Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza starej nastawni PKP

red

Takiego miejsca jeszcze nie było. Zrujnowana nastawnia kolejowa w Poznaniu otrzymała drugie życie i nową funkcję dzięki projektowi Front Architects

Nastawnia PoC w Poznaniu
Nastawnia PoC w Poznaniu
fot. Anna Gregorczyk/Fotoarchitektura.pl

"Nastawnia to budynek mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania ruchu kolejowego, z którego ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały, np. za pomocą semaforów. Jej pracą kieruje dyżurny ruchu" - za Wikipedia

Jeszcze dwa lata temu poznańska nastawnia, wyjęta z użytku, była mocno zdewastowana. Secesyjny budynek przy Moście Teatralnym straszył pasażerów jeżdżących pociągami na trasie Berlin-Warszawa. Skazana na dewastację i zapomnienie jak większość podupadłych obiektów PKP, jednak ocalała. Budynek zyskał nowe życie i nową funkcję. Inwestor wymarzył sobie w jej wnętrzu kawiarnię. Oprócz niej, w budynku miał znaleźć się punkt informacji kolejowej, izba pamięci PKP oraz galeria sztuki. Tyle funkcji nie był w stanie pomieścić liczący 50 m kw. obiekt, dlatego konieczna była jego rozbudowa.

Zespół Front Architects zdecydował, że najlepiej dobudować do istniejącej bryły prostokątny pawilon. Chcąc zminimalizować jego obecność, zdecydowano, że będzie on tylko jednopoziomowy, a elewacja zyska grafitowy kolor. Dobudowany pawilon jest maksymalnie przeszklony. W efekcie, z wnętrza doskonale widać przejeżdżające pociągi oraz ludzi spacerujących w pobliskim Parku Wieniawskiego.

Nastawniafot. Łukasz Szamałek/Fotoarchitektura.pl

Otaczający Nastawnię teren, zagospodarowano tak, by latem pełnił funkcję kawiarnianego ogródka. Natomiast wnętrze budynku zdobią teraz stylizowane krzesła i fotele, które dobrze odnajdują się w zdominowanej bielą przestrzeni. Zaś na ścianach można odnaleźć motywy kolejowe, takie jak rozkład jazdy pociągów i tablice kierunkowe.

ZDJĘCIA>>>

Skomentuj:

Metamorfoza starej nastawni PKP