Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fotogaleria dnia: Filharmonia w Szczecinie. Tak wygląda najpiękniejszy budynek w Europie

red

To chyba najbardziej udana inwestycja w Szczecinie ostatnich lat. Budynek uchwycił w swoim obiektywie fotograf Piotr Krajewski (www.a-pk.pl)

Kilka dni temu gmach Filharmonii w Szczecinie zdobył główną nagrodę w konkursie im. Miesa van der Rohe. Budynek z Polski pokonał 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich. Niedawno gmach ten otrzymał też tytuł BRYŁY ROKU 2014. Teraz publikujemy jego nowe zdjęcia.

Określana mianem lodowego zamku Filharmonia stanęła dokładnie w tym samym miejscu, w którym 130 lat temu swą działalność zainaugurował Konzerthaus, czyli Dom Koncertowy, będący kulturalnym centrum dawnego Stettina. Nowoczesny obiekt powstał w hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga, która w 2007 r. wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny. Architekci zaproponowali białą bryłę o strzelistej formie, która ma nawiązywać do sąsiednich szczytów kamienic. Jego dach stał się piątą elewacją, dzięki czemu obiekt wygląda okazale nawet widziany z nieba.

W środku architekci stworzyli unikalną przestrzeń z przemyślanym układem pomieszczeń. Na zapleczu znajdziemy komfortowe garderoby dla artystów, niewielkie sale prób, magazyn instrumentów i biura. Trzonem założenia są dwie sale koncertowe, mała i duża, oraz liczący kilkanaście metrów wysokości hol. Nocą gmach jest efektownie podświetlony. Tysiące lampek LED zamontowanych w elewacji sprawia, że ten wygląda jak lampion.

Filharmonia sąsiaduje z innym ważnym budynkiem. Tuż obok znajduje się Centrum Dialogu Przełomy, które zaprojektował architekt Robert Koniczeny. Co myśli o nim duet architektów z Estudio Barozzi Veiga?

    Więcej o:

Skomentuj:

Fotogaleria dnia: Filharmonia w Szczecinie. Tak wygląda najpiękniejszy budynek w Europie