Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Własna studnia - czy warto?

artykuł zewnętrzny

Choć aktualnie znacznie częściej czerpiemy wodę z wodociągów, w wielu przypadkach własna studnia może okazać się doskonałym pomysłem. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma poradami na ten temat.

Własna studnia - czy warto?
Własna studnia - czy warto?
Moje Usługi

Kiedy warto wybudować studnię?

Podczas budowy domu koniecznością jest zaopatrzenie swojej posesji w tak zwane media, czyli dostęp do prądu, gazu, oczyszczania ścieków oraz wody. Ostatni element to absolutna podstawa, jednak w pewnych sytuacjach doprowadzenie wodociągów do działki może być sporym wyzwaniem. To problem, który w szczególności dotyczy domów stawianych na obszarach znacznie oddalonych od innych zabudowań. W takim przypadku warto zastanowić się nad wybudowaniem studni, choć może ona okazać się dobrą alternatywą także w innych scenariuszach.

Studnia pozwala czerpać wodę stosunkowo niskim kosztem, a dodatkowo sprawia, że nie musimy uzależniać swoich potrzeb od sieci wodociągowej. To zatem nie tylko znaczne oszczędności, ale także zabezpieczenie przed ewentualnymi awariami. Ponadto własna studnia będzie znakomitym pomysłem, gdy na naszej posesji znajduje się duży ogród – podlewanie roślin wodą pozyskaną w ten sposób to kolejne korzyści finansowe.

Rodzaje studni

Wyróżniamy przede wszystkim trzy typy studni. Pierwszy z nich – studnia wąskorurowa – to rozwiązanie, na które decyduje się coraz mniej osób. Malejąca popularność takiej konstrukcji wynika z faktu niskiej funkcjonalności i wysokiej podatności na uszkodzenia. Drugim z rodzajów jest studnia kopana; to najtańsza opcja, ale musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Głębokość na poziomie 15–20 metrów, którą charakteryzuje się ten typ studni, pozwala sięgnąć zazwyczaj do pierwszej wodonośnej warstwy gleby. W związku z tym w wodzie mogą znaleźć się różnego rodzaju zanieczyszczenia, przez co musimy ją uzdatnić przed wykorzystaniem.

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest studnia głębinowa. Jej wykonanie jest droższe niż w przypadku poprzednich wariantów – na koszty składa się nie tylko odwiert, ale również instalacja pompy wodnej i podłączenie do niej prądu. Wygoda stoi jednak na najwyższym poziomie, a woda jest zdatna do spożycia ze względu na obecność warstw nieprzepuszczalnych nad miejscem, z którego ją pobieramy.

Ile kosztuje studnia?

Wydatki zależą od wielu czynników. Spory wpływ ma tutaj głębokość, na której według badań geofizycznych znajduje się woda, którą możemy czerpać bez większych problemów. Same badania również mogą okazać się istotne – warto zlecić je specjaliście. Wiąże się to z opłatą na poziomie od kilkuset do nawet tysiąca złotych, jednak w efekcie mamy pełną świadomość, w którym miejscu studnia będzie najbardziej funkcjonalna i jakich utrudnień możemy się spodziewać w związku z jej budową.

Czy studnia sprawdzi się u każdego?

Studnia może być świetnym wyborem, lecz wiele zależy od danej sytuacji. Przede wszystkim jej obecność jest wręcz obowiązkiem, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do sieci wodociągowej. Sprawdzi się także jako bardzo wydajne źródło wody do podlewania obszernego ogrodu oraz wtedy, gdy ceny w sieci wodociągowej okażą się zbyt duże. Własna studnia będzie także znakomitym zabezpieczeniem w razie ewentualnej awarii wodociągu miejskiego.

Wybudowanie studni będzie nieopłacalne, gdy podłączenie wody do posesji nie stanowi problemu, a według badań geofizycznych woda znajduje się bardzo głęboko pod powierzchnią działki. Gdy mamy do czynienia z głębokością przewyższającą 50 metrów, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z takiego rozwiązania. Podczas planowania budowy domu warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i podjąć rozsądną, w pełni przemyślaną decyzję.

Jak zadbać o rachunki za wodę, gdy nie możemy postawić studni?

Jak widać, nie zawsze będziemy mogli postawić na rozwiązania takie jak własna studnia. Gdy pomimo tego chcemy usprawnić dokonywanie płatności i lepiej zadbać o swoje finanse, warto skorzystać z aplikacji takich jak Moje Usługi. Nie ponosimy żadnych opłat za założenie konta – wystarczy poświęcić chwilę, by dodać najważniejsze rachunki, aby cieszyć się funkcjami zarządzania opłatami. Płatności możemy dokonać na przykład poprzez kartę płatniczą; jeżeli jest to karta kredytowa, warto zwrócić uwagę na opcję odroczenia zapłaty. Aplikacja jest dostępna za darmo. W przypadku transakcji na kwoty niższe niż 6 tysięcy złotych musimy zapłacić niewielką prowizję na poziomie 89 groszy. Platforma pomoże nam obsługiwać także różnego rodzaju bieżące wydatki, takie jak siłownia, czesne czy ochrona.

    Więcej o:

Skomentuj:

Własna studnia - czy warto?