Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kunsthaus Graz - Dom Sztuki w Graz. Najdziwniejszy budynek w mieście

WG

Kunsthaus, galeria sztuki współczesnej w Graz, wybudowana została w 2003 roku. Zadziwiający kształtem budynek, stworzony przez Petera Cooka i Colina Fourniera, reprezentuje styl blob.

Kunsthaus Graz - Dom Sztuki w Graz.
Kunsthaus Graz - Dom Sztuki w Graz.
Fot. posztos / shutterstock

Blob to forma przestrzenna dzieła architektonicznego o organicznym płynnym kształcie, zaprojektowana przy użyciu technik CAD. Kształt Kunsthaus jednym przypomina żywe serce, innym krowie wymiona lub korki do piłki nożnej. W każdym razie jego architektura, mocno wyróżniająca się z otoczenia, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Kunsthaus Graz: dialog przyszłości z przeszłością

Kunsthaus Graz zlokalizowany w centrum miasta, na narożniku Südtiroler Platz i Lendkai, jest częścią Universalmuseum Joanneum. Nowoczesny obiekt, nazwany przez projektantów „Przyjaznym Obcym”, został dobudowany do budynku tzw. Eiseners Haus (żelazny dom) z XIX wieku, który posiada najstarszą w Europie konstrukcję żeliwną (z 1847 roku). Kontrast awangardowego Kunsthausu z zabytkowymi budynkami został pomyślany jako swoisty dialog między przeszłością a przyszłością.

Kunsthaus w Graz
Kunsthaus w Graz
Fot. Andrea Izzotti / shutterstock
Kunsthaus w Graz
Kunsthaus w Graz
Fot. HPL17 / shutterstock

Kunsthaus Graz: z poziomu ulicy

Dwupiętrowy obiekt o powierzchni użytkowej 11 tys. mkw. został wzniesiony z żelbetu i barwionych na niebiesko paneli pleksiglasowych. Poziom parteru i holu głównego zlokalizowany jest dokładnie na poziomie ulicy, co ma stanowić zachętę do odwiedzania galerii. Przed głównym wejściem do budynku na środku chodnika, przez który nieustannie odbywa się transfer pieszy i rowerowy, ustawiono różowe stoliki i krzesełka – służąc odpoczynkowi, również mają być zachętą do kontemplacji sztuki współczesnej.

Kunsthaus Graz: ekran na fasadzie

Metalowy szkielet jest usadowiony betonowych kolumnach. Zewnętrzna warstwa to ściany kurtynowe składające się z 1500 akrylowych błękitnych paneli wykonanych w technice 3D. Każdy z nich ma indywidualny kształt, a poprzez łączenia po zmierzchu przeziera światło, tworząc spektakularny widok. Zewnętrzna powłokę budynku po jego wschodniej stronie w kierunku centrum miasta została stworzona ze szkła akrylowego. Może być (i jest) wykorzystywana jako ponadgabarytowy ekran, dodatkowe medium dla projektów artystycznych. Nazwano ją „BIX”, od słów „Big” i „Pixel”. Składa się z 930 standardowych 40-watowych świetlówek w kształcie pierścienia rozmieszczonych na powierzchni 900 mkw. Ich indywidualne sterowanie pozwala na prezentację ruchomych treści. Na dachu bryły zamontowano 16 dysz. To okna-świetliki. Piętnaście jest skierowanych pod kątem około 45 st, a szesnasta wskazuje na wieżę zegarową na Schlossbergu.

Kunsthaus w Gratz
Kunsthaus w Gratz
Fot. DeepGreen /shutterstock
Kunsthaus Graz
Kunsthaus Graz
Fot. Lunghammer / shutterstock

Kunsthaus Graz: nasz tu był!

Kunsthaus Graz pozbawiony stałej kolekcji sztuki, służy wyłącznie prezentacji i komunikacji współczesnej twórczości artystycznej. Na wystawie inaugurującej działalność galerii pokazywano m.in. prace Henryka Stażewskiego. Inni prezentowani tu na różnych wystawach artyści to m.in.: Salvador Dalí, Arnold Böcklin, Albert Oehlen, Maria Lassnig, Liz Larner, John Baldessari i Karel Teige.

Kunsthaus Graz: galeria w sztuce

W 2011 roku Kunsthaus Graz znalazł się na austriackim znaczku pocztowym, a w 2013 roku na potrzeby wystawy Kultur:Stadt w Berlinie powstał film o obiekcie pt. „Arka astronauty”. Film, składający się z pięciominutowej wersji wystawowej i dziesięciominutowej wersji kinowej, został pokazany na Festiwalu Filmów Architektonicznych w Rotterdamie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kunsthaus Graz - Dom Sztuki w Graz. Najdziwniejszy budynek w mieście