Dachy
Dachy w fale i gładkie
Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)
Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?
W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.
Trwała dachówka o asymetrycznej fali
Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.
Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji
Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.
Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami
Chroni dom, choć jest niewidoczna. Potrafi przetrwać w temperaturze do 120 stopni Celsjusza. Topi się, ale nie pali. Jest delikatna, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Prawdziwy twardziel na dachu! Membrana mdm®Ventia NEO firmy mdm®NT, bo o niej to mowa, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że uhonorowano ją prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020.
Ciekawy pomysł na pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Podstawowym zadaniem dachu jest ochrona domu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Inwestorzy zwracają również uwagę na jego estetykę. Nie bojąc się nowych wyzwań, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych pokryć dachowych i stawiają na intrygujące rozwiązania. Takim jest właśnie blacha trapezowa.
Nowe blachodachówki panelowe na jesień – FIORD firmy Blachy Pruszyński
Dzisiejszy rynek budowlany jest wymagający. Stale zmieniające się trendy oraz rosnąca konkurencja nadaje tempo rozwoju. Firma Blachy Pruszyński nie pozostaje w tyle i prezentuje najnowszą propozycję swojej jesiennej oferty. Blachodachówka panelowa FIORD jest pokryciem z nowoczesnym przetłoczeniem, które sprawdzi się jednak na każdym dachu.
Płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu Cedral - nowoczesne i kompleksowe rozwiązania architektoniczne
Elegancki wygląd budynku doskonale podkreślają jednolite pokrycia dachowe i elewacyjne. Odpowiednio dobrana płytka, ułożona na dachu i elewacji prezentuje się wspaniale nie tylko na domach jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej, ale także na obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele czy szkoły. Znakomitą propozycją dla tego typu rozwiązań architektonicznych jest posiadająca świetne walory użytkowe, płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu marki Cedral, wcześniej dostępna pod nazwą Euronit. Wysoka jakość, interesujący design i perfekcyjne wykończenie sprawiają, iż ten nowoczesny produkt, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, jest piękną i trwałą ozdobą budynków o różnym przeznaczeniu.
Jakie wstępne krycie?
Samo pokrycie dachowe nie wystarczy do zabezpieczenia wnętrza domu przed opadami. Każdy dach, a zwłaszcza ten z ociepleniem, powinien być dodatkowo zabezpieczony. Taką funkcję pełni warstwa wstępnego krycia.
Jaką blachodachówkę wybrać? Kompletny poradnik
Wielu inwestorów zastanawia się, czym pokryć dach swojego domu. Chcieliby, aby był on solidny, trwały, estetyczny i nie kosztował fortuny. Często wybór pada na blachodachówkę, ponieważ różnorodność modeli, właściwości i przystępna cena pozwalają wykonać każdy dach.
Zakup materiałów na dach – na co zwrócić uwagę
Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Nic dziwnego, przecież dach ma chronić nas i nasz dobytek przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, ponadto powinien stanowić harmonijną część konstrukcji. Z tego powodu zazwyczaj inwestorzy decydują się na zakup blachodachówki.
Obróbki blacharskie – dlaczego są ważne?
Piękny i szczelny dach to nie tylko pokrycie, ale również wszystkie akcesoria , które są jego dopełnieniem. Stosowane są przy blachodachówkach, jak również przy gontach bitumicznych czy dachówkach ceramicznych. Montowane są wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są krawędzie dachu oraz przy wszystkich łączeniach połaci. Które z tych elementów powinny znaleźć się w twoim domu?
Remont dachu – docieplenie połaci dachowych
W starych domach przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem stromym często była nieogrzewana i traktowana jako poddasze nieużytkowe. Czasem część dachu przykrywała pomieszczenia mieszkalne. Może być również tak, że poddasze zostało zaadaptowane na cele mieszkalne jakiś czas temu i obecnie nie spełnia wymogów w zakresie termoizolacyjności.
Materiały na solidny dach
Do wykonania dachu potrzeba kilku podstawowych materiałów. Nic nie może tu być przypadkowe, ponieważ jeden wybór pociąga za sobą kolejne. Zakup nieodpowiedniego materiału może bardzo niekorzystnie odbić się na solidności dachu, jego właściwościach izolacyjnych, a w konsekwencji – na funkcjonalności dachu.
Termomodernizacja poddasza
Stan techniczny dachu, czyli więźby, wstępnego krycia wraz z pokryciem dachowym, ma ogromny wpływ na zaplanowanie dalszych prac związanych z termomodernizacją poddasza. Jeżeli więc stary dach jest w dobrym stanie lub poddasze było niedawno remontowane, termomodernizacja poddasza będzie mogła być przeprowadzona bez większych utrudnień i ingerencji w wierzchnie warstwy, zdejmowania i wymiany pokrycia. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Izolacja termiczna domu - czym ocieplić?
Odpowiednia izolacyjność cieplna domu – wyrażana za pomocą współczynników przenikania ciepła u poszczególnych przegród – ma wpływ na koszty jego ogrzewania. Izolacja termiczna domu zależy głównie od parametrów, w tym grubości zastosowanych materiałów.
Docieplenie dachu płaskiego
Sposób termomodernizacji dachu płaskiego musimy dopasować do technologii, w jakiej został wykonany. Zależnie od sytuacji możemy poprawić istniejący dach bądź całkowicie zmienić jego budowę, dostosowując go do naszych nowych potrzeb.
Mocna więźba dachowa
Gdy myślimy o dachu, to najwięcej uwagi poświęcamy pokryciu. Więźbę traktujemy po macoszemu. Tymczasem to od niej zależy trwałość dachu i bezpieczeństwo mieszkańców.
Kupujemy pokrycie dachowe
Teoretycznie zakup pokrycia na dach jest bardzo prosty – wybieramy to, które nam się podoba, a jego cena jest dla nas atrakcyjna. W praktyce jednak jest to o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ o doborze materiału na dach decyduje kilka ważnych aspektów.
Jak wybrać dobrego dekarza?
Zmarnowane materiały, stracony czas, uciążliwe usterki – to wszystko możliwe konsekwencje pochopnego i nieprzemyślanego wyboru fachowców. Gdy remont lub budowa dotyczą (dosłownie!) naszego dachu nad głową, każda fuszerka może wiązać się ze szczególnie dotkliwymi komplikacjami. Jak więc spośród mnóstwa ofert wybrać dobrego dekarza, który zleconą pracę wykona w pełni profesjonalnie? Niektórzy twierdzą, że zależy to tylko i wyłącznie od szczęścia. My wiemy jednak, że jest inaczej. Oto praktyczne porady, które pozwolą Wam znaleźć najlepszego fachowca i cieszyć się solidnym dachem przez długie lata.
Wentylacja dachu – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać podczas wyboru pokrycia dachowego?
Dach to nie tylko pokrycie. To również wiele innych produktów, dzięki którym będzie on funkcjonował bezawaryjnie przez wiele lat. Część z nich odpowiada za wentylację pokrycia.
PURMAX: nowa jakość blach powlekanych firmy Blachy Pruszyński.
Oprócz warstwy cynku o trwałości blachodachówek decydują powłoki ochronne. Producenci wiodących marek prześcigają się w ich ulepszaniu. Od początku tego roku dostępna jest nowa powłoka hybrydowa PURMAX firmy Blachy Pruszyński. Wyjątkowo wytrzymała i odporna na odbarwienia.
Blachodachówka modułowa Ruukki Frigge. Serce Twojego domu.
Ruukki Frigge to nowoczesny i estetyczny dach na każdą kieszeń. Prosta, ciekawa forma oraz szeroki wybór powłok i kolorów blachodachówki modułowej RuukkiFrigge - to cechy, które pozwolą spełnić oczekiwania każdego Klienta.
Znaczenie membrany dachowej
Dach jest skomplikowaną konstrukcją, składającą się z kilku warstw. Chronią one przed utratą ciepła zimą oraz przed nadmiernym nagrzaniem latem. Wszystkie warstwy dachu są również skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Najważniejszym zaś elementem w strukturze dachu jest membrana dachowa.
Przykłady stropów aktywowanych termicznie
Stropy aktywowane termicznie traktowane są jako energooszczędny i komfortowy system ogrzewania i chłodzenia. Ich zasada działania opiera się na wykorzystywaniu zdolności masy betonu w budynku związanej z akumulacją ciepła. Dzięki temu możliwe jest oszczędne ogrzewanie niskotemperaturowe, pozwalające na zastosowanie urządzeń chłodniczych o parametrach niższych niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Każdy system stropów aktywowanych termicznie wpływa na ochronę zasobów energetycznych.
Wykorzystaj płaski dach, jako taras
Osoby, które za wszelką cenę chcą powiększyć powierzchnię domu a ich dom wyposażony został w płaski dach powinny pomyśleć o zagospodarowaniu dachu, jako tarasu. Odpowiednie urządzenie pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń umożliwiającą relaks w letnie dni. Niestety, nie jest to łatwe zadanie i tanie. Jednak ogrom chęci i samozaparcie pozwalają dotrzeć do celu. Jak się do tego zabrać?
Stropy chłodząco - grzewcze: czy są praktyczne?
Każdy budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w system ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Od pewnego czasu stosuje się natomiast nowoczesne rozwiązania chłodząco-grzewcze, dzięki jakim można obniżyć koszty budowy i eksploatacji budynku. Zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych zapewnia sporą energooszczędność i poprawia komfort termiczny. Na dodatek, jest bezgłośny i niewidoczny i nie zaburza swobody aranżacyjnej.
Ochrona przed oblodzeniem dachu
Topnienie i ponowne zamarzanie lodu może uszkodzić dachy oraz rynny. Ciężkie sople lodu stwarzają dodatkowo zagrożenie dla zdrowia i życia. Ponadto, stojąca woda może przeciekać przez ściany i kapać na wyposażenie budynku. Dlatego, warto zastanowić się jak ochronić dach przed oblodzeniem.
Czym się kierujemy kupując dach? Jaka jest rola obróbek blacharskich na dachu?
Kolor, estetyka, długie lata gwarancji czy też detale, które wpływają na finalny wygląd zarówno dachu jak i całego naszego domu - to wszystko ma znaczenie w procesie wyboru pokrycia dachowego.