Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepszy budynek świata stoi w Barcelonie

red

Biurowiec Media-ICT w Barcelonie, zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9 został uhonorowany tytułem najlepszego budynku świata podczas World Architecture Festiwal. Doceniono nowoczesne technologie

Konsorcjum Zona Franca i władze słynnej, eksperymentalnej dzielnicy 22@, będącej symbolem innowacji i technologii, zleciły grupie Enrica Ruiz-Geli zaprojektowanie budynku, który odzwierciedlałby idee powstającego w Barcelonie cyfrowego miasta. Nowa inwestycja bazuje na ICT (czyli technologii informacji i komunikacji) oraz jest w pełni ekologiczna.

Ciekawy kształt bryły uzyskano dzięki odwróceniu proporcji i odpowiedniemu ukształtowaniu elewacji, która otwiera się na otoczenie. Poprzez specyficzną fasadę, uzyskano efekt lekkości bryły.

Biurowiec Media-ICT zaprojektowano tak, by nie tylko zoptymalizować zużycie energii, ale by budynek sam ją generował. Służą temu m.in dwie jego elewacje, najbardziej wystawione na promienie słoneczne, które są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi, kontrolującymi temperaturę. Część paneli działa jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła od strony południowo-wschodniej. Natomiast od strony południowo-zachodniej fasada jest pokryta poduszkami wypełnionymi mgłą, które ograniczają nagrzewanie się elewacji aż o 90 procent. Działa to tak, że poprzez nadmuchiwanie i spuszczanie powietrza, powłoka utrzymuje odpowiedni klimat wewnątrz biurowca. Ponadto budynek uzbrojono w setki czujników, które kontrolują temperaturę, wilgotność i ciśnienie i dostosowują mechanizmy działania budynku do czynników atmosferycznych.

Całość, podzielona na 3 strefy organizuje przestrzeń przeznaczoną dla dużych firm (najwyższe piętra), mniejszych przedsiębiorstw (piętro drugie i trzecie) oraz pozostałych użytkowników, także mieszkańców miasta - parter jest przestrzenią ogólnodostępną.

Warto przypomnieć, że o miano najlepszego budynku ubiegłego roku walczyły także budynki z Polski. Kandydatami były trzy realizacje wrocławskiej pracowni Macków Pracownia Projektowa:Hala sportowa Na Skarpie z Bytomia, budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu oraz niezrealizowana koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants projektu Macieja Jakuba Zawadzkiego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepszy budynek świata stoi w Barcelonie