Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Petronas Towers w Kuala Lumpur - bliźniacze wieże z mostem [IKONY ARCHITEKTURY]

WG

Petronas Towers – dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, to jedne z najwyższych budowli świata. Ich architektura nawiązuje do sztuki islamskiej, głównego wyznania Malezyjczyków.

Petronas Towers w Kuala Lumpur. Proj. César Pelli
Petronas Towers w Kuala Lumpur. Proj. César Pelli
Fot. Shutterstock / R7 Photo

Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli. Rząd Malezji powierzył mu zadanie stworzenia dzieła ikonicznego, które miało stać się wizytówką dynamicznie rozwijającego się miasta Kuala Lumpur. Architekt postawił na postmodernizm.

Petronas Towers: najwyższe bliźniacze wieże na świecie

Budowę poprzedzoną wieloma testami, rozpoczęto 1 marca 1993 roku. Petronas Towers oddano do użytku w 1998 roku. Do 2004 roku były najwyższymi budynkami świata. Mają po 451,9 metrów wysokości (do dachu 378, 6 metrów). Nad ziemią jest 88 kondygnacji, pod ziemią cztery.

Na poziomie 41. i 42. Piętra, czyli na wysokości 170 metrów drapacze są połączone zewnętrznym mostem o długości 58,5 m i ważącym waży 750 ton. Przejście jest otwarte od 8 do 16.30, wpuszczane są grupy po około 20 osób co 10 minut. Na moście
można spędzić 15 minut. Na 86. i 41. piętrze wieżowców znajdują się ogólnodostępne tarasy widokowe.

Budynki posiadają najgłębsze fundamenty na świecie, sięgające od 60 do nawet 114 metrów. Wieżowce były pierwszymi budynkami wybudowanymi poza Stanami Zjednoczonymi, które zdobyły tytuł najwyższych na świecie, detronizując 442-metrowy budynek Willis Tower w Chicago. Do tej pory pozostają najwyższymi na świecie bliźniaczymi wieżami.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?>>

Petronas Towers w Kuala Lumpir. Proj. César Pelli
Petronas Towers w Kuala Lumpir. Proj. César Pelli
Fot. Shutterstock/ Mohamad Zaidi Photography

Petronas Towers: beton, szkło, stal

Przy budowie wież pracowało do 7 tys. robotników jednocześnie. Zużyto 160 tys. m.kw. betonu, 77 tys. m.kw nierdzewnej stali, 208
pali długości 208 m każdy pokryty płytą żelbetową o grubości 4,5 m. Elewacja wyłożona taflami szkła i płytami ze stali nierdzewnej, tworzy efekt, który César Pelli określił jako „wielopłaszczyznowe diamentyskrzące się w słońcu". Budynki posiadają łącznie 65 tys. m.kw. szyb, co daje liczbę 32000 okien. Obie wieże mają łącznie 76 wind.

Każdą z wież budowała inna firma: Samsung Constructions (wieża 2.) i Hazama Corporations (wieża 1.). Gdy wieża nr 2 osiągnęła wysokość 72 kondygnacji, inżynierowie odkryli, że odchyla się o 25 milimetrów -lub prawie cal - od pionu. Aby skorygować to wychylenie, następne 16 kondygnacji cofnięto o 20 milimetrów. Aż do końca budowy geodeci sprawdzali pion dwa razy dziennie.

Petronas Towers w Kuala Lumpur. Proj. César Pelli
Petronas Towers w Kuala Lumpur. Proj. César Pelli
Fot. Shutterstock/ Shamleen

Petronas Towers: wpływy islamskie

Petronas Towers mieszczą biura, a także centrum handlowe i rozrywkowe, muzeum ropy naftowej oraz salę koncertową, będącą
siedzibą Malezyjskiej Orkiestry Filharmonicznej. Przekrój poziomy pojedynczej wieży przypomina kształtem ośmioramienną gwiazdę, która odzwierciedla muzułmańskie dziedzictwo i jest symbolem islamskim symbolizującym stabilność, harmonię i jedność. Wpływy islamskie są również widoczne w 63-metrowych masztach, które przywołują na myśl minarety meczetu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Petronas Towers w Kuala Lumpur - bliźniacze wieże z mostem [IKONY ARCHITEKTURY]