Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nobel Tower, nowy wieżowiec w Poznaniu. Hit czy kit?

red

W Poznaniu powstaje wyjątkowo efektowny wieżowiec z ażurową elewacją. Jego autorem jest Piotr Barełkowski, współtwórca Starego Browaru. Nobel Tower będzie siedzibą Centrum Zaawansowanych Technologii

Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower
Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower
fot. materiały inwestora

Zaprojektowany przez Piotra Barełkowskiego budynek ma mieć 13 kondygnacji i 55 metrów wysokości, zaś jego elewacja będzie utrzymana w chłodnych odcieniach bieli i stali. Pod ziemią projektant przewidział miejsce na dwupoziomowy parking. Budynek ma być energooszczędny. Koszty eksploatacji ma obniżyć specjalna fasada okienna. Zasysane z zewnątrz powietrze ma ograniczyć do minimum liczbę kaloryferów.

Nowy wysokościowiec nie będzie pełnił typowej funkcji biurowej. Wejdzie bowiem w skład Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie będą pracować specjaliści od innowacyjnych rozwiązań w branży medycznej.

Na pierwszych trzech piętrach znajdzie się tzw. „inkubator przedsiębiorczości”, który wyposażony będzie w powierzchnie typu „open space” i powierzchnie biurowe z możliwością dowolnego modulowania. Koszt jednego modułu dla 6 osób nie powinien przekroczyć 1 tysiąca złotych.

Wieżowiec nie stanie równo z pierzeją ul. Dąbrowskiego. Jednak będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch innych wysokościowców - Collegium Wrzoska (53,5 m)  oraz wieżowca Omega (55 m).  Schowanie budynku w głąb działki wymógł konserwator zabytków, ponieważ Jeżyce to dzielnica w której dominuje niska, kamieniczna zabudowa. Nobel Tower będzie bezpośrednio graniczył ze 100-letnią, secesyjną kamienicą. Zabytkowy budynek ma być wyremontowany i ma stać się integralną częścią Centrum. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestor chce wybudować kolejne, bliźniacze skrzydło budynku, w którym ma znaleźć się centrum konferencyjne i hotel.

Cała inwestycja realizowana jest przez spółkę Centrum Zaawansowanych Technologii i pochłonie 51 mln zł. Wieżowiec będzie gotowy już latem przyszłego roku.

 

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wieżowiec-widmo straszy w centrum miasta

 

i-Pawilon na Biennale w Wenecji

 

Prosta Tower - ażurowy wieżowiec w stolicy

Skomentuj:

Nobel Tower, nowy wieżowiec w Poznaniu. Hit czy kit?