźwiękowy" mural powstał na ścianie kamienicy przy ul. Rzeźnickiej na Starym Mieście. Okolica przez długie dekady czekała na rewitalizację. Dopiero w ostatnich latach puste przestrzenie zaczęły zajmować nowe budynki. Ścianę jednego z takich budynków ozdobił Audiomural. Autorka chciała w ten sposób zachęcić mieszkańców do udziału w otwartej debacie na temat estetyki przestrzeni publicznej w mieście.

Mural tworzą naniesione spektrogramy, czyli wykresy widma dźwięku. Nie są one przypadkowe. Zapis dźwiękowy powstał przy udziale samych elblążan, którzy komentowali odbudowywaną dzielnicę Starego Miasta

Autorka, Adrianna Ronżewska-Kotyńska zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu odbiorców Audiomural może być niezrozumiały: - Powstała praca, do której potrzebny jest klucz. Ten klucz zaistnieje w postaci tablicy informacyjnej z kodem QR, dzięki któremu będzie można odsłuchać nagrania na telefonie komórkowym. Mural jest monochromatyczny, syntetyczny, nieobojętny dla otoczenia. Mam nadzieję, że sprowokuje do zatrzymania się i wsłuchania w głos Starego Miasta, nawet tych przechodniów, którym niekoniecznie odpowiada jego estetyczna forma - dodała artystka.

Projekt "Audiomurale", zrealizowany przez Centrum Sztuki Galeria EL wchodzi w skład większego - "Przebudzenie - przed końcem świata" i został zrealizowany na przełomie października i listopada tego roku.

Skomentuj:

Audiomural w Elblągu "przemówił"