Fotogaleria dnia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

W swoim obiektywie budynek uchwycił fotograf architektury Bartosz Makowski (www.makowski.co)

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zaprojektowane zostało przez biuro JEMS Architekci. Nietypowa bryła powstała w sąsiedztwie słynnego Spodka, nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego.

Architekci zaprojektowali budynek w formie ciemnego prostopadłościanu, który został przykryty zielonym dachem schodzącym w dół trawiastą doliną. W ten sposób podzielili bryłę na dwie części. Z jego wnętrza korzystać mogą goście organizowanych w nim wydarzeń, natomiast zielony dach powstał w formie publicznego placu, z którego korzystać mogą wszyscy. Ten ostatni element jest szczególnie ważny ponieważ architekci chcieli nadać budynkowi miastotwórczy charakter, który otworzy się na mieszkańców Katowic.

W środku znalazło się wiele pomieszczeń. Wśród tych najważniejszych wymienić można: foyer główne, salę wielofunkcyjną, salę bankietową, audytorium, zespół sal konferencyjnych, restaurację i kawiarnię.

Foyer główne przecina budynek po przekątnej, zapewniając w ten sposób łatwą dostępność do podstawowych funkcji gmachu. Foyer posiada dwa wejścia - pierwsze zlokalizowano od strony placu Honorowego Spodka, drugie od strony ulicy Olimpijskiej. W tej części budynku można zaczerpnąć informacji o nadchodzących wydarzeniach oraz kupić bilety wstępu. Dodatkowo w przestrzeni tej organizować można wystawy i targi.

Obok znalazła się sala wielofunkcyjna, którą można łatwo podzielić na trzy niezależne od siebie sale. Umożliwia to system ruchomych ścian. To właśnie tutaj będą organizowane główne wystawy oraz targi. W budynku powstała także sala bankietowa, w której organizować można różne uroczystości, w tym między innymi wesela.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicachfot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

W obiekcie mogą być organizowane również niewielkie koncerty. Audytorium wyposażono w scenę oraz niezbędne zaplecze techniczne. Ta część budynku pomieścić może nawet 600 osób.

Powstały w budynku Zespół Sal Konferencyjnych zaprojektowany został tak, aby umożliwić do niego dostęp bezpośrednio od strony ulicy Olimpijskiej, Placu Honorowego oraz z foyer głównego. Składa się on z 18 sal, których część dodatkowo można dzielić na mniejsze. Więcej fotografii architektury na stronie fotografa www.makowski.co.

Więcej o:
Komentarze (19)
Fotogaleria dnia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Zaloguj się
 • Gość: therion

  Oceniono 10 razy 10

  Bardziej istotne od samego budynku jest chyba to , ze zrewitalizowano również całe pokopalniane, zdegradowane otoczenie. kto porównywał miejsce przed i po to wie jaka kolosalna zaszła tu zmiana, na plus oczywiście. tyczy się to nie tylko samego MCK, ale również przyległego terenu i budynków muzeum śląskiego.

 • Gość: Dariusz

  Oceniono 6 razy 6

  Budynek jest wspaniały. Nic więcej nie jestem w stanie na ten temat napisać :) Od jakiegoś czasu w Katowicach powstaje naprawdę świetna architektura i to jej kolejny epizod. Chyba się wreszcie wybiorę po 15 (?) latach...

 • Gość: minimalistka

  Oceniono 12 razy 6

  Podoba mi się sposób, w jaki ten budynek wkomponowuje się w teren - przy swoich gabarytach nie dominuje, tylko wtapia się w otoczenie. Ale poza tym... kojarzy mi się z pogniecioną, polakierowaną na czarno siatką ogrodzeniową. Chyba przestaję rozumieć współczesną architekturę - choć od dziecka byłam jej fanką.

 • czemuwszystkozajete2

  Oceniono 5 razy 3

  Zazdroszczę mieszkańcom Katowic :/

 • Gość: SisterOfNoMercy

  Oceniono 6 razy 2

  Harmonia.

 • serfwe erwr

  Oceniono 22 razy -14

  od wschodu -od nospr wygląda fajnie, ale od spodka to jest przekombinowana masakra niestety :(

 • blumkwist

  Oceniono 21 razy -15

  Monotonne ciągnące się dziesiątkami metrów fasady....przypominające budynki przemysłowe, oczywiście w kolorze czarny...bo to przecież Śląsk....ciekawa zielona "dolina", ale całość raczej przytłaczająca i odpychająca....wątpię czy ten budynek będzie przyciągał mieszkańców Katowic. Tzw odważny projekt, jednak głównie ku czci i uciesze architektów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX