Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polacy biją kolejne rekordy zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za granicą?

Mat. prasowe

Od pięciu lat nieustannie trwa boom na nieruchomości w Hiszpanii. Istotne grono zagranicznych inwestorów stanowią Polacy, którzy poszukują bezpiecznych i opłacalnych destynacji w słonecznej części Europy. Tylko w I kwartale br. nasi rodacy kupili niemal tysiąc domów i apartamentów w tym kraju. Ekspert, Tatiana Pękala z Dream Property Marbella, doradza, jak bezpiecznie kupić mieszkanie w tym kraju i wyjaśnia, dlaczego warto weryfikować firmę, z którą kupujemy nieruchomość.

Nieruchmości w Hiszpanii
Nieruchmości w Hiszpanii
Fot. Dream Property Marbella

Rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii widać na każdym kroku. Z roku na rok swoją pozycję wśród obcokrajowców kupujących w tym kraju apartamenty lub domy, umacniają Polacy. Tylko w pierwszym kwartale br. nasi rodacy kupili niemal tysiąc domów i mieszkań w Hiszpanii, co oznacza aż 25-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w 2024 roku – wynika z danych rankingu Registradores de España. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polscy inwestorzy ustanowili kolejny rekord, nabywając ponad 4,2 tys. nieruchomości w tym kraju. Poprawiło to wynik z 2023 roku aż o 36 proc. W całym 2023 roku Polacy kupili 3 tys. mieszkań i domów w tym kraju, ulepszając rezultaty osiągnięte w 2022 roku. 

Nieruchmości w Hiszpanii
Nieruchmości w Hiszpanii
Fot. Dream Property Marbella

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii? 

Hiszpania ma unikalny system prawny, dlatego poruszanie się po prawie własnościowym może być wyzwaniem. Jest to szczególnie ważne, gdy nie znamy języka. Z tego względu warto wybrać rzetelnego pośrednika, który pomoże przejść przez transakcję kupna nieruchomości i doradzi, na co zwrócić uwagę oraz jakich zapisów w umowach unikać. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z obsługi prawnej, gdzie profesjonalista będzie nadzorował cały proces, doradzi w kwestiach podatkowych i objaśni hiszpańskie prawo spadkowe. Razem z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami przeprowadzi kupującego przez proces transakcji, reprezentując go i tłumacząc poszczególne etapy, tak by kupujący znał treść podpisywanych dokumentów. 

- Wraz rosnącym zainteresowaniem Polaków zakupem nieruchomości w Hiszpanii, pojawiły się także biura, które przedkładają cele finansowe nad rzetelność i zadowolenie klienta. Dobrym przykładem są tu cesje nieruchomości, na które hiszpańscy deweloperzy mogą, ale nie muszą zezwolić. Wiele osób o tym nie informuje, przez co inwestorzy liczący na szybki zarobek mogą mieć problem. Podobnie jest w przypadku najmu krótkoterminowego. W dobie dynamicznie zmieniających się przepisów, pośrednik powinien doradzić, gdzie i w jaki sposób kupujący mogą korzystać z zakupionej przez siebie nieruchomości. Dlatego zawsze warto weryfikować jakość firm, z którymi współpracujemy– zauważa Tatiana Pękala, właścicielka Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.

Oferty znajdujące się w bazie renomowanych biur obrotu nieruchomościami są przez nie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa finansowego i prawnego.

Nieruchomości w Hiszpanii
Nieruchomości w Hiszpanii
Fot. Dream Property Marbella

Drugi dom czy przeprowadzka?

Na popularność hiszpańskiego rynku nieruchomości wpływa stabilna gospodarka, potencjał inwestycyjny, atrakcyjne ceny, dobra siatka połączeń lotniczych oraz słoneczna pogoda. Hiszpania oferuje stabilne i prognozowane wzrosty wartości nieruchomości, a gwarantowana pogoda przez około 320 dni w roku zachęca nie tylko poszukujących wakacyjnego lokum, ale w obliczu zmieniającego się, postpandemicznego rynku pracy także osoby wykonujące swoje obowiązki w pełni zdalnie. 

- Swoje miejsce znajdują tu zarówno inwestorzy poszukujący tzw. drugiego domu, jak i ci, którzy wiążą przyszłość z tą częścią Europy na stałe – dodaje Tatiana Pękala. 

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że w Hiszpanii mieszka aktualnie aż 85 tysięcy naszych rodaków.  

    Więcej o:

Skomentuj:

Polacy biją kolejne rekordy zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za granicą?