Muzeum Miejskie w Żorach. W zabytkowej kamienicy z wielkim kopcem w ogrodzie
Muzeum Miejskie w Żorach od 2000 roku funkcjonowało przy lokalnym ośrodku kultury. Nowa siedziba powstała w liczącej ponad sto lat zabytkowej willi i dobudowanej do niej nowej części


























Inwestorem, który odpowiada za przebudowę obiektu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zdecydowano, aby w zbudowanej w 1908 r. willi Ferdynanda Haeringa ulokować siedzibę Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej, a w dobudowanej nowej części siedzibę Muzeum.
Projekt przebudowy obiektu przygotowali architekci z pracowni AIR Jurkowscy Architekci Biuro Autorskie. Dwa górne piętra zabytkowej willi przeznaczono na pomieszczenia biurowe. Parter przygotowany został do funkcji muzealnej, z kolei w piwnicy znalazło się miejsce dla lokalu gastronomicznego.
Założyliśmy, że ten budynek jest tak inny, tak indywidualny w otoczeniu, bogato zdobiony obramieniami drzwi i okien, pilastrami, gzymsami, że musi pozostać obiektem dominującym na działce i, jak kiedyś, być wyeksponowanym w otaczającym go ogrodzie - wyjaśniają architekci.
Dlatego nowy fragment obiektu został zaprojektowany tak, aby zdawał się być ukryty pod ziemią. Dach nowej części został pokryty roślinnością, a ściany galerii obsypano ziemnymi skarpami. Taki zabieg sprawił, że budynek muzeum w bardzo dyskretny sposób zaznacza swoją obecność.
W nowej części umieszczono dwie galerie wystawowe, które zostały rozdzielone holem głównym. Naturalne światło przenika do wnętrza dzięki ukrytemu między filarami świetlikowi dachowemu. Między starą, a nową częścią pojawił się szklany łącznik. Tuż obok zbudowano wysoką, szklaną klatkę schodową.
- Więcej o:
- sztuka
Muzeum Emigracji w Gdyni czeka na otwarcie
Fotogaleria dnia: Muzeum Ognia w Żorach
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Artystyczna „Ściana kultury” - murale w Pradze i Warszawie już gotowe. To dzieło ponad granicami!