Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogromny sukces Polski! Filharmonia w Szczecinie zdobyła główną nagrodę im. Miesa van der Rohe!

Kamil Białas

To pierwsze w historii zwycięstwo budynku z Polski w tym najważniejszym w Europie konkursie architektonicznym

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zdobyła główną nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2015. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 8 maja w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Szczecińską Filharmonię zaprojektowali architekci z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga we współpracy ze Studio A4. Budynek z Polski pokonał 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich. W finałowej piątce prócz gmachu ze Szczecina znalazły się budynki z Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec i Włoch.

Filharmonia zwyciężył niedawno w plebiscycie BRYŁA ROKU 2014 na najlepszy budynek w Polsce (CZYTAJ TUTAJ). W przypominającym lodową górę gmachu znalazła się sala koncertowa dla 1000 słuchaczy, sala kameralna dla 200 osób oraz wielofunkcyjna przestrzeń wystawowo-konferencyjna. Naszą relację z wizyty w budynku zamieściliśmy TUTAJ.

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata od 1987 roku. Jej fundatorami są Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe z Barcelony. Celem konkursu jest zaprezentowanie twórczości europejskich architektów i podkreślenie ich wkładu w rozwój nowych idei i technologii.

Proces selekcji przebiega wielotorowo. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Finałową piątkę wybiera jury, w skład którego wchodzą znani eksperci z dziedziny architektury.

Budynek z Polski walczył o tytuł najlepszego obiektu Europy z czterema pozostałymi finalistami: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG - Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O'Donnell + Tuomey). Zwycięzcą poprzedniej edycji konkursu jest Sala Koncertowa Harpa z Reykjaviku w Islandii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogromny sukces Polski! Filharmonia w Szczecinie zdobyła główną nagrodę im. Miesa van der Rohe!