Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]

2gesu/ WG

Wieża Eiffla, czyli najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, znany jest prawdopodobnie wszystkim. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę nie jest ona dziełem Gustava Eiffla.

Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku.
Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku.
fot: wikimedia commons

Jak wysoka jest Wieża Eiffla?

30 czerwca 1887 roku, na przygotowanych zawczasu fundamentach, rozpoczęto wznoszenie niezwykłej konstrukcji ze stali. Prace ukończono po niespełna dwóch latach, a uroczyste otwarcie Wieży Eiffla miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w Paryżu wystawy światowej. Budzący dziś bezgraniczny zachwyt 300-metrowy obiekt początkowo przyjmowany był w najlepszym wypadku sceptycznie.

Wieża Eiffla - osiągnięcie techniki czy dzieło sztuki?

Angielski malarz i projektant William Morris pisał, że będąc w Paryżu starał się być jak najbliżej Wieży Eiffla, by uniknąć jej rażącego widoku. Sam Gustave Eiffel, który firmował całe przedsięwzięcie, traktował ją jako osiągnięcie techniki, a nie dzieło sztuki. Prowadziło to do sytuacji dość kuriozalnych. Gdy awangardowy poeta Blaise Cendrars entuzjastycznie wypowiadał się o nowej strukturze, konstruktor uznał to za niesmaczny żart.

Wieża Eiffla po remoncie. Jak się zmieniła?>>

Jak wygląda Wieża Eiffla?

Kim byli pomysłodawcy Wieży Eiffla?

Warto pamiętać, iż Wieża Eiffla de facto nie jest dziełem Gustava Eiffla. Pomysłodawcami najwyższej ówczesnej budowli świata byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Paryż to nie tylko Luwr i Wieża Eiffla. Postomodernistyczne osiedla stolicy Francji>>

Udział polskiego wynalazcy w walce o zachowanie Wieży Eiffla

Niewiele osób pamięta dziś o zasługach dwóch pracowników biura Gustava Eiffla i o tym, że samą budową kierował jeden z nich - M. Koechlin. Stosunkowo mało znany jest także fakt udziału polskiego wynalazcy, Juliana Ochorowicza, w walce o zachowanie wieży. Pamiętajmy, że Wieża Eiffla była wznoszona jako konstrukcja tymczasowa, mająca przede wszystkim uświetnić wystawę światową w Paryżu. Gustav Eiffel, chcąc ochronić swe dzieło, udostępnił je dla potrzeb laboratorium meteorologicznego i aerodynamicznego. Jednak do odstąpienia od planów rozbiórki przekonały ostatecznie władze francuskie dopiero udane eksperymenty z telegrafem bez drutu, w których udział brał właśnie Julian Ochorowicz.

Gustafson Porter + Bowman projektują nowe tereny zielone przy Wieży Eiffla>>

Wieża Eiffla - liczby ciekawostki:

  • Rozpoczęcie budowy: 1887rok
  • Zakończenie budowy: 1889 rok
  • Wysokość całkowita: 324 metry
  • Waga konstrukcji: 10100 ton
  • Wartość Wieży Eiffla: 413 mld euro (szacunek Izby Handlowej w Monza z 2012 roku)
  • W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie
  • Wysokość Wieży Eiffla zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury
  • Wieża miała tytuł najwyższej budowli świata przez 41 lat (zdetronizował ją w 1930 roku wieżowiec 40 Wall Street w Nowym Jorku)
    Więcej o:

Skomentuj:

Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]