Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?

Mat. prasowe

Wyspa Spichrzów to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Gdańsku. Ze względu na innowacyjne połączenie historycznych budynków z nowoczesnością, przyciąga uwagę inwestorów z całego świata, a apartamenty na wyspie stały się najdroższymi lokalizacjami w Polsce. Z racji szczególnego położenia, w realizacji zadbano o zabezpieczenie przed działaniem wody używając jakościowych materiałów. Jak funkcjonują na Wyspie Spichrzów?

Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Fot. mat. Dorken

Znajdująca się w samym sercu Gdańska Wyspa Spichrzów jest jednym z ważniejszych historycznych punktów w mieście. Dawniej miejsce pełniło funkcję kluczowego magazynu na przewożone towary, jednak w trakcie drugiej wojny światowej budynki zostały całkowicie zniszczone. W ramach przebudowy, na fundamencie ruin powstały nowe budynki mieszkalne, dostosowane do potrzeb współczesnych mieszkańców i turystów. Obiekty stały się jednocześnie jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce miejsc dla inwestorów. Odbudowa wiązała się jednak z wieloma wyzwaniami, a ze względu na sąsiadujący z inwestycją kanał Motławy, jednym z najważniejszych było zarządzanie wodą na poziomie gruntu. W związku z tym wewnątrz kwadratu, który tworzą zabudowania pomiędzy ulicą Pożarniczą a Basztową zdecydowano się na zastosowanie jakościowych systemów drenażowych i akumulacyjnych, które zabezpieczają obszar.

Wyspa Spichrzów, otoczona wodami Motławy, jest miejscem szczególnie narażonym na podtopienia, podnoszenie się poziomu wód gruntowych oraz skutki intensywnych opadów deszczu. Zabezpieczenie tego miejsca przed działaniem Motławy było więc jednym z większych wyzwań podczas odbudowy. Aby zminimalizować ryzyko niszczącego wpływu rzeki na tak ważną lokalizację, pomiędzy ulicą Pożarniczą a Basztową postawiono na wytrzymałe materiały spełniające wymogi sprawnego zarządzania wodą na poziomie gruntu– tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Fot. mat. Dorken

Zarządzanie wodą w rewitalizacji Wyspy Spichrzów

Zastosowanie technologii umożliwiających skuteczną ochronę przeciw zalewaniu w przypadku budynków na Wyspie Spichrzów było konieczne z powodu tak rozległego otoczenia wyspy wodą. Przewiduje się, że w związku ze zmieniającym się klimatem i coraz częstszymi intensywnymi opadami, przeciwdziałanie zagrożeniu związanemu z działaniem wody będzie coraz bardziej istotne. W realizacji otoczenia pomiędzy ulicą Pożarniczą a Basztową na Wyspie Spichrzów postawiono na matę akumulacyjno-drenażową charakteryzującą się wysoką retencją wody- DELTA®-FLORAXX. Materiał znajduje się w wewnętrznym kwadracie, który tworzy zabudowa i jest w stanie magazynować duże ilości wody deszczowej, a następnie stopniowo uwalniać ją. W ten sposób mata ogranicza spływ powierzchniowy, zapobiegając przeciążeniu systemu kanalizacyjnego. Materiał stanowi także dodatkową ochronę hydroizolacji przeciw uszkodzeniom mikrobiologicznym. Mata jest czasem stosowana także na dachach zielonych, m.in. użyto jej w tworzeniu ogromnego zielonego dachu na Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie ze względu na jej wytrzymałość i możliwość retencji dużej ilości wody. Natomiast w Wyspie Spichrzów materiał został położony na utwardzanych powierzchniach użytkowych.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Fot. mat. Dorken

Wyspa Spichrzów to bardzo ważne miejsce dla historii Gdańska, ale jednocześnie zarządzanie gospodarką wodną na tego rodzaju terenie to duże wyzwanie. Cieszymy się, że nasze maty akumulacyjno-drenażowe mogły sprostać tak trudnemu i ważnemu zadaniu, jakim jest wsparcie retencji w tak eksponowanym obszarze o walorach zabytkowych – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Rewitalizacja Wyspy Spichrzów

Od drugiej wojny światowej na zrujnowanym 2 hektarowym obszarze Wyspy Spichrzów znajdowało się wiele zniszczonych obiektów. Kilka firm rozważało rewitalizację miejsca, jednak odbudowa ruszyła dopiero w 2016 roku. W realizacji harmonijnie połączono współczesne rozwiązania z historycznym znaczeniem budynków. Projektanci użyli m.in. historycznie powiązanych z miejscem cegieł i kamieni. Zachowano też niektóre belki sprzed setek lat, części murów i ścian oraz upamiętniono nazwy zabytkowych spichlerzy. Jednocześnie zdecydowano się na zastosowanie nowoczesnych geometrycznych form budynków, nadbudowy i strukturę 3D niektórych części.

Ostatecznie realizacja została nagrodzona w kategorii najlepszy projekt miejski w prestiżowym, międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020 w Paryżu. Wyspa Spichrzów stała się także jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla inwestorów. Apartament znajdujący się na Wyspie Spichrzów został sprzedany za rekordową sumę blisko 25 milionów złotych, co uczyniło go najdroższym lokalem mieszkalnym w Polsce. Jednymi z najważniejszych ocalałych zabytków na wyspie są często odwiedzane przez turystów Brama Stągiewna oraz Centralne Muzeum Morskie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?