O wydarzeniu

Aktualności

Eksperci

Poprzednie edycje

Kontakt

BRYŁA ROKU 2016: Nominuj budynek i zobacz laureatów poprzednich edycji

red
Bryła roku 2016 - nominacje - mat.redakcyjne

Rozpoczynamy przyjmowanie nominacji w konkursie Bryła Roku - to już dziesiąta, jubileuszowa odsłona naszego plebiscytu. Wspólnie z Wami rozglądamy się po Polsce w poszukiwaniu najlepiej zaprojektowanych budynków. Z roku na roku perełek architektonicznych i nominacji przybywa. Jakimi realizacjami w 2016 roku możemy się pochwalić? Nie chcemy przegapić żadnej z nich, dlatego zachęcamy do przesyłania propozycji. Zobacz laureatów poprzednich edycji klikając przycisk Czytaj Dalej lub kliknij TUTAJ aby przesłać swoją nominację do tegorocznej edycji konkursu Bryła Roku.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Bryła Roku 2015

W zeszłym roku po raz pierwszy przyznaliśmy dwie równorzędne Bryły Roku. Najlepiej zaprojektowany budynek wyłonili czytelnicy w głosowaniu internetowym oraz specjalnie powołane jury. Mimo że głosowanie Internautów i obrady jury toczyły się osobno, to wyniki okazały się zbliżone. Zmieniła się tylko kolejność na podium. Bryłę Roku w głosowaniu internautów zdobyło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zaprojektowane w pracowni JEMS Architekci. Natomiast jury za najlepiej zaprojektowany budynek uznało Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu autorstwa MENIS Arquitectos. W obu przypadkach wymienione realizacje znalazły się na dwóch pierwszych miejscach w konkursie.

fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Zacznijmy od wyboru czytelników, czyli Centrum Kongresowego na Śląsku. To budynek wzniesiony obok katowickiego Spodka. Tak charakterystyczne i wymagające sąsiedztwo wymagało projektu przemyślanego w najdrobniejszym szczególe. Od strony hali widowiskowej widać jedynie zielony dach budynku, który pełni funkcję nietypowego placu miejskiego. Mieszkańcy polubili to miejsce. Organizują tu sesje ślubne, umawiają się ze znajomymi, spacerują. Nic dziwnego, z góry roztacza się piękny widok na Katowice. Z dachu zobaczymy między innymi Muzeum Śląskie, budynek NOSPR-u (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) czy też Superjednostkę - jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Z nowej perspektywy można podziwiać również architekturę samego Spodka. Na kolejnych półpiętrach zaaranżowano małe, kameralne place - półpiętra.

fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Budynek, w której mieści się Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ma formę ciemnego prostopadłościanu nakrytego nieregularnym dachem. Po wejściu do środka znajdziemy się w głównym foyer, stamtąd można przejść do wielofunkcyjnej sali widowiskowej, sali bankietowej, audytorium oraz sal konferencyjnych. W środku zaprojektowano również restaurację i kawiarnię. Więcej na temat Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przeczytasz tu>>>

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniufot. Jakub Certowicz

Jury za najlepiej zaprojektowany budynek zeszłego roku uznało Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu - czytelnicy nagrodzili je drugim miejscem. Sala koncertowa na toruńskich Jordankach to jedna z największych kulturalnych inwestycji zrealizowanych ostatnimi czasy w Polsce. Obiekt zasługuje na uznanie z powodu niecodziennej, ciekawej architektury, która w subtelny i nieoczywisty sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia.

fot. Jakub Certowicz

To rzeźbiarski budynek, w którym beton i cegła tworzą niecodzienne połączenie. Plastyczność betonu pozwoliła na uzyskanie nietypowych kształtów współtworzących przestrzenny rysunek fasady oraz  nieregularności we wnętrzach. W surowej, monumentalnej bryle niejako wydrążono sale, podcienia i otwory. We wnętrzach zaprojektowano system ruchomych sufitów, które można dowolnie obniżać w zależności od aktualnych potrzeb. Nie tylko sufit pozwala na różne aranżacje przestrzeni. Sala koncertowa została zaprojektowana tak, by w razie potrzeby można było ją podzielić na dwie mniejsze lub otworzyć i prezentować występy publiczności zgromadzonej na zewnątrz budynku.

fot. Jakub Certowicz

Ściany zostały opracowane w technice pikado - w barwioną masę wtopiono ceramiczne elementy. Użycie cegły to ukłon w stronę architektury Torunia, natomiast wrażenie estetyczne całości budynku przynależy stylistycznie do współczesności. Zastosowanie w prezentowanej formie dwóch materiałów: cegły i betonu, oprócz walorów estetycznych, pozwoliło na uzyskanie odpowiedniej akustyki we wnętrzu.

Więcej na temat Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu przeczytasz tu >>>

Jury Bryły Roku 2015: Piotr Czaja - przewodniczący jury, architekt, redaktor prowadzący serwis BRYLA.PL, Stefan Wrona, architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Jerzy Grochulski, architekt, Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polski, Wojciech Wagner, urbanista, Naczelnik Wydziału Estetyki M.St. Warszawy, Paweł Stremski, Dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl, Agnieszka Gołębiewska, Dyrektor Marketingu, ANWIS.

Filharmonia w Szczecinie z lotu ptaka. - Fot. Agnieszka Rumińska

Bryła Roku 2014: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Zanim wizerunek "lodowej bryły" obiegł światowe media po przyznaniu Filharmonii Szczecińskiej nagrody im. Miesa van der Rohe, wyróżniliście tę realizację tytułem Bryły Roku. Na budynek zaprojektowany w pracowni Estudio Barozzi Veiga oddaliście 4301 głosów. Minimalistyczna bryła na planie prostokąta została "ponacinana" od góry. Strzeliste, dwuspadowe dachy nawiązują do charakterystycznych dla Szczecina zabytkowych kamienic. Ekspresyjny dach bywa nazywany piątą elewacją budynku. Coś w tym jest, Filharmonia Szczecińska wygląda okazale również z lotu ptaka.

fot. Dariusz Gorajski

Budynek Filharmonii w Szczecinie szanuje kontekst dzięki przetworzeniu tradycyjnej formy architektonicznej w nowoczesną bryłę. Jego powtarzalne, chociaż nieregularne moduły nawiązują do kształtu kamienicy hanzeatyckiej. Pionowe podziały na elewacji podkreślone przez zastosowanie cienkich pasków kierują wzrok ku górze, nadając bryle smukłości. Elewacja i wewnętrzna kompozycja są jak negatyw i pozytyw w fotografii. Na zewnątrz mamy do czynienia z białą, poprzecinaną cienkimi żyłkami fasadą umieszczonymi na tle jasnego szkła, we wnętrzu te same elementy zostały ukazane na ciemnym tle. Po wejściu do foyer mamy wrażenie, jakby ściany zmieniały kolor - widzimy rożne odcienie bieli i szarości w zależności od kąta obserwacji. To złudzenie optyczne uzyskane przez zestawienie kontrastujących kolorów i zastosowanie poprzecznych, białych pasów.

Wnętrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, fot. Agnieszka Rumińska

Duże wrażenie na odwiedzających robi również elewacja podświetlana wieczorami na różne kolory fasada oraz jasne foyer z owalnymi, monumentalnymi schodami. Minimalistyczna kolorystyka łączy się z wyrazistymi formami klatki schodowej, podkreślając kompozycję prostych, geometrycznych form.

fot Agnieszka Rumińska

Sala symfoniczna, nazywana Słoneczną, to istne arcydzieło. Zastosowane tu precyzyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają standardom akustycznym wiedeńskiej Musikverein, która przez akustyków uważana jest za wyznacznik jakości. Sala koncertowa swoim wyglądem przypomina złotą bombonierkę, z której wyjęto wszystkie czekoladki.

Fot. Dariusz Gorajski

Rewitalizowana zabytkowa elektrociepłownia EC1 Wschód - Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

Bryła Roku 2013: Elektrociepłownia EC1 w Łodzi

W 2013 roku Bryłę Roku przyznaliście modernizacji EC1 elektrociepłowni w Łodzi. Postindustrialny budynek powstały w 1907 roku przekształcono w wielofunkcyjne centrum kultury. Charakterystyczne dla łódzkiej architektury poprzemysłowe budynki są wciąż dostosowywane do nowych funkcji, dzięki czemu miasto zachowuje swój niepowtarzalny charakter.

Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

Tego typu obiekty zazwyczaj kończą pod buldożerami, w najlepszym wypadku są adaptowane na centra handlowe. Łódź pokazała, że można inaczej. Z charakterem, z pomysłem i z korzyścią dla mieszkańców. W zeszłym roku EC1 zyskała nowego sąsiada, w jej okolicy otwarto nowy Dworzec Łódź Fabryczna.

Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

Więcej na temat modernizacji EC1 w Łodzi przeczytasz tu >>>

Przystań Bydgoszcz - Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

Bryła Roku 2012: Marina w Bydgoszczy

Propozycja właścicieli pracowni APA Rokiccy wygrała w 2008 roku konkurs architektoniczny na budowę na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej mariny - obiektu, łączącego w sobie funkcje żeglarskie, noclegowe, sportowe i konferencyjne. Oddany do użytku w 2012 roku budynek jest ostatnim, czwartym etapem rewitalizacji położonej w samym centrum miasta. Cały proces przemiany tego miejsca okazał się ogromnym sukcesem. Inwestycja została przeprowadzona przez władze miejskie. Doceniliście sposób zagospodarowania i zaprojektowania nabrzeża rzecznego i przyznaliście tej realizacji tytuł Bryły Roku 2012.

Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

Projektując bydgoską marinę Katarzyna Wojciechowska - Rokicka i Tomasz Rokicki sięgnęli po materiał najbardziej kojarzący się z nabrzeżem - drewno. To z niego zbudowali "falę", wijącą się ścianę, która jest zarazem dachem i elewacją budynku oraz pomostem nad rzeką. Rudo-brązowa, poprzecinana wąskimi, pionowymi oknami bryła doskonale wpisuje się w charakter okolicy, wypełnionej ceglanymi, zabytkowymi obiektami. Kompleks zabudowań Przystani Bydgoszcz, bo taką nosi oficjalną nazwę, to nie tylko główny budynek z falującą ścianą, ale też mniejsze pawilony kryjące obiekty sportowe, system pomostów i tarasów.

fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice, proj. HS99 - HS99

Bryła Roku 2011: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

W 2011 roku główną nagrodę otrzymała katowicka biblioteka. Na projekt pracowni HS99zagłosowaliście1925 razy. To jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak zamiast cegły architekci wykorzystali specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe.

Fot. B. Barczyk / Agencja Gazeta

1 LIPCA. Dwumilionowy gość w polskim pawilonie na EXPO w Szanghaju. Polska wycinanka, jak nazywano nasz narodowy pawilon na wystawie w Chinach bił rekordy popularności. Autorami projektu polskiego pawilonu są młodzi warszawscy architekci Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa (WWAA). Obiekt charakteryzuje się wieloma skośnymi płaszczyznami, który budzić ma zamierzone skojarzenia z misternie składaną papierową wycinanką. Współautorem scenografii wnętrza budynku jest Borys Kudlicka. 1 lipca tuż po godzinie 11 czasu lokalnego Pawilon Polski odwiedził dwumilionowy gość - 21-letnia Xu Xiao Dan, otrzymała w nagrodę kwiaty, dyplom i laptopa. - WWAA

Bryła Roku 2010: Pawilon Polski na Expo w Szanghaju

Bryła Roku 2010 dla najlepszego polskiego budynku powędrowała do... Szanghaju. Główną nagrodę przyznaliście polskiemu pawilonowi powstałemu na wystawę Expo. Budynek dostał aż 2632 Waszych głosów. Zaprojektowany w pracowni WWAA pawilon wzbudził międzynarodowe zainteresowanie.

Sekcja Polska EXPO 2010

Bryła polskiego pawilonu została wyłoniona w konkursie ogłoszonym pod koniec 2007 roku. Autorami zwycięskiej koncepcji zostali warszawscy architekci w składzie: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska. Konstrukcja pawilonu podobna jest do kartki papieru, wielokrotnie zginanej, z której stworzono ludową wycinankę. Budynek ma kształt prostokąta o wymiarach 20 m na 50 m, a jego ściany wykonano ze sklejki, która została od wewnątrz podświetlona kolorowym światłem.

Sekcja Polska EXPO 2010

BRYŁA ROKU 2009: rewitalizacja Starej Przędzalni na Hotel Andel's, Łódź, proj. OP ARCHITEKTEN - OP ARCHITEKTEN

Bryła Roku 2009: Hotel Andel's w Łodzi

W 2009 pierwsze miejsce przyznaliście Hotelowi Andel's, który powstał w poprzemysłowym budynku z końca XIX wieku w Łodzi, a dokładnie w dawnej przędzalni należącej do Izraela Poznańskiego. Projekt biura OP ARCHITEKTEN to nie tylko restauracja zabytkowego obiektu, lecz także śmiała szklana nadbudowa silnie skontrastowana z bryłą ceglanego budynku. Ta interwencja wskazuje również na zmiany, jakie dokonały się we wnętrzu.

źródło: OP ARCHITEKTEN

Nadbudówki do zabytkowych budynków nie zawsze są udane, o czym świadczy chociażby nominacja wrocławskiej kamienicy do naszej antynagrody Makabryła 2016. W wypadku Hotelu Andel's kontrast starego i nowego uznaliście za udany, przyznając mu tytuł Bryły Roku.

źródło: OP ARCHITEKTEN

Więcej o modernizacji łódzkiej przędzalni przeczytasz tu >>>

BRYŁA ROKU 2008: Muzeum Wsi Opolskiej, Proj. db2 architekci - Fot. Michal Grocholski / AG

Bryła Roku 2008: Muzeum Wsi Opolskiej

W drugiej edycji Bryły Roku zdecydowaliście o przyznaniu głównej nagrody budynkowi o dużo mniejszej skali w porównaniu do innych laureatów, ale na pewnie nie mniej ciekawemu. Opolskie Muzeum Wsi zaprojektowane przez Iwonę Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego z pracowni db2architekci udowadnia, że także mniejsze obiekty mogą mieć ciekawą formę i w twórczy sposób łączyć rozwiązania znane z tradycji z nowoczesnością. Zwycięski budynek otrzymał 2084 głosów.

Fot. Michal Grocholski / AG

Projekt połączenia skansenu z nowoczesną architekturą wyłoniono w konkursie. Tak o koncepcji wypowiadał się zasiadający w jury Antoni Domicz:

To współczesna odpowiedź na inspirację skansenem, bowiem budynek z ducha jest tradycyjny, ale wykonany w sposób charakterystyczny dla XXI wieku - drewno, szkło i gont.

Muzeum Wsi Opolskiej było nominowane również do nagrody im. Miesa van der Rohe 2009, razem z domem bezpiecznym i domem OUTrialnym zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK PROMES.

Fot. Michal Grocholski / AG

BRYŁA ROKU 2007: Stary Browar w Poznaniu, proj. Studio ADS - Stary Browar

Bryła Roku 2007: Nowe skrzydło Starego Browaru w Poznaniu

W 2007 roku odbyła się pierwsza edycja naszego plebiscytu, a tytuł Bryły Roku przyznaliście realizacji nowego skrzydła Starego Browaru w Poznaniu. Przyglądając się konkursowi można zauważyć tendencję do wysokiego oceniania projektów, które "przekształcając, zachowują". Nagrodzone zostają modernizacje pozwalające na zachowanie zabytkowej tkanki miasta i wzbogacanie jej za pomocą współczesnych interwencji architektonicznych o nowe funkcje. Niełatwa do osiągnięcia harmonia między starym i nowym została nagrodzona pierwszą Bryłą Roku. Tym bardziej, że w tym wypadku mamy do czynienia z modernizacją obiektu przeznaczonego na cele handlowe i strefę kultury.

Studio ADS

Zaprojektowane przez Studio ADS założenie powstało na terenie dziewiętnastowiecznego browaru Huggera. Jednak  zachowane fragmenty dawnej architektury przemysłowej zostały wykorzystane w niewielkiej części, a "Stary Browar" w zdecydowanej większości składa się z form nowych, stylizowanych na dawne i bazujących na ikonografii dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej. Pierwotne projekty zakładały rewaloryzację części historycznych i uzupełnienie ich o nowe kubatury utrzymane w estetyce kontrastującej z historyczną. Jednak w trakcie prac, jak twierdzą sami architekci, "projektowanie przekształciło się w proces ciągłego zdrapywania i doklejania. Usuwanie śladów współczesności w projekcie i dodawania elementów tkwiących korzeniami w tradycji".

Bryła roku - nominacje - mat.redakcyjne

Bryła Roku 2016? Prześlij swoją nominację

Czas dopisać do grona wybitnych realizacji dziesiątą pozycję. Który z budynków oddanych do użytku w 2016 roku zasługuje na tytuł Bryły Roku? Którą z realizacji nagrodzicie w nadchodzącym głosowaniu? Zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz do przesyłania nominacji.

Kandydata do Bryły Roku 2016 można zgłaszać wypełniając formularz dostępny TUTAJ>>>

Nominację można przesyłać również na adres: brylujemy@gazeta.pllub w wiadomości prywatnej na profilu facebook'owym Bryły. W tytule zgłoszenia należy wpisać Bryła Roku 2016. Prosimy o dołączanie własnych fotografii do wskazanych przez Was obiektów.

Nominacje zbieramy do 21 kwietnia 2017 roku. Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze finałową dziesiątkę. Następnie w trakcie głosowania wybierzecie Bryłę Roku - najlepiej zaprojektowany budynek oddany do użytku w 2016 roku.

Szczegóły konkursu w regulaminie.

Udostępnij

Polecane

Co mówią o nas budynki, które wznosimy? Rozmowa z Filipem Springerem
Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]
Za co odpowiada architekt?

Skomentuj:

BRYŁA ROKU 2016: Nominuj budynek i zobacz laureatów poprzednich edycji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej