Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Historia polskich sieci tramwajowych sięga XIX wieku. Najdłużej funkcjonuje warszawska infrastruktura – pierwsze tramwaje wyjechały na stołeczne tory już w 1866 roku. Przez lata sieci tramwajowe w całej Polsce przechodziły liczne modernizacje. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby remontów, których celem jest przystosowanie istniejących sieci do nowych pojazdów i zmieniających się wymogów komunikacyjnych. Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Co dają modernizacje infrastruktury tramwajowej?
Szybciej, wygodniej i bezpieczniej – to myśl przewodnia modernizacji torowisk prowadzonych w polskich miastach. Stan torów ma bowiem ogromny wpływ na mobilność miejską i ogólny komfort przemieszczania się po mieście. Nowoczesne tory, wyposażone w technologię redukującą hałas i wibracje, minimalizują zakłócenia dla otoczenia i zwiększają komfort mieszkańców.
Co więcej, odnowione torowiska umożliwiają osiąganie większych prędkości. To przyczynia się do skrócenia czasu podróży oraz zwiększa atrakcyjność tej formy transportu publicznego w porównaniu do samochodów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy podróż autem z jednego punktu do drugiego może trwać kilkadziesiąt minut lub nawet ponad godzinę – w zależności, o jakim mieście mowa.
- Przemieszczanie się po mieście odnowioną komunikacją miejską to duża oszczędność czasu, zmniejszenie korków i ograniczenie ryzyka wypadków drogowych, o które nietrudno w godzinach wzmożonego ruchu samochodowego – mówi Przemysław Majewski z firmy Tormel, która od lat zajmuje się budową i modernizacją infrastruktury tramwajowej i ma na swoim koncie wiele projektów, które wpłynęły na poprawę mobilności w polskich miastach.
Udoskonalenie stanu technicznego torów to także niższe ryzyko awarii – zmodernizowane tory są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi czy intensywnym użytkowaniem. To natomiast przekłada się na bardziej punktualny i przewidywalny transport miejski – mniej przerw w ruchu i większa niezawodność dla pasażerów.
Zielone torowiska – nie tylko estetyka
W ramach modernizacji infrastruktury tramwajowej coraz częściej powstają zielone torowiska, które stają się ważnym elementem miejskiego krajobrazu. Zastosowanie roślinności przy torach nie tylko zwiększa estetykę przestrzeni miejskiej, ale także pełni funkcje ekologiczne, m.in. poprawiając retencję wody.
Roślinność zasadzona między szynami tramwajowymi pomaga w tłumieniu wibracji i dźwięków, co sprawia, że przejazd tramwaju jest mniej słyszalny dla mieszkańców żyjących w pobliżu linii tramwajowych. Dzięki temu zieleń miejska przyczynia się do poprawy komfortu akustycznego. Dodatkowo ogranicza unoszenie się pyłów, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza.
Nowoczesne tramwaje potrzebują nowoczesnej infrastruktury
- Jednym z elementów trwającej od lat transformacji polskich sieci tramwajowych jest stopniowa wymiana pojazdów na nowoczesne tramwaje. Odpowiednio zaprojektowana i nowoczesna infrastruktura torowa pozwala również na łatwiejsze wdrożenie tramwajów niskopodłogowych. Ma to ogromne znaczenie dla dostępności transportu dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami dziecięcymi – wyjaśnia Przemysław Majewski z Tormel.
Przystosowanie torowisk do nowych tramwajów to jeden z celów modernizacji bydgoskiej zajezdni przy ul. Toruńskiej. Efektem remontu będzie unowocześniona infrastruktura techniczna, co poprawi efektywność operacyjną oraz zwiększy pojemność zajezdni. W zajezdni powstaną nowoczesne budynki służb eksploatacyjnych, portierni i zasilania zajezdni.
Podobne prace trwają w Poznaniu. Remont zajezdni Forteczna obejmuje m.in. wymianę torowisk, instalacji elektrycznych oraz budowę nowoczesnych stanowisk technicznych, co ma nie tylko umożliwić obsługę nowych pojazdów o wyższym zapotrzebowaniu na energię, ale także zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność manewrowania tramwajami na terenie obiektu.
Modernizacje torowisk to krok w kierunku lepszego transportu miejskiego
Modernizacja torowisk oraz unowocześnianie infrastruktury tramwajowej to działania, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości miejskiej mobilności w Polsce. Dzięki nim transport tramwajowy staje się nie tylko bardziej ekologiczny, ale również bezpieczny, szybki i komfortowy dla pasażerów. Zielone torowiska, które są integralną częścią nowych projektów, wnoszą do przestrzeni miejskiej element przyjazny środowisku, sprzyjający poprawie jakości powietrza oraz estetyce otoczenia.
Inwestycje w infrastrukturę tramwajową pozwalają na wprowadzanie nowoczesnych pojazdów i lepsze dostosowanie ich do potrzeb różnych grup pasażerów, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi miast..
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?