Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stało się! Dworzec w Katowicach otwarty

red

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy, w miejscu dawnego dworca stanął nowy, większy, ale czy piękniejszy? Oceńcie sami

Otwarcie hali obsługi pasażerów odbyło się w poniedziałek 29 października i zgromadziło tłumy. To finał pierwszego etapu inwestycji w samym centrum Katowic, realizowanej wspólnie przez PKP S.A. i Neinver Polska.

Nowy dworzec ma około 6 tys. m kw. powierzchni. Oprócz kas i punktów informacyjnych jest tu ponad 30 sklepów. Tę część dworca obserwuje 38 kamer. Tuż obok powstaje ogromna galeria handlowa z 250 sklepami, której otwarcie nastąpi na początku przyszłego roku. W podziemiach kompleksu będzie parking na 1200 samochodów, dworzec autobusowy oraz tunel, który łączy ul.

- Dworzec kolejowy to tylko część wartego ponad 70 mln euro projektu podnoszącego jakość komunikacji kolejowej i autobusowej w największej polskiej aglomeracji. Wierzymy, że razem z oddanymi w przyszłym roku do użytku Galerią Katowicką oraz jednym z największych w Polsce parkingiem podziemnym pomogą przywrócić centrum miasta dawny blask - mówi Agata Brzezińska, Country Manager Neinver Polska.

29.10.2012 , KATOWICE , OTWARCIE NOWEJ HALI DWORCA PKP DLA PODROZNYCH . NEON . FOT . DAWID CHALIMONIUK /  AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:DWORZEC HALA DWORCOWA KOLEJ PKPFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Katowicka inwestycja toczyła się w cieniu kontrowersyjnej decyzji o wyburzeniu poprzedniego gmachu. Obecny budynek stoi bowiem w miejscu dawnego dworca, który przez znawców uznany był za arcydzieło architektury, min. dzięki wyjątkowo nowatorskiej konstrukcji kielichowej. Pomimo długiej i desperackiej obrony budynku przez środowisko architektów i historyków, budynek został wyburzony pod nową inwestycję. Inwestor zadbał jednak, by nowy gmach nawiązywał do poprzednika, świadczą o tym liczne odwołania, min. zastosowanie surowego betonu i zastosowanie podobnej, kielichowej konstrukcji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stało się! Dworzec w Katowicach otwarty