Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Branża dekarska oferuje całą masę interesujących rozwiązań, które powinny spodobać się przyszłym właścicielom i właścicielkom domów. Obecnie, najsilniej swoją obecność w budownictwie jednorodzinnym zaznaczają blachodachówka oraz blacha trapezowa.
Zarówno blachodachówki, jak i blachy trapezowe doskonale odnalazły się w nowoczesnym budownictwie. Przy ich pomocy stworzymy imponujące pokrycia dachowe, utrzymane w minimalistycznym stylu. Obydwa materiały doskonale prezentują się w barwach industrialnych oraz zaliczają się do grona najbardziej jakościowych pokryć dachowych. Co jeszcze oferują nam blachy trapezowe oraz blachodachówki?
Jak zdefiniować blachę trapezową?
Trzeba przyznać, że definiowanie blachy trapezowej nie należy do kwestii oczywistych, ponieważ materiał ten cały czas się zmienia. Najbardziej kluczową zmianą w jego historii jest przejście z budownictwa przemysłowego do sektora domów jednorodzinnych. „Przejście” nie jest do końca trafnym określeniem, ponieważ blacha trapezowa nadal jest stosowana na bardziej monumentalnych konstrukcjach, a używanie jej w budownictwie na mniejszą skalę stanowi swego rodzaju rozszerzenie. Czynnikami decydującymi w kwestii zastosowania blachy trapezowej są profil oraz grubość materiału.
Najmocniejsze strony blachy trapezowej
Blacha trapezowa ma naprawdę dużo do zaoferowania każdemu, kto się na nią zdecyduje. Opisywane tworzywo pokryć dachowych jest naprawdę trwałe, czego dowodem jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Przybliżany w tym artykule materiał może pochwalić się wyszukaną estetyką. Dzięki kolorystycznemu bogactwu oraz interesującej selekcji powłok każdy dobierze blachę trapezową w zgodzie z własnym gustem. Charakteryzowany typ blachy cechuje się również przystępnym montażem, dlatego praca z nim szybko zmienia się w przyjemność. Ostatnią ogromną zaletą trapezu jest niska cena, która czyni ten materiał jednym z najtańszych na rynku.
Czego brakuje blachom trapezowym?
Czy blacha trapezowa uniknęła wad? Niestety, w przypadku tego materiału mówimy o kilku niedogodnościach. Pierwsza z nich to krótsza żywotność w zestawieniu z dachówkami. Druga dotyczy kwestii związanych z akustyką. Blacha trapezowa nie wyizoluje w pełni budynku, dlatego deszcz może zakłócić nasz komfort. Dla niektórych wadą blach trapezowych jest mniejsza ilość możliwości niż w przypadku blachodachówek, ponieważ nie znajdziemy w ofercie aż tylu ich modeli.
Czym zaskoczy nas blachodachówka?
Blachodachówki powstały w kontrze do dachówek, które cały czas pozostają bardzo drogą opcją. Produkowane ze stali lub aluminium blachodachówki stanowią prawdziwy hit współczesnego dekarstwa. Sprzedawane są w formie arkuszy ciętych na wymiar lub gotowych paneli. Tworzone są w taki sposób, by imitować pokrycia dachowe innego rodzaju. Dzięki blachodachówkom stworzymy pokrycie przypominające drewniany gont czy dach skandynawski. Każda blachodachówka powlekana jest odpowiednią powłoką, najczęściej poliestrową lub poliuretanową.
Jakie korzyści płyną z wyboru blachodachówki?
Każdy, kto zdecyduje się na blachodachówkę, od razu zobaczy, że był to doskonały wybór. Już na etapie transportu zaczniemy doceniać blachodachówkę, ponieważ jest ona bardzo łatwa w przewozie. Praca z nią również przebiega bez większych problemów, ponieważ mówimy o materiale lekkim i poręcznym. Wielkim plusem blachodachówek jest również zgrabne łączenie funkcjonalności z estetyką.
Czy blachodachówki mają słabe punkty?
Blachodachówki stanowią niemalże idealne pokrycie dachowe. W ich przypadku mówimy tylko i wyłącznie o kilku małych wadach. Jedną z takich wad jest wysoka akustyczność, która będzie nam przeszkadzać podczas snu w sypialni ulokowanej na poddaszu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by opisywany problem wyeliminować. Pomocne w tej praktyce okazują się elementy termoizolacyjne.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?
Gdy już przedstawiliśmy blachodachówki oraz blachy trapezowe, możemy przejść do rozważań o kluczowych aspektach, które towarzyszą nam podczas wyboru pokrycia dachowego. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Blachę trapezową wybieramy, gdy:
- chcemy zbudować nowoczesny dom, utrzymany w ramach minimalizmu
- jesteśmy miłośnikami płaskich pokryć dachowych (rekomendujemy model TP26 SUPER)
Blachodachówkę wybieramy, gdy:
- naszym celem jest stworzenie domu w zgodzie z architektoniczną klasyką
- cenimy estetykę płaskich pokryć dachowych
Pełnia dekarskiego szczęścia
Mówimy o dwóch materiałach pokryciowych, które pozwalają na uzyskanie najróżniejszych efektów wizualnych oraz wysokiej funkcjonalności. Przeznaczenie oraz styl, w którym utrzymany jest nowopowstający dom stanowią czołowe aspekty w kwestii wyboru dachu. Bardzo ważne jest również właściwe dobranie powłok ochronnych, ponieważ dzięki nim nasze pokrycie wytrzyma znacznie dłużej.
Warto dokładnie zapoznać się z ofertą firmy Blachy Pruszyński, która przepełniona jest ciekawymi dekarskimi rozwiązaniami. Warunkiem koniecznym do powstania jakościowego pokrycia dachowego jest również wynajęcie doświadczonej ekipy dekarskiej, która zmieni nasz dach w arcydzieło architektury.
- Więcej o:
Pościel świąteczna – modele i motywy popularne tej zimy!
Drzwi zewnętrzne nowoczesne - jakie powinny mieć cechy?
Przyszłość inteligentnych domów, czyli jak technologia zmienia sposób, w jaki mieszkamy?
Zapięcie do pościeli dziecięcej – czy ma znaczenie?
Trendy w przęsłach ogrodzeniowych: nowoczesne rozwiązania dla każdego
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Jakie słuchawki Apple z ANC wybrać i czy warto postawić na AirPods 4?
Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?