Polacy biją kolejne rekordy zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za granicą?
Od pięciu lat nieustannie trwa boom na nieruchomości w Hiszpanii. Istotne grono zagranicznych inwestorów stanowią Polacy, którzy poszukują bezpiecznych i opłacalnych destynacji w słonecznej części Europy. Tylko w I kwartale br. nasi rodacy kupili niemal tysiąc domów i apartamentów w tym kraju. Ekspert, Tatiana Pękala z Dream Property Marbella, doradza, jak bezpiecznie kupić mieszkanie w tym kraju i wyjaśnia, dlaczego warto weryfikować firmę, z którą kupujemy nieruchomość.

Rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii widać na każdym kroku. Z roku na rok swoją pozycję wśród obcokrajowców kupujących w tym kraju apartamenty lub domy, umacniają Polacy. Tylko w pierwszym kwartale br. nasi rodacy kupili niemal tysiąc domów i mieszkań w Hiszpanii, co oznacza aż 25-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w 2024 roku – wynika z danych rankingu Registradores de España. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polscy inwestorzy ustanowili kolejny rekord, nabywając ponad 4,2 tys. nieruchomości w tym kraju. Poprawiło to wynik z 2023 roku aż o 36 proc. W całym 2023 roku Polacy kupili 3 tys. mieszkań i domów w tym kraju, ulepszając rezultaty osiągnięte w 2022 roku.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii?
Hiszpania ma unikalny system prawny, dlatego poruszanie się po prawie własnościowym może być wyzwaniem. Jest to szczególnie ważne, gdy nie znamy języka. Z tego względu warto wybrać rzetelnego pośrednika, który pomoże przejść przez transakcję kupna nieruchomości i doradzi, na co zwrócić uwagę oraz jakich zapisów w umowach unikać. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z obsługi prawnej, gdzie profesjonalista będzie nadzorował cały proces, doradzi w kwestiach podatkowych i objaśni hiszpańskie prawo spadkowe. Razem z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami przeprowadzi kupującego przez proces transakcji, reprezentując go i tłumacząc poszczególne etapy, tak by kupujący znał treść podpisywanych dokumentów.
- Wraz rosnącym zainteresowaniem Polaków zakupem nieruchomości w Hiszpanii, pojawiły się także biura, które przedkładają cele finansowe nad rzetelność i zadowolenie klienta. Dobrym przykładem są tu cesje nieruchomości, na które hiszpańscy deweloperzy mogą, ale nie muszą zezwolić. Wiele osób o tym nie informuje, przez co inwestorzy liczący na szybki zarobek mogą mieć problem. Podobnie jest w przypadku najmu krótkoterminowego. W dobie dynamicznie zmieniających się przepisów, pośrednik powinien doradzić, gdzie i w jaki sposób kupujący mogą korzystać z zakupionej przez siebie nieruchomości. Dlatego zawsze warto weryfikować jakość firm, z którymi współpracujemy– zauważa Tatiana Pękala, właścicielka Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.
Oferty znajdujące się w bazie renomowanych biur obrotu nieruchomościami są przez nie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa finansowego i prawnego.

Drugi dom czy przeprowadzka?
Na popularność hiszpańskiego rynku nieruchomości wpływa stabilna gospodarka, potencjał inwestycyjny, atrakcyjne ceny, dobra siatka połączeń lotniczych oraz słoneczna pogoda. Hiszpania oferuje stabilne i prognozowane wzrosty wartości nieruchomości, a gwarantowana pogoda przez około 320 dni w roku zachęca nie tylko poszukujących wakacyjnego lokum, ale w obliczu zmieniającego się, postpandemicznego rynku pracy także osoby wykonujące swoje obowiązki w pełni zdalnie.
- Swoje miejsce znajdują tu zarówno inwestorzy poszukujący tzw. drugiego domu, jak i ci, którzy wiążą przyszłość z tą częścią Europy na stałe – dodaje Tatiana Pękala.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że w Hiszpanii mieszka aktualnie aż 85 tysięcy naszych rodaków.
- Więcej o:
Polacy biją kolejne rekordy zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za granicą?
Polska przeżywa prawdziwy „boom muzealny”. „Zdobyliśmy umiejętności unikatowe w skali świata”
Czy AI będzie projektować miasta? Nowy raport pokazuje, jak sztuczna inteligencja zmieni projektowanie urbanistyczne
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?