Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote

Redakcja Pressland/WG

Gdyby nie César Manrique (1919-1992), wulkaniczna wyspa Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich wyglądałaby dziś zupełnie inaczej. To właśnie jemu temu hiszpańskiemu malarzowi, rzeźbiarzowi i architektowi zawdzięczamy niezwykły charakter wyspy.

César Manrique urodził się w Arrecife - największym mieście Lanzarote. W czasie hiszpańskiej wojny domowej był ochotnikiem w siłach generała Franco. W 1939 roku wrócił na wyspę, a 3 lata później w rodzinnym mieście zorganizował pierwszą wystawę. Zainteresowany abstrakcją, będący pod ogromnym wpływem Picassa i Matisse'a artysta, w 1945 roku rozpoczął studia w Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie. W 1964 roku wyjechał do Nowego Jorku. Zaprzyjaźnił się z kubańskim artystą Valdo Diaz-Balartem. To w Nowym Jorku poznał Nelsona Rockefellera, który stał się wielkim miłośnikiem i mecenasem jego sztuki. Prace Césara Manrique wystawiane były prestiżowych galeriach - Muzeum Guggenheim i Catherine Viviano.

 

Siedziba Fundacji Césara Manrique.
Siedziba Fundacji Césara Manrique.
Fot. Gernot Keller, London (www.gernot-keller.com) - Canon 5D, CC BY-SA 2.5

W 1968 roku Manrique wraca na rodzinną wyspę na stałe. Rozpoczyna pracę nad swoim najważniejszym, najbardziej osobistym projektem - zachowania oryginalnego charakteru Lanzarote, naturalnego wplecenia sztuki w krajobraz. César Manrique dążył do zachowania tradycyjnego, niskiego budownictwa i określonego ładu przestrzennego. Był wrogiem masowej turystyki. Uważał, że krajobraz powinien pozostać naturalny, bez sztucznych elementów, bez reklam.

 

Jameos del Agua. Proj. César Manrique
Jameos del Agua. Proj. César Manrique
Fot. Peter Gerstbach; CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jako architekt projektował z założeniem integracji budynku/obiektu z przyrodą. Dla siebie stworzył dom w korycie wyschniętego potoku. Parter domu został wbudowany w skalne jamy, które powstały po wybuchu wulkanu. Dziś w domu znajduje się fundacja jego imienia. To właśnie artyście zawdzięczamy ogród kaktusów w nieczynnym kraterze, salę koncertową wewnątrz skalnej groty oraz taras widokowy wpisany w klif. Struktury te pomimo swojego rozmachu wkomponowane są w krajobraz, zgodnie z prostą zasadą „dom musi być biały i niższy niż palma". Manrique sprawił, że Lanzarote to miejsce szczególne, bez wielkich hoteli nastawionych na masową turystykę, bez tablic reklamowych, za to z tradycyjnym budownictwem oraz Wind Toys, rzeźbami ruszającymi się na wietrze.

 

Ruszająca się na wietrze rzeźba Césara Manrique'a.
Ruszająca się na wietrze rzeźba Césara Manrique'a.
Fot. afrank99 - Own work, CC BY-SA 2.0, wikimedia commons

Obecny, wręcz dziewiczy wygląd wyspa zawdzięcza jego działalności. Zapalił mieszkańców i lokalnych urzędników do wyznawania jego idei i miał na wyspie ogromne poparcie. Jego wpływ doprowadził do wyburzenia wielkiego kompleksu hotelowego wybudowanego wbrew lokalnemu prawu. W roku 1978 został uhonorowany Światową Nagrodą w Dziedzinie Ekologii i Turystyki. 

Skomentuj:

César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote