Dachy

 • Dom jednorodzinny w Rytwianach_Blachodachówka PŁASKA_system rynnowy NIAGARA

  Jakie zalety ma pokrycie dachowe z dachówki, a czym może zaskoczyć nas blachodachówka?

  Przed każdym inwestorem, który zdecydował się na budowę swojego wymarzony domu, stanie tytułowy dylemat. Wybór materiału na pokrycie to bardzo ważna część całego procesu projektowego. Warto jednak podjąć decyzję na spokojnie, przyjrzeć się dokładnie, co dany materiał pokryciowy ma nam do zaoferowania. W tym artykule wnikniemy w specyfikę dachówek oraz blachodachówek.

 • archistudio studniarek + pilinkiewicz arch. Tomasz Studniarek, arch. Małgorzata Pilinkiewicz

  Domy z efektownym dachem

  Jednym z najważniejszych elementów domu jest dach, który chroni budynek przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Ale w dużej mierze decyduje też o jego wyglądzie – im bardziej efektowny, tym bardziej przyciąga uwagę. Przedstawiamy Państwu kilka domów właśnie z takimi pięknymi dachami.

 • Dach dwuspadowy, nazywany też dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy

  Dach dwuspadowy: konstrukcja, pokrycie i zalety

  Dawniej dwie dosyć strome połacie dachu skazywały inwestora na niewielki wybór materiałów pokryciowych i nie najlepszą ich jakość. Dziś na szczęście problemów z materiałami nie ma, a na prosty dach nadaje się każde pokrycie i każde dobrze na nim wygląda.

 • Połączenie obudowy skosu z jętką

  Czym charakteryzuje się więźba jętkowa?

  Jętki to poziome elementy drewnianej więźby dachowej krokwiowo-jętkowej. Dach jętkowy składa się z 2 krokwi, które są nachylone i połączone ze sobą u góry. Istnieją różne sposoby konstrukcji dachu z jętką. Elementy dachu można zbudować z różnych materiałów i systemów.

 • murłata,krokwie,konstrukcja dachu

  Murłata - dlaczego jest taka ważna?

  Murłata to ułożony na stropie lub ścianach kolankowych drewniany krawędziak stanowiący oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych.

 • Ocieplenie komina

  Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?

  Ocieplenie komina poprawia skuteczność przepływu i zabezpiecza przed stratami ciepłego powietrza. Izolację kominów można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub wełną. Wybór materiału ociepleniowego najczęściej uzależniony jest od tego, z czego został zbudowany komin.

 • Blachodachówka panelowa FIORD

  FIORD - blachodachówka panelowa

  Liczba ofert pokryć dachowych na rynku jest na tyle duża, że przy poszukiwaniach odpowiedniego modelu łatwo jest się pogubić. Blachodachówka, dachówka ceramiczna czy bitumiczna ? Jeżeli zależy nam na lekkim pokryciu dachowym w przestępnej cenie to odpowiedzią jest blachodachówka. A czym wyróżnia spośród innych blachodachówka panelowa FIORD firmy Blachy Pruszyński?

 • Nowoczesny dach

  Nowoczesny dach: materiały, montaż, opracowanie eksploatacja

  Na rynku jest wiele technologii i materiałów do wykonania dachów. Które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego domu? Jak wybrać idealne pokrycie? O czym pamiętać przy jego układaniu? Jak zadbać o dach?

 • Panel dachowy na rąbek

  Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnej elewacji domu?

  Budownictwo komercyjne od dłuższego czasu charakteryzuje się ograniczonymi do minimum, jednostkowo zaprojektowanymi elewacjami. Jednak inwestorzy od niedawna znów rozważają dodawanie dekoracji na ścianach domów. Okładziny i panele metalowe stanowią teraz konkurencję dla używanych od lat dekoracyjnych elementów drewnianych oraz kamiennych. Nadają one innowacyjnego lub kreatorskiego stylu architektonicznego oraz tworzą indywidualny charakter budynku.

 • Wymiana pokrycia w starym domu

  Zmiana dachu na starym domu - na co zwrócić uwagę podczas wymiany pokrycia dachowego

  Dach starego domu może być źródłem niemałych problemów. Dlatego remont warto zacząć od niego. Zakres prac zależy od stanu dachu i rodzaju istniejącego pokrycia.

 • Dach w dobrej formie na zimę

  Dach w dobrej formie na zimę

  Wprawdzie pierwszy śnieg już spadł, ale jeszcze nie jest za późno, aby przygotować dach na niskie temperatury i przyjęcie większej ilości wody opadowej oraz śniegu. Jak to zrobić, by o niczym nie zapomnieć?

 • Dach płaski. Okna do dachów płaskich

  Docieplenie dachu płaskiego

  Sposób termomodernizacji dachu płaskiego musimy dopasować do technologii, w jakiej został wykonany. Zależnie od sytuacji możemy poprawić istniejący dach bądź całkowicie zmienić jego budowę, dostosowując go do naszych nowych potrzeb.

 • Jaki dach wybrać? Rodzaje dachów

  Jaki dach wybrać? Rodzaje dachów

  Pokrycia dachowe wykorzystywane w domach jednorodzinnych budowanych w Polsce dostępne są w kilku wariantach. Dachy różnią się między sobą materiałem wykonania, ale i kształtem. Najczęściej wybiera się papy i gonty bitumiczne, blachy i blacho dachówki a także dachówki ceramiczne bądź cementowe. W zakresie kształtów wyróżniamy dachy płaskie i skośne. Co warto o nich wiedzieć? Który kształt wybrać?

 • kosz dachowy,dach,wykończenie dachu

  Jak wykonać kosz dachowy?

  Wklęsły styk dwóch przylegających do siebie połaci dachu stromego nazywany jest koszem dachowym. Spływa nim woda opadowa z dwóch kierunków, a zimą - zalega śnieg. Kosz musi być zatem bardzo szczelny, aby dach w tym miejscu nie przeciekał.

 • Dach po zimie

  Przegląd dachu po zimie - co warto sprawdzić?

  Śnieg, silny wiatr i mróz to surowy test dla pokrycia dachowego i systemu orynnowania. Dlatego przed rozpoczęciem nowego sezonu należy przeprowadzić przegląd dachu, zwłaszcza jeśli nie zrobiliśmy jego przeglądu przed zimą.

 • Poznaj główne zalety blachy trapezowej

  Blacha trapezowa - jaką wybrać na dach? Ile kosztuje i jak ją układać?

  Blacha trapezowa to najtańszy rodzaj pokrycia z blachy. Ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm, pokryty ochronno-dekoracyjną kolorową powłoką. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.

 • Membrana dachowa

  Nowoczesna membrana dachowa - jaką wybrać?

  Prawidłowa konstrukcja dachu wpływa na wiele innych czynników ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku. Nieprawidłowości mogą powodować między innymi powstawanie tzw. mostków termicznych. Może dochodzić także do zawilgocenia konstrukcji i jej uszkodzenia. Odpowiednio dobrane poszycie zwiększa ochronę dachu przed niekorzystnymi czynnikami. Polecanym produktem są m.in. membrany wielowarstwowe. Czym one właściwie są i dlaczego warto z nich korzystać?

 • Jak się przygotować do remontu dachu?

  Jak się przygotować do remontu dachu?

  Zadaniem dachu jest ochrona wnętrz przed chłodem, upałem, deszczem i śniegiem. Mimo że materiały stosowane do jego budowy mają długą żywotność, to z upływem czasu również one się starzeją, zmuszając właścicieli do remontu. To na tyle duże, kilkuetapowe przedsięwzięcie, że należy się do niego dobrze przygotować.

 • 22936994 https bi

  Usuwanie azbestu - na czym polega?

  Do końca 2032 roku, zgodnie z założeniem rządowego programu, mamy pozbyć się wyrobów zawierających azbest. Choć wydaje się, że czasu zostało sporo, to warto już teraz podjąć w tym celu odpowiednie kroki.

 • tradycyjna więźba dachowa więźba dachowa konstrukcja dachu drewno na więźbę gdzie kupować drewno na więźbę dachową

  Więźba tradycyjna drewniana

  Mimo postępu technologii w wykonywaniu konstrukcji dachów w Polsce wciąż najczęściej drewnianą tradycyjną więźbę dachową robią cieśle z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Co warto wiedzieć, zanim decydujemy się na takie rozwiązanie?

 • Trwały dach

  Trwały dach

  Każdy system jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Dotyczy to także dachu. Wzrost popularności materiałów do jego budowy sprawił, że możliwości ich doboru i użycia jest wiele. Jaki jest więc klucz do wykonania trwałego dachu?

 • Flamingo iQ – inteligentna estetyka

  Flamingo iQ – inteligentna estetyka Nowy system kwadratowych rynien od firmy BUDMAT

  Firma Budmat to producent m.in stalowych pokryć dachowych, paneli elewacyjnych, ogrodzeń, nowoczesnych systemów rynnowych z ponad 30-letnim doświadczeniem. Nowością w ofercie jest system stalowych rynien kwadratowych Flamingo iQ , który wzbogacił rodzinę rynien Flamingo. Wyróżnikiem produktu są między innymi ukryte mocowania haka, dające doskonały efekt wizualny w postaci idealnie gładkiej powierzchni rynny.

 • Standardowe wykończenie dachu odwróconego - płukany żwir - zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i zwiększa powierzchnię parowania wody.

  Stropodach - jak kłaść warstwy izolacyjne?

  W stropodachu tradycyjnym izolacja przeciwwilgociowa chroni ocieplenie przed wpływami atmosferycznymi. W nowoczesnym jest odwrotnie - to izolacja termiczna zabezpiecza przeciwwilgociową. Taka zmiana kolejności warstw jest bardzo ważna dla szczelności i trwałości płaskich dachów.

 • Stropy drewniane

  Strop drewniany: jak zrobić? Koszty i rodzaje

  Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.

 • okap dachowy, podbitka dachowa, rynny stalowe

  Okap dachu - do czego służy? Zalety

  Okap to istotna część dachu. Od jego wykonania zależy skuteczność ochrony krawędzi dachu i ścian zewnętrznych domu przed zawilgoceniem wodą opadową.

 • Dach stromy

  Czy stromy dach to najlepszy wybór?

  Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.

 • Więźba dachowa

  Więźba dachowa - rodzaje, czyli jaką więźbę wybrać?

  Wybór rodzaju konstrukcji dachu zawsze należy do projektanta. Inwestorzy nie mają bezpośredniego wpływu na więźbę dachową. Jednak decydują o tym pośrednio – między innymi wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia.

 • Zmiana klasy drewna na więźbę dachową drewno na więźbę dachową więźba dachowa tradycyjna więźba dachowa drewno konstrukcyjne dziennik budowy

  Dlaczego czasem warto zmienić klasę drewna na więźbę dachową podczas budowy?

  Konstrukcje tradycyjnych więźb dachowych najczęściej są wykonywane z drewna oferowanego przez okoliczne składy. Nie zawsze jednak jest dostępna odpowiednia klasa drewna albo przekroje przyjęte w projekcie.

 • Kompleksowa ochrona, czyli 3 proste kroki do bezpiecznego dachu nad głową

  Kompleksowa ochrona, czyli 3 proste kroki do bezpiecznego dachu nad głową

  Dach to zwieńczenie każdego domu. Oczekujemy od niego, że będzie estetycznie się prezentował, ale przede wszystkim, że skutecznie zapewni bezpieczeństwo domownikom. W osiągnięciu tych celów pomagają nie tylko produkty o świetnych parametrach technicznych, ale również innowacyjne rozwiązania, zapewniające kompleksową ochronę całych dachów na długie lata. Przykładem jest Gwarancja Systemowa Braas, która obejmuje cały system dachowy, a nie tylko jego poszczególne elementy. Z oferty pełnego zabezpieczenia i efektywnej ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi klienci BMI Braas mogą korzystać już od 5 lat.

 • Dach latem

  Konstrukcje dachowe mogą ucierpieć podczas letnich upałów. Jak zabezpieczyć konstrukcje dachowe przed żywiołami?

  Konstrukcje dachowe narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu i temperatury. Jednak latem zjawiska atmosferyczne mogą być szczególnie niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla budowanych dachów. Ruch powietrza jest równie niebezpiecznym, ale często pomijanym elementem. Jakie czynniki atmosferyczne mogą wpływać na stan powierzchni dachu i jak możemy się przed nimi chronić?