Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców

Wiktoria Głodowska

Kunsthofpassage w Dreźnie tworzy pięć połączonych ze sobą podwórek starych kamienic. Każde zaprojektował inny artysta, każde ma inny styl i charakter. To galeria sztuki pod gołym niebem, pełna małych sklepików i uroczych kawiarni.

Kunsthofpassage, Drezno
Drezno - Kunsthofpassage. Hof der Elemente.
Fot. Wiktoria Głodowska

Każde miasto ma swoją modną, artystyczną, "alternatywną" dzielnicę - pełną małych sklepików, galerii, barów i knajpek. Drezno ma Neustadt. Dzielnica, położona po przeciwnej stronie Łaby niż słynny Zwinger, to centrum nocnego życia stolicy Saksonii. Właśnie tu, w podwórkach pomiędzy Görlitzer Strasse 23/25 i Alaunstrasse 70 znajduje się Kunsthofpassage, czyli Pasaż Artystycznych Dziedzińców.

Kunsthofpassage w Dreźnie: artystyczne dziedzińce

Kunsthofpassage (nazywany przez mieszkańców Drezna po prostu Kunsthof) tworzy pięć połączonych ze sobą podwórek XIX-wiecznych kamienic. Każde podwórko zaprojektował inny artysta, każde ma inny styl i charakter. Pomysł na to niezwykłe miejsce zrodził się w 1997 roku, gdy miasto odnawiało zniszczoną kamienicę przy Görlitzer Strasse. Postanowiono połączyć podwórka i stworzyć galerię sztuki na świeżym powietrzu. Kunsthof otwarto w 1999 roku - właśnie obchodzi dwudziestolecie istnienia.

Najsłynniejsze podwórko to "Hof der Elemente" - stworzyła je trójka artystów - Anette Paul, Christoph Rossner i André Tempel. Na pomalowanej na niebiesko elewacji domu umieścili system metalowych rur i lejków, które stworzyły instrument muzyczny. Podobno podczas deszczu instrument gra. Przy braku opadów, co pół godziny automatycznie powinna być puszczana woda. Niestety, podczas naszego pobytu w Dreźnie ten przedziwny "instrument" nie zadziałał... Na żółtej elewacji przeciwległego budynku umieszczono złote, aluminiowe panele.

Kunsthofpassage, Drezno
Drezno - Kunsthofpassage. Hof der Elemente.
Fot. Wiktoria Głodowska

Domy na Dziedzińcu Mitycznych Stworzeń (Hof der Fabelwesen) zdobią wizerunki baśniowych postaci i zwierząt. Niebiesko-czerwone mozaiki zaprojektowała Viola Schöpe. Z podwórkiem tym mocno kontrastuje Dziedziniec Metamorfozy (Hof der Metamorphosen) stworzony przez Arenda Zwickera. Przestrzeń wygląda chłodno i estetycznie. Na białych elewacjach umieszczono sześć metalowych, pokrytych rdzą konstrukcji. Dopiero w nocy podwórko zmienia oblicze - wszystko za sprawą ukrytych w fasadzie projektorów.

 

Drezno - Kunsthofpassage. Hof de Tiere (Dziedziniec Zwierząt).
Drezno - Kunsthofpassage. Hof de Tiere (Dziedziniec Zwierząt).
Fot. Wiktoria Głodowska

W centrum pasażu znajduje się biało-niebieski Dziedziniec Światła (Hof de Lichts). To scena na której odbywają się różne wydarzenia artystyczne tj. pokazy multimedialne czy spektakle teatralne. Na dziedzińcu znajdują się metalowe lustra, tworzące różnorodne kolorowe odbicia w zależności od położenia słońca.

Jednym z najciekawszych podwórek jest Dziedziniec Zwierząt (Hof der Tiere). Już sama kolorystyka budynków nasuwa na myśl ciepłe krainy. Poręcze balkonów pokryte są wikliną. Na elewacjach umieszczono wykonane z piaskowca płaskorzeźby - widzimy żyrafę, która "skubie" farbę, czy małpy, które zdają się wspinać po fasadach.

Kunsthofpassage w Dreźnie to miejsce, które warto odwiedzić będąc w Dreźnie. Nawet, gdy instrument na Hof der Elemente będzie milczał, nie będziecie żałować tej wizyty.

Skomentuj:

Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców